Czy Chiny kolonizują Afrykę?

Autor obrazka: Artur Rogalski

W zglobalizowanym świecie państwami rządzą nie ludzie, lecz interesy. Uwidoczniło się to przy okazji zmiany warty w Białym Domu, gdy okazało się, że polityka zagraniczna Baracka Obamy nie odbiega znacznie od stanowiska George’a W. Busha w kwestiach kluczowych dla Stanów Zjednoczonych. Istotą jest bowiem dbałość o interes narodowy. Naturalnie, każdy może samemu zdefiniować, gdzie leżą punkty zapalne oraz co winno stać się priorytetem dla danego kraju, niemniej jednak, pewne kwestie pozostają pozą dyskusją. Podobnie jest z działalnością Chin, których interes leży w Afryce – najczęściej głęboko pod ziemią.

XXI wiek powołano na świadka powrotu historii. Świat podzielony jest na dwa przeciwstawne ideologicznie bloki: demokratyczny oraz autokratyczny. Chiny stanowią naturalne przywództwo w kręgach wszelakich dyktatur. Nie powinno wobec tego dziwić, że w przesiąkniętym konfucjańskim pragmatyzmem państwie chińskim, rzeczą całkowicie zrozumiałą, a nawet pożądaną, jest prowadzenie ożywionej wymiany handlowej z wszelkiej maści krajami wyłączonymi poza nawias życia politycznego przez blok demokratyczny.

Chiński premier Wen Jiabao zobowiązał się w listopadzie 2009 roku udzielić afrykańskim państwom pożyczki w wysokości 10 miliardów dolarów, a wcześniej Chiny umożyły dług narodowy ponad trzydziestu krajom Afryki. Państwa Zachodu oskarżają przy tej okazji Państwo Środka o grabieżcze plądrowanie źródeł minerałów Czarnego Lądu w celu zaspokojenia potrzeb chińskiej gospodarki przy jednoczesnym przymykaniu oczu na precedens łamania praw człowieka przez państwa – kontrahentów. Podobnie jak Stany Zjednoczone wspierają ustrój demokratyczny na całym globie, tak samo Chiny sprzyjają wszelkim formom rządów, jeśli tylko rysuje się w tle ekonomiczna korzyść. Abstrahując od czysto materialnych aspektów, złudnie liczyć, aby jakakolwiek dyktatura miała potępiać podobne sobie władze w innych częściach świata.

Zachód jest zazdrosny o zacieśniające się więzi pomiędzy Chinami i Afryką. Obfitujący w złoża minerałów Czarny Ląd jest nie lada gratką dla posiadających mocarstwowe aspiracje państw. Chińska ideologia wygrywa na tym tle wojnę z demokracjami, które w imię wyższych zasad nie prowadzą często interesów z dyktaturami afrykańskimi, tracąc przy tym możliwości inwestycji. W tą wolną przestrzeń bez większych oporów wchodzą firmy z Chin, które wydobywają miedź, kobalt, ropę, czy cynk, a następnie eksportują je do ojczyzny. Rosnąca w bezprecedensowym tempie gospodarka Chin czuje niepohamowany głód na surowce mineralne, a Chińska Partia Komunistyczna musi stale zabiegać, aby nie spadło zadowolenie społeczne w kraju, które mogłoby spowodować trudne do przewidzenia konsekwencje z rewolucją w tle.

Chiny w pewnym sensie kolonizują Afrykę, ale w znacznej mierze odbywa się to w wymiarze ekonomicznym. Stanowi to część geoekonomicznej strategii Państwa Środka, które w ten sposób buduje swoją mocarstwowość. Inaczej niż Stany Zjednoczone, Imperium Brytyjskie, czy carska Rosja, Chiny stawiają na kolonizację gospodarczą z wyłączeniem podboju militarnego. Pragną stać się imperium finansowym. Poniekąd staje się to faktem już teraz, centra finansowe świata znacznie przesunęły się na wschód, a wśród miast o największym potencjale gospodarczym globu, znajduje się kilka miast chińskich.

Państwo Środka wyprzedziło w tym roku Stany Zjednoczone i Francję stając się największym partnerem handlowym dla Afryki. Szacuje się ponadto, że Chiny zwiększają swój obrót z państwami Czarnego Lądu o 50% każdego roku. Ten trend musi się kiedyś zatrzymać, nie mniej jednak świadczy to o swoistej kolonizacji ekonomicznej tego kontynentu i sytuacja ta nie prędko ulegnie zmianie. Już dziś dla wielu krajów Afryki takich jak Republika Południowej Afryki, czy Angola, Chiny są najbliższym partnerem w handlu. Z kolei dla marginalizowanych dyktatur pokroju Zimbabwe, czy Sudanu, Państwo Środka stanowi ostatnią deskę ratunku poza kontynentem.

W skali makro taki proceder eksploatowanego handlu umacnia blok państw autokratycznych, zaś w skali mikro potęguje wzrost ekonomiczny Chin i ucisza niezadowolenie społeczne tak w Państwie Środka jak i na Czarnym Lądzie. Można przewidzieć, że obecny trend wymiany na linii Afryka – Chiny utrzyma się jeszcze długo, a kolejne państwa Afryki dołączą niebawem do grona gospodarczych partnerów Chińskiej Republiki Ludowej, wskutek czego na znaczeniu utraci Ameryka, a kto wie, czy w postaci skutku ubocznego nie ucierpi prezentowany przez nią system wartości z wolnością i demokracją na czele. Doktrynalnie Chiny są z pewnością o wiele bardziej elastyczne od Stanów Zjednoczonych, co na dłuższą metę może przysporzyć im zwolenników po obydwu stronach konfliktu ideologicznego i przesądzić w najbliższych latach o ich przewadze geopolitycznej – choć opartej na ekonomii – nad Ameryką.

Afryka czerpie na tym jedynie korzyści. Któż bowiem gardziłby pieniądzem, szczególnie jeśli brać pod uwagę, że państwa na Czarnym Lądzie nie należą do potentatów finansowych świata, którzy mogliby kręcić nosem i wybrzydzać, co do tego, kto ich sponsoruje. Dla Afryki zmieniają się realia. Juan zastępuje dolara, gospodarki kwitną, dyktatury nie są piętnowane. Afryka staje się powoli czerwona – w metaforycznym ujęciu powiązań handlowych. Istnieje jednak pewne niebezpieczeństwo ukryte w tym dobrobycie. Jeśli Chinom poza juanem uda się ponadto wyeksportować na kontynent afrykański swoją ideologię, a zastraszane przez Zachód autokratyczne reżimy uznają Państwo Środka za gwarant bezpieczeństwa, to niebawem nad Kilimandżaro może powiewać chińska flaga, a sama Afryka stać się czymś na wzór kolonialnego protektoratu zamorskiego Chin.

 • Piotr Badura

  Trudno mi się zgodzić z autorem artykułu. Odnoszę wrażenie, że cały ten tekst to tylko zlepek różnych propagandowych schematów, które z prawdą nie mają nic wspólnego. Trudno w tej sytuacji podejmować polemikę. Trzeba by raczej poprowadzić długi wykład, a na to ani za bardzo nie mam czasu ani też ochoty. Postaram się jednak napisać przynajmniej krótki komentarz
  Zacząć trzeba od sprawy wykorzystywania jednych państw przez inne. Wyobraźmy sobie świat z dwoma tylko państwami. Jedno z nich to Lunda, która ma milion mieszkańców, a drugie to Milna z tysiącem mieszkańców. Przeciętny mieszkaniec każdego z tych państw może w ciągu miesiąca, rzetelnie pracując, wytworzyć dobra wartości 1000 goldenów. Wypruwając sobie żyły wytworzy dobra wartości 2000 goldenów. Na życie potrzeba minimum 500 goldenów miesięcznie na osobę. Czy milion Lundyjczyków może wyzyskiwać tysiąc Milnijczyków?
  Gdyby nawet Lundyjczycy zmusili wszystkich Milnijczyków do wypruwania sobie żył i zrabowaliby im potem wszystko co ponad mnimum, to w sumie wyciągnęliby z Milny 1,5 mln goldenów miesięcznie. Podnieśliby wtedy swą stopę życiową z 1000 goldenów na miesiąc do 1001,5 goldena na miesiąc. Tej różnicy nawet by nie zauważyli. Czy jest jakiś sens w potwornym wyzysku drugiego państwa w sytuacji gdy samemu nic się prawie z tego nie ma?
  Chiny i Indie są państwami, które nie mogą podnosić swej stopy życiowej na koszt innych państw, bo mają za dużo ludzi. Chiny i Indie muszą mieć systemy, w których społeczeństwo jako całość żyje z własnej pracy. Myśl, że Chiny mogłyby wykorzystywać w sposób kolonialny Afrykę jest absurdalna. Afryka jest zbyt mała i niewydolna gospodarczo, by z jej wyzysku Chiny mogły w znaczący sposób podnieść swój poziom życia.
  Jeśli w tekście pojawiło się sformułowanie o „grabieżczym plądrowanie źródeł minerałów Czarnego Lądu” to trzeba podawać konkrety. Trzeba wskazać, że w tym i tym kraju Chiny kupowały ropę płacąc za nią dwa razy mniej niż np. wcześniej czy gdzie indziej płaciły USA. Wątpię, że można znaleźć choć jeden taki przykład. A bez wielu takich przykładów przytoczone sformułowanie jest tylko propagandą.
  Oskarżanie Chin, że ich handel zagraniczny to zawyżanie cen towarów przez siebie eksportowanych i jednocześnie wymuszanie zaniżania cen tego, co Chiny importują (a na tym polega istota kolonialnego wyzysku) jest niedorzeczne.

  • No  to dopiero polemika…

   „Oskarżanie Chin, że ich handel zagraniczny to zawyżanie cen towarów przez siebie eksportowanych i jednocześnie wymuszanie zaniżania cen tego, co Chiny importują (a na tym polega istota kolonialnego wyzysku) jest niedorzeczne.” – Proszę wskazać, w którym miejscu tekstu napisałem to, co zostało mi w powyższym zarzucone i proszę następnie wykazać niedorzeczność.

   „Chiny i Indie są państwami, które nie mogą podnosić swej stopy życiowej na koszt innych państw, bo mają za dużo ludzi. Chiny i Indie muszą mieć systemy, w których społeczeństwo jako całość żyje z własnej pracy.” – To fantastycznie, ale nie o to mi chodziło. Państwo Środka – a konkretnie jego reżim – w obawie przed utratą poparcia i buntem społecznym nie mogą pozwolić sobie na spadek stopy życiowej obywateli. Dlatego też importuje się do Chin całą masę minerałów, dzięki którym można wytwarzać produkty codzienne użytku jak np. telewizory.

   • Piotr Badura

    Szanowny Panie Michale
    Sądząc z Pańskiego zdjęcia jest Pan młodym człowiekiem. Mnie się bardzo podoba, że młodzi ludzie interesują się światem, polityką etc. Jeszcze bardziej podoba mi się, że udzielają się w internecie. To jest chwalebne i budzi to moją sympatię. Tą właśnie sympatią spowodowana była moja wcześniejsza wypowiedź. Zamieścił Pan na stronie tekst, który jest, oględnie mówiąc, beznadziejny. Ponieważ pochwalam Pana aktywność, więc szczerze, od serca powiedziałem Panu, co myślę o tym tekście. Miałem nadzieję, że się Pan zreflektuje i przy kolejnych tekstach będzie myślał przed ich napisaniem, a nie po. Proszę mieć na względzie tę moją życzliwość.
    Napisał Pan: „Proszę wskazać, w którym miejscu tekstu napisałem…”. Ja mogę na to odpowiedzieć: „Proszę wskazać, w którym miejscu napisałem, że Pan to napisał…”. Ja napisałem, że pewien pogląd jest niedorzeczny. Nie napisałem, że Pan ten pogląd w swym tekście wyraził. Oczywiście domyślać się można, że skoro napisałem w komentarzu do Pana tekstu, że jakiś pogląd jest niedorzeczny, to zapewne uważam, że jest Pan wyznawcą tego poglądu. Jeśli jednak odwołuje się Pan do domysłów, to musi Pan też zaakceptować podobne moje domysły.
    Ja zresztą nie muszę się domyślać. Pan napisał dosłownie, np.: „Chiny w pewnym sensie kolonizują Afrykę”. Istota kolonializmu polega na tym właśnie, że metropolia sprzedaje swoje towary kolonii po zawyżonych cenach, a kupuje towary z kolonii po zaniżonych cenach. Jeśli używa Pan słowa „kolonizują” to jest Pan związany jego znaczeniem.
    W swej odpowiedz napisał Pan też: „Państwo Środka – a konkretnie jego reżim – w obawie przed utratą poparcia i buntem społecznym nie może pozwolić sobie na spadek stopy życiowej obywateli. Dlatego też importuje się do Chin całą masę minerałów, dzięki którym można wytwarzać produkty codzienne użytku jak np. telewizory”.
    Po pierwsze, władze Państwa Środka mają swoje metody postępowania z buntującymi się obywatelami. Pokazały to np. w czerwcu 1989 na placu Tiananmen. Czy uważa Pan, że dziś, w porównaniu z 1989, sytuacja gospodarcza i polityczna Chin jest tak tragiczna, że władze nie mogą już stosować rozwiązań siłowych i muszą się jakoś dogadywać z opozycją? Proszę o jakieś konkrety w tej sprawie.
    Po drugie, jeśli pisze Pan, o importowaniu masy niezbędnych minerałów, to proszę podawać konkretne dane: który minerał, skąd i do czego jest on niezbędny. Inaczej Pana wypowiedź będzie tylko propagandowym ble, ble, ble.
    Po trzecie, władze Chin nie muszą zabiegać o to, by nie było spadku stopy życiowej. Pan myli Chiny z USA i UE. W Chinach stopa życiowa rośnie w niewyobrażalnym tempie. Myśl, że stopa życiowa mogłaby w Chinach spadać, to absolutny surrealizm. Władze Chin nie muszą też bać się utraty poparcia społecznego, bo jest ono potężne jak nigdy.
    Pozdrawiam serdecznie

    • Okej, po kolei.

     1. “Chiny w pewnym sensie kolonizują Afrykę”. – swój zarzut pod adresem tego stwierdzenia Pan zna, toteż daruję sobie przytaczanie go w całości. Czy stwierdzenie „W PEWNYM SENSIE” pomija Pan za każdym razem celowo, czy przez przypadek? Pastwi się Pan z umiłowaniem nad istotą „kolonializmu”, przy czym zdaje się nie rozumieć zupełnie publicystycznej metafory, z której na szczęście tłumaczyć się nie muszę. Licentia poetica, która nie czyni tego tekstu mniej cennym merytorycznie.

     2. Pyta Pan: „Czy uważa Pan, że dziś, w porównaniu z 1989, sytuacja gospodarcza i polityczna Chin jest tak tragiczna, że władze nie mogą już stosować rozwiązań siłowych i muszą się jakoś dogadywać z opozycją?”
     Uważam dokładnie odwrotnie, sytuacja w Chinach jest na tyle dobra, że reżim NIE MUSI używać siły i zastępuje siłę dobrobytem obywateli. To jest właśnie ta inna twarz komunizmu, który przeszedł na kapitalizm – jeśli porównywać z Kubą, czy ZSRR.

     3. Propaganda? Jakiż mam cel w tym, aby napisać o imporcie minerałów z Afryki do Chin poza przybliżeniem zainteresowanym osobą tego zjawiska? To tekst informacyjno-refleksyjny, nie praca dyplomowa. Może ma Pan zbyt duże wymagania odnośnie esejów?
     Mimo wszystko z przyjemnością odsyłam Pana do jednego tylko spośród setek artykułów w tej sprawie: http://news.bbc.co.uk/2/hi/6264476.stm

     • Piotr Badura

      Szanowny Panie Michale
      Pisze Pan „metafora”, pisze Pan „licentia poetica”, czyli łagodzi Pan swój artykuł. To dobry kierunek, ale kroki są chyba zbyt małe. Może powinien Pan zdecydowanie odciąć się od swego artykułu. Napisać błędnie – żaden wstyd. Upierać się przy błędzie – najgorsze, co można zrobić. Życzę odwagi.
      Niech Pan spojrzy też na sprawę tak, że mało komu chce się odpowiadać merytorycznie na czyjeś teksty. Ja na Pana tekst odpowiadam, korygując zawarte w nim błędy. Dzięki temu może Pan poprawić swe widzenie i rozumienie świata. Chyba lepiej skorzystać z takiej okazji.
      Przechodzę do Pana ostatniej wypowiedzi.
      1. Stwierdzenie „w pewnym sensie” jest nieuprawnione, skoro w żadnym sensie. Chiny nie mają żadnego interesu w kolonizowaniu Afryki i tego w żadnym sensie nie robią. Powiem więcej. Chiny mają żywotny interes dopłacić do krajów afrykańskich, byle tylko wyzwoliły się z neokolonialnej zależności. Chiny nie mogą poprawić swej sytuacji drogą wyzysku Afryki, bo są na to zbyt ludne. Afryka nie podołałaby poprawianiu stopy życiowej takiego ludnościowego giganta. Pomagając Afryce wyzwolić się z neokolonialnych zależności osłabiają jednak te kraje, których pozycja zbudowana jest na neokolonialnym wyzysku Afryki. To poprawia sytuację geopolityczną Chin w świecie. Dla osiągnięcia tej poprawy warto chyba dopłacić do Afryki.
      2. Cieszę się, że zgadzamy się w kwestii tego, iż sytuacja gospodarcza Chin jest tak dobra, że nie muszą one używać siły wobec tych swoich obywateli, którzy otumanieni przez wrogą propagandę chcieliby zepchnąć ojczyznę z słusznej drogi.
      3. Myślę, że nie ma Pan żadnego celu w uprawianiu propagandy. Gdybym sądził, że ma Pan w tym cel (np. uzyskanie wynagrodzenia) to nie zawracałbym sobie Panem głowy. Nie ma sensu tłumaczyć komuś, że pisze od rzeczy, jeśli on pisze od rzeczy na płatne zlecenie. Pan zapewne nie pisze na płatne zlecenie i dlatego widzę sens dyskusji z Panem. Pan po prostu ulega propagandzie, czego dowodem jest odsyłanie mnie do propagandowych tekstów.
      Mam nadzieję, że uda mi się Pana przekonać, do rezygnacji z powielania cudzych propagandowych tekstów i wybierze Pan samodzielne myślenie.
      Pozdrawiam serdecznie
      PS. Pozdrawiam też Romka_63, który „naprawdę nie rozumie”.

  • variti

   Przecież Chinom nie chodzi w kontaktach z państwami afrykańskimi o wykorzystanie czynnika pracy, którego mają bardzo dużo, ale o pozyskanie ziemi z gospodarek afrykańskich, czyli po prostu surowców, potrzebnych chińskiemu przemysłowi. To założenie o istnieniu dwóch państw – Lundy i Milny – nie uwzględnia występowania czynnika produkcji o nazwie ziemia. Dlatego wydaje mi się, że nie ma nic wspólnego z możliwymi stosunkami gospodarczymi między Chinami i państwami afrykańskimi. Praca gospodarek afrykańskich rzeczywiście nie może mieć istotnego znaczenia dla Chin, jednak ziemia w państwach afrykańskich może być bardzo ważna dla Państwa Środka.

   Pozdrtawiam

   • Piotr Badura

    Szanowny Panie Variti
    Włączył się Pan do dyskusji po tak długim czasie od jej wygaśnięcia, że już nie pamiętałem nawet, czego ona dokładnie dotyczyła. Przeczytałem jednak ponownie tekst pana Michała Gąsiora i dyskusję. Tekst miał tytuł: „Czy Chiny kolonizują Afrykę?”. Pan Michał udzielił w nim odpowiedzi na tytułowe pytanie pisząc, że „Chiny w pewnym sensie kolonizują Afrykę”. Z tym poglądem nie zgodziłem się. Istotą kolonializmu jest wyzysk. Chiny kolonizowałyby Afrykę, gdyby rabowały jej mieszkańców z owoców ich pracy, płacąc im zaniżone wynagrodzenia. Mój przykład z Lundą i Milną miał wskazać, że taki rabunek byłby bez sensu.
    Drugą możliwością wyzysku jest rabunek surowców. O tym też Pan Michał w swym tekście wspominał pisząc: „Państwa Zachodu oskarżają przy tej okazji Państwo Środka o grabieżcze plądrowanie źródeł minerałów Czarnego Lądu”. Na to również odpowiedziałem, prosząc o konkretne przykłady (nie doczekałem się ani jednego).
    Pan włącza się teraz w tę starą już dyskusję i pisze tak, jak gdyby nie przeczytał ani artykułu, ani wszystkich komentarzy, a jedynie jeden mój komentarz.
    Jeśli chce Pan bronić poglądu, że Chiny uprawiają kolonialny wyzysk Afryki i grabieżczo plądrują źródła jej minerałów, to proszę o argumenty. Jeśli zaś twierdzi Pan, że Chiny są zainteresowane obustronnie korzystną wymianą handlową z Afryką, że są zainteresowane inwestycjami w wydobycie afrykańskich surowców, że są zainteresowane wzrostem wydajności afrykańskiego rolnictwa, wzrostem wykształcenia mieszkańców Afryki etc., etc., to nie ma między nami różnicy zdań. Ja też tak to widzę.
    Postawa Chin w Afryce zasługuje na wielki szacunek. Są one chyba pierwszym w dziejach Afryki mocarstwem, które nie chce jej rabować.
    Pozdrawiam serdecznie

 • Bardzo mi się podoba ten artykuł. Może nie ma w nim nic bardzo odkrywczego ale napisany jest ciekawie (zgrabnie podsumowuje działalność gospodarczą Chin w Afryce) i w dobrym stylu. Naprawdę nie rozumiem dlaczego pan Piotr Badura się czepia się tu całkowicie bezpodstawnie.

 • No proszę biorąc pod uwagę krytyczne uwagi pana Piotra może rzeczywiście dobry artykuł o Chinach i Afryce powinien wyglądać całkiem inaczej. Zamiast powielać propagandowe teksty należałoby napisać o czymś o czym nikt jeszcze nie wie i zrobić przy tym polityczno-gospodarcze odkrycie. Panie Michale, aby nie narażać się więcej na tego typu krytykę proponuję następujące tematy do kolejnych artykułów. ” Czy Chiny pomagają gospodarczo Afryce wbrew swoim interesom? 😀 albo ” Czy Afryka kolonizuje Chiny? 😀 albo „Dlaczego Chiny mają żywotny interes dopłacić do krajów afrykańskich” 😀 albo „Dlaczego surowce Afryki nie są w stanie pokryć zapotrzebowania chińskiej gospodarki”:-D
  Ten ostatni temat byłby szczególnie ciekawy biorąc pod uwagę spostrzeżenie pana Piotra cytat „Chiny i Indie są państwami, które nie mogą podnosić swej stopy życiowej na koszt innych państw, bo mają za dużo ludzi.” Tak więc zgodnie z rozumowaniem pana Piotra Chinom nie wystarczy Afryka jako baza surowcowa (może powinny zawłaszczyć sobie jeszcze np. Amerykę Pd. to może wtedy by starczyło. Tak samo Indie powinny zawłaszczyć sobie ze 2 kontynenty na pokrycie swoich potrzeb np. Azję i Australię” Tylko powstaje wtedy problem skąd ma pozyskiwać surowce pozostałe około 4,5 mld ludzi. Wniosek jest prosty – mamy już wielki światowy kryzys surowcowy którego nie da się rozwiązać w skali globu ! Pozostaje nam tylko szybka kolonizacja Marsa i księżyców Jowisza ! No proszę i już mamy wielkie polityczno-gospodarcze odkrycie 😀 Przecież to wszystko są jakieś absurdy by nie określić tego gorzej 😀

  Kolejny cytat „Po trzecie, władze Chin nie muszą zabiegać o to, by nie było spadku stopy życiowej.” Pan Piotr pewnie nie słyszał o tym, że w ubiegłym roku doszło do w Chinach do strajków i demonstracji tylko z tego powodu że tempo rozwoju Chińskiej gospodarki lekko spadło i już były zwolnienia z pracy w chińskich fabrykach. A co by było gdyby ono spadło o połowę lub więcej ?

  I jeszcze jeden cytat „Władze Chin nie muszą też bać się utraty poparcia społecznego, bo jest ono potężne jak nigdy.” A niby po co Chiny zaczęły zmiany systemu gospodarczego pod koniec lat 80-tych jak nie po to by zyskać społeczne poparcie. Oczywiście nie tylko w tym celu ale był to drugi cel obok dążenia do wzrostu znaczenia Chin na arenie międzynarodowej. No i jeszcze warto zadać pytanie po co Chiny inwestują w sport i organizowały olimpiadę? Czy dla rozrywki władz chińskich, czy po to by uzyskać poparcie społeczne dla rządu który umożliwia kolejne sukcesy Chińczyków. Podobnie po co Chiński rząd wysyła w kosmos własnych kosmonautów? Czy tylko dla rozgłosu w świecie, czy też w celu uzyskania społecznego poparcia i budowania dumy narodowej z osiągnięć Chińczyków pod wodzą Komunistycznej Partii Chin. Zresztą w czasach ZSRR KPZR robiła to samo, ale pan Piotr już chyba o tym zapomniał 😀

  • Roman

   Romek_62 , odpowiedz sobie przy tym dlaczego Ameryka wysyla promy kosmiczne? I dlaczego tak bardzo zabiega o organizacje olimpiad?

   Poparcie obywateli Chin dla rzadu chinskiego jest ogromne i to jest to co Piotr pisze. To sa nieublagane fakty. Pomysl tylko, gdyby jakis polski rzad mial wzrost gospodarczy o 10% rocznie, a wiec wzrost odczuwalny i zauwazalny, to nie mialby powszechnego poparcia? Pewnie, ze sa strajki i demonstracje – wiesz dlaczego? Bo mozna strajkowac i mozna demonstrowac. Strajki sa przeciwko tym kapitalistom, ktorzy wykorzystujacym robotnikow i sa dozwolone. Pomysl rowniez dlaczego w Polsce, ktora miala tak wiele strajkow nagle kapitalisci stali sie tacy dobrzy, ze robotnicy juz nie strajkuja niemalze… moge pomoc w opdopwiedzi – bo Polacy zyja tak dobrze juz, ze wiecej nie musza miec. Zrozumiales? Albo… eh, pewnie nie zrozumiesz.
   Piotr napisal cos, co niewielu ludzi wie… ze, Chinom nie zalezy na wyzysky np. Afryki, tak jak panstwom kolonialnym, wola zdecydowanie obopolna wspolprace dajaca korzysci wszystkim. To oficjalna postawa rzadu… firmy dzialaja inaczej, ale rzad i tak ma na nie wplyw. A ze maja swoja sytuacje dobra, wiec moga sobie pozwolic na wiele – nawet na bezinteresowna pomoc. I tak tez zdobywa sie przyjaciol i poparcie na swiecie.

   • Michał Gąsior

    Zgadza sie, Chiny kupuja sobie przyjaznie. Pytanie ile w tym altruizmu…
    Chiny postrzegaja kontynent Afrykanski jako inwestycje, a te maja do siebie to, ze chca sie z czasem zwrocic.

   • Przecież ja nie twierdzę że poparcie obywateli Chin dla rządu chińskiego jest małe. Jest rzeczywiście duże ale właśnie ze względu na tak wysoki wzrost PKB i rząd chiński o tym dobrze wie i dlatego też robi wszystko by wzrost trwał i by to poparcie utrzymać, a nie posługuje się terrorem (jak dawniej) w stosunku do obywateli – jak tu ktoś 😉 sugerował.

    cytat „Pomysl rowniez dlaczego w Polsce, ktora miala tak wiele strajkow nagle kapitalisci stali sie tacy dobrzy, ze robotnicy juz nie strajkuja niemalze… moge pomoc w opdopwiedzi – bo Polacy zyja tak dobrze juz, ze wiecej nie musza miec. Zrozumiales?”

    Tutaj niestety padł argument poniżej poziomu krytyki 😀 Ludzie w Polsce nie dlatego nie strajkują że jest im tak dobrze, ale dlatego że boją się utracić pracę. Myślałem że nie ma w Polsce osoby która o tym nie wie 😀
    Co do Chińskich inwestycji to ja wcale nie twierdziłem że ekonomiczny wyzysk jest głownym motywem Chińskiej tam działalności. A określenie Chiński kolonializm także rozumiem metaforycznie a nie dosłownie. Dla mnie istotne jest to że starają się zdobyć bezwzględną dominację w Afryce jako inwestorzy i właściciele kapitału. A pomoc nie jest bezinteresowna w żadnym wypadku ale obliczona na przyszłe długotrwałe zyski. Nie twierdzę też że Afryka na tym nie korzysta, o czym już wspominałem wcześniej.

 • Michał Gąsior

  Nie ma sensu dyskutować, Pan Piotr zdaje się mieć monopol na prawdę, wobec czego pozostaje bezsilny 🙂

  • Piotr Badura

   Ciężka z Panem sprawa, Panie Michale. Ciężka też z Panem Romkiem_63, ale on przynajmniej usprawiedliwia się słowami: „naprawdę nie rozumiem”, co jakoś tam go tłumaczy. Pan się tak nie usprawiedliwia. Pana stwierdzenie, że wydaje się, iż mam rację i nie ma sensu dyskutować, jest nieszczere. To tylko forma ucieczki.
   Przypomnę Panu, że 29 stycznia Pana portal zamieścił tekst Macieja Kuźmicza „Davos, czyli Chiny kontra reszta świata”. Pan Kuźmicz pisał m.in.: „Tymczasem to, że Chińczycy mają problemy, jest już dość oczywiste. Módlmy się, żeby nie było aż tak źle jak pisze analityk Bloomberga”. Pisał też: „Warto obserwować amerykańsko-chińskie zapasy w Davos, bo Państwo Środka, kiedy będzie przyparte do muru (czyli będzie miało mniej niż 6 proc. wzrostu PKB), może sięgnąć po atomową broń gospodarczą, czyli dewaluację juana wobec innych walut – żeby pomóc swoim eksporterom”. Pan Kuźmicz najwyraźniej nie usłyszał wicepremiera Chin, Li Keqianaga, który w Davos dobitnie powiedział do USA i UE: Sami zjemy swoje, a jeszcze i część waszego (oczywiście, jak to Chińczyk, wyraził się dużo grzeczniej).
   Na niedorzeczny tekst Macieja Kuźmicza zareagował tylko pan Roman, który w sposób chiński, czyli bardzo wyważony i grzeczny (ale przez to niestety mało czytelny) wskazał na błędy w tekście pana Kuźmicza.
   Dziś znamy już wyniki pierwszego kwartału 2010. Chiny miały wzrost PKB o 11,9 proc., a nie poniżej 6 proc. (po kolejnych korektach wzrost okaże się zapewne wyższy, bo w Chinach chyba obowiązuje zasada, by wszystkie nieznane jeszcze elementy rachunku, przyjmować jako najgorsze z możliwych). Pan Kuźmicz, ufając analitykowi Bloomberga, odpłynął gdzieś w wirtualny świat propagandy.
   Zwrócę też Panu uwagę, że pod tekstem „Porozumienie USA i Rosji w… Biszkeku” jedyny komentarz pochodzi od Pana i brzmi on: „Dobry tekst, interesujące przemyślenia”. Tymczasem tekst nie zawiera żadnych przemyśleń, co jest jednak wybaczalne, zważywszy że autor jest licealistą. Ten tekst to wyłącznie powtórzenie tego, co już wcześniej ośrodki propagandowe podały do wierzenia.
   Jeśli ktoś chce mieć przemyślenia na temat Kirgistanu, to musi widzieć, że ani Rosja, ani USA nie graniczą z Kirgistanem, a Chiny tak. Kirgistan jest członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy, której celem jest m.in. ograniczenie wpływów USA w Azji Centralnej. W Kirgistanie bez wiedzy Chin nikt nawet nie kiwnie palcem w bucie, a autor tekstu, w którym Pan dostrzega przemyślenia, nawet nie zająknął się o związkach Chin z kirgiską awanturą.
   Nie bardzo rozumiem jaki jest sens istnienia portalu „Polityka globalna”, którego redaktorzy jakoś słabo tę politykę globalną rozumieją, a gdy się z nimi polemizuje, to są urażeni.

   • Michał Gąsior

    Tekst o Kirgistanie uznałem za interesujący z prostego powodu, nie śledziłem ostatnio tych wydarzeń, miałem inne zmartwienia, wobec czego nie zdołałem jeszcze zastanowić się nad skalą makro problemu, a tekst dał mi pewien wgląd w to co się wydarzyło.

    Ma Pan rację pisząc o SzOW, ale zapomina Pan przy okazji, że Kirgistan należał do ZSRR i nadal pozostaje w strefie wpływów Rosji. Być może więc rywalizacja o Kirgistan toczy się pomiędzy USA, Rosją i Chianami.

    Nie jestem urażony, jestem po prostu świadomy propagandy, którą wytykając sam Pan uprawia.

    Pozdrawiam.

    • Piotr Badura

     Szanowny Panie Michale
     Odpowiem Panu wieczorem, bo wtedy mam czas usiąść przy komputerze na dłużej. Teraz jednak pytanie o intrygującą mnie sprawę. Napisał Pan: „jestem po prostu świadomy propagandy, którą wytykając, sam Pan uprawia”.
     Postawił mi Pan zarzut, ale nie mam o to najmniejszych pretensji. Rad bym jednak wiedzieć, na czyją rzecz, Pana zdaniem, uprawiam tu propagandę. Nie mogę bowiem odnieść się do Pana zarzutu, jeśli jest on tak niesprecyzowany.

     • Michał Gąsior

      „Pan po prostu ulega propagandzie, czego dowodem jest odsyłanie mnie do propagandowych tekstów. Mam nadzieję, że uda mi się Pana przekonać, do rezygnacji z powielania cudzych propagandowych tekstów i wybierze Pan samodzielne myślenie”, a także „ten tekst to wyłącznie powtórzenie tego, co już wcześniej ośrodki propagandowe podały do wierzenia”. To są pańskie słowa. Problem jednak w tym, że to myślenie charakteryzuje nie tylko wrzucenie wszystkich (a moze tylko wybranych?) mediow do worka propagandy, ale jest takze dosc jednoznaczne. Dlaczego media, z ktorych wiedze czerpie Pan maja byc bardziej rzetelne i prawdziwe od tych, z ktorych korzystam ja? Zarzucilem Panu uprawianie propagandy, poniewaz odnosze wrazenie, ze stara sie Pan wymusic spojrzenie na kwestie Chin przez panski pryzmat oraz przez pryzmat panskich mediow, ktore jak sie domyslam nie sa propagandowe. Chyba, ze wie Pan wiecej niz jakiekolwiek media i jest w stanie przypisac sobie calkowita obiektywnosc, to zwracam honor.

    • Piotr Badura

     Szanowny Panie Michale
     1. Nie odpowiedział Pan precyzyjnie na moje pytanie, ale domyślam się, iż uważa Pan, że uprawiam propagandę na rzecz Chin. Tak nie jest. Osobiście za najsłuszniejszy dla nas kierunek w światowej polityce uważam wspieranie wszystkimi siłami Indii, by mogły one stawić czoła Chinom. Jeśli nie będziemy wspierać Indii, to lada moment Chiny zostaną jedynym globalnym mocarstwem i stan ten potrwa długo. Zapewne nie dożyje Pan już jego zmiany. Świat z jednym supermocarstwem wydaje mi się gorszy, niż gdy są dwa supermocarstwa. Oczywiście żyć da się i w jednym, i w drugim. Jeśli odnosi Pan wrażenie, że zbyt przychylnie piszę o Chinach, to mnie to schlebia, bo piszący nie zachowują czasem obiektywizmu i o przeciwnikach piszą źle, w sposób tendencyjny.
     2. Przypuszczam że korzystamy z podobnego zestawu mediów. Pana problem nie polega na tym, że korzysta Pan ze złych mediów, ale na tym, że do ich publikacji podchodzi Pan trochę bezkrytycznie, stając się w ten sposób ich „pasem transmisyjnym”. Pan ma obowiązek zaglądać też do „twardych danych”. CIA na swej stronie podaje dane o PKB wszystkich krajów świata w 2009. Poniżej podaję zmianę PKB siedmiu największych gospodarek świata w latach 2008-2009. Jest to PKB ważony parytetem siły nabywczej, podany w bilionach dolarów.
     USA – spadek z 14,58 do 14,26 (o 2,2 proc.)
     Chiny – wzrost z 7,80 do 8,79 (o 12,7 proc.)
     Japonia – spadek z 4,49 do 4,14 (o 7,8 proc.)
     Indie – wzrost z 3,32 do 3,56 (o 7,2 proc.)
     Niemcy – spadek z 2,86 do 2,81 (o 1,7 proc.)
     Wlk. Brytania – spadek z 2,28 do 2,15 (o 5,7 proc.)
     Rosja – spadek z 2,22 do 2,12 (o 4,5 proc.)
     Jeśli założy Pan, że w kilku najbliższych latach chiński PKB będzie rósł nadal w tempie 12,7 proc. rocznie, a PKB USA nadal malał w tempie 2,2 proc. rocznie, to dla najbliższych lat uzyska Pan wyniki:
     2010 – USA – 13,95 – Chiny – 9,91
     2011 – USA – 13,64 – Chiny – 11,16
     2012 – USA – 13,34 – Chiny – 12,58
     2013 – USA – 13,05 – Chiny – 14,18
     Śledząc twarde dane bez trudu dojrzy Pan propagandę w tekstach, których autorzy piszą, że Chiny będą większą gospodarką niż USA w 2050, 2040 czy nawet w 2030 roku. To się stanie prawdopodobnie w 2013, czyli za moment.
     Niedawno ukazał się Rocznik Statystyki Międzynarodowej 2009, wydawany przez GUS. Znajdzie Pan w nim informację o zmianach przeciętnych wynagrodzeń realnych (str. 203). W kolejnych latach przeciętne wynagrodzenia realne rosły:
     2001 – Polska o 2,3 proc. – Chiny o 10,9 proc.
     2002 – Polska o 0,6 proc. – Chiny o 13,5 proc.
     2003 – Polska o 3,3 proc. – Chiny o 12,3 proc.
     2004 – Polska o 0,5 proc. – Chiny o 8,1 proc.
     2005 – Polska o 1,7 proc. – Chiny o 10,3 proc.
     2006 – Polska o 4,0 proc. – Chiny o 12,3 proc.
     2007 – Polska o 5,4 proc. – Chiny o 10,9 proc.
     W sumie w 2007 przeciętne miesięczne wynagrodzenie realne w Polsce było o 19 proc. wyższe niż w 2000 roku, a w Chinach o 110 proc. wyższe. Ten sam rocznik informuje, że w 2007 stopa bezrobocia wynosiła w Chinach 4,0 proc. a w Polsce 9,6 proc. Jeśli więc ktoś pisze, że w Chinach władze boją się, iż społeczeństwo mogłoby zacząć się buntować, bo płace nie rosną dostatecznie szybko, lub bezrobocie za bardzo się zwiększa, to raczej uprawia propagandę, niż rzetelnie informuje.
     3. Sprawa z Kirgistanem. Napisał Pan: „zapomina Pan przy okazji, że Kirgistan należał do ZSRR i nadal pozostaje w strefie wpływów Rosji”. Nie wiem, dlaczego Pan tak napisał. Przecież oczywiste jest, że sam Pan w to nie wierzy. O niczym nie zapomniałem a sprawę Kirgistanu rozumiem jednak lepiej od Pana.
     Napisał Pan „nie śledziłem ostatnio tych wydarzeń”. Ani ostatnio, ani wcześniej Pan nie śledził. Chiny rozpoczęły budowę portu Gwadar w Pakistanie bodaj w 1999. To nie jest ostatnio. Ten port ma być połączony ze wschodem Chin ogromnym korytarzem transportowym, z autostradą, koleją i rurociągami. To alternatywna droga względem morskiej (informacje o morskiej znajdzie Pan wpisując do Googli np. „Chiński sznur pereł” lub „strategia sznura pereł”). Lądowa droga biegnie przez Azję Centralną. Niech Pan znajdzie sobie informacje o uruchomieniu w grudniu 2009 najdłuższego na świecie gazociągu z Turkmenistanu, przez Uzbekistan i Kazachstan do Szanghaju. W styczniu otwarto odcinek z Turkmenistanu do Iranu. To już blisko Gwadaru. Niech Pan to zestawi z przygotowywanym biznesem wydzierżawienia przez Chiny ponad miliona hektarów w Kazachstanie i osadzeniem tam wielu milionów Chińczyków (informacje o terenach do dzierżawy dla zagranicznych inwestorów znajdzie Pan np. na stronie ambasady Kazachstanu w Polsce w dziale „gospodarka”). Niech Pan potem spojrzy na mapę i przemyśli sobie to wszystko.
     Nie chcę się nadmiernie rozpisywać. Proponuję, by więcej uwagi poświęcał Pan źródłowym danym i kierował się własnym myśleniem a nie propagandą.
     Pozdrawiam serdecznie

     • cytat „Tak nie jest. Osobiście za najsłuszniejszy dla nas kierunek w światowej polityce uważam wspieranie wszystkimi siłami Indii, by mogły one stawić czoła Chinom. Jeśli nie będziemy wspierać Indii, to lada moment Chiny zostaną jedynym globalnym mocarstwem i stan ten potrwa długo. Zapewne nie dożyje Pan już jego zmiany. Świat z jednym supermocarstwem wydaje mi się gorszy, niż gdy są dwa supermocarstwa”

      Z tym poglądem to się zasadniczo zgadzam. Tyle tylko że jeszcze bardziej niż wspieranie Indii zalecałbym wspieranie integracji i gospodarki Unii Europejskiej 🙂
      Pewnie że lepsze są dwa supermocarstwa na świecie (a właściwie 3 bo USA nadal uważam za supermocarstwo które szybko nim być nie przestanie) niż jedno 🙁
      Ale jeszcze lepiej dla nas będzie gdy będą 4 supermocarstwa – UE jako te czwarte 🙂
      Powiem nawet więcej, im więcej takich supermocarstw będzie tym lepiej dla świata jako całości, a są także pewne szanse na co najmniej 2 kolejne w przyszłości 🙂

 • Tak jeszcze w nawiązaniu do oceny tego artykułu. Byłby on jeszcze lepszy gdyby udało się dotrzeć do informacji jak jest szacowany bilans zysków i strat społeczeństw Afryki w efekcie chińskich inwestycji. Ja jestem co prawda zdecydowanie przekonany, iż bilans ten jest dla krajów Afryki mimo wszystko wyraźnie korzystny aczkolwiek wiem, że nie wszyscy zgadzają się z taką oceną.

  • Michał Gąsior

   Nawiązując do komentarza powyżej, na który jednak nie mogę odpowiedzieć z jakiejś technicznej przyczyny, pragnę przypomnieć, że większa liczba mocarstw niż dwa, niesie poważne zagrożenia. Więcej o tym fakcie tutaj: http://www.politykaglobalna.pl/2009/12/co-z-tym-swiatem/

   • Tak to fakt, że tak jak pisałeś „im więcej stron, tym więcej interesów, które są ze sobą sprzeczne.” Ale moim zdaniem to tylko jedna strona medalu. A zresztą obecnie tych stron jest prawie 200 bo tyle jest państw, choć oczywiście w skali globalnej zdecydowana większość z nich militarnie i gospodarczo się nie liczy. Ale ta druga strona konsekwencji istnienia układu dwubiegunowego jest taka, że każde z mocarstw próbuje umocnić swoją strefę wpływów poprzez pewnego rodzaju uzależnienie (zwasalowanie) mniejszych państw w swojej strefie i na jej obrzeżach. Ja jednak widziałbym większe zalety układu w którym na świecie istniałoby wyłącznie kilka supermocarstw i nic poza nimi. Brakowało by wtedy stref o które warto by było rywalizować 🙂 Oczywiście nie mam na myśli perspektywy tworzenia kolejnych supermocarstw poprzez militarny i gospodarczy podbój, ale tworzenie poprzez branie przykładu z organizacji Unii Europejskiej. W końcu takie próby już się zaczęły w Ameryce Pd., Afryce i Azji, mimo że oczywiście jak na razie proces ten idzie bardzo powoli. Widzę jednak pewne szanse na poważne jego przyśpieszenie 🙂

  • Michał Gąsior

   Aaa, dobra. Wybacz. Dopiero spostrzeglem, ze juz to czytales.