Kandydaci

Prezydent-elekt

Francois Hollande

Wynik w II turze: 51.9%
Wynik w I turze: 28.63%

Główny przeciwnik Sarkozy'ego, były wieloletni partner Segolene Royal (kandydatki socjalistów w wyborach sprzed 5 lat).
Program wyborczy Hollande'a przewiduje podwyższenie podatków dla najlepiej zarabiających i największych firm, przy aktywnym stymulowaniu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Postuluje również utrzymanie obecnego systemu polityki społecznej i zmianę ostatnich reform UE w dziedzinie finansów.

Więcej artykułów »

Nicolas Sarkozy

Wynik w II turze: 48.1%
Wynik w I turze: 27.18%

Ubiegający się o reelekcję obecnie urzędujący prezydent Francji. W ciągu pierwszej kadencji zraził do siebie wielu Francuzów, ale ostatnio jego notowania wzrosły. Niewątpliwym atutem Sarkozy'ego jest doświadczenie.
Osią kampanii Sarkozy'ego stała się kwestia imigracji oraz ochrony francuskiego i europejskiego przemysłu przed konkurencją z zewnątrz. Dużą wagę przykłada również do spraw europejskich.

Więcej artykułów »

Marine Le Pen

Wynik w I turze: 17.90%
Liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, córka jego założyciela Jean-Marie Le Pena. Odkąd kieruje Frontem, udało jej się "oddemonizować" wizerunek tej partii. W sondażach plasuje się zazwyczaj na trzecim lub czwartym miejscu (ok. 15% poparcia).

Prezentuje program nacjonalistyczny i eurosceptyczny. Opowiada się za ochroną francuskiej gospodarki, wyjściem ze strefy euro i radykalnym zaostrzeniem polityki imigracyjnej.

Francois Bayrou

Wynik w I turze: 9.13%
Lider centrowego Ruchu Demokratycznego, wieloletni deputowany do francuskiego parlamentu i europarlamentu. Może liczyć na około 10-12 proc. głosów.
Bayrou jest politykiem proeuropejskim, opowiadającym się za wzmocnieniem integracji europejskiej oraz zaangażowania Francji w politykę unijną.

Nicolas Dupont-Aignan

Wynik w I turze: 1.79%
Nicolas Dupont-Aignan jest gaullistą, którego skupia się głównie na kwestiach gospodarczych. Poparcie na poziomie 1%.
Kandydat "Obudzenia Republiki" opowiada się za większym protekcjonizmem w sferze ekonomicznej. Proponuje m.in. ochronę francuskiego przemysłu przez wprowadzenie ceł, wprowadzenie podatku Tobina oraz wyjście Francji ze Strefy Euro. Jest również za ograniczeniem imigracji.

Nathalie Arthaud

Wynik w I turze: 0.56%
Profesorka ekonomii, kandydująca z poparciem trockistowskiej partii "Walka Robotnicza", może liczyć na poparcie na poziomie 1%.
Jako kandydatka o skrajnie lewicowych poglądach, Nathalie Arthaud opowiada się za zwiększeniem płacy minimalnej i oddaniem przedsiębiorstw w ręce pracowników.

Jean-Luc Melenchon

Wynik w I turze: 11.11%
Kandydat Frontu Lewicy, koalicji Partii Lewicy (której był założycielem) i Francuskiej Partii Komunistycznej. Dzięki przemyślanej kampanii w ciągu kilku miesięcy udało mu się zwiększyć swoje poparcie do ok. 13-17 proc. (z ok. 5 proc.), co daje mu trzecie lub czwarte miejsce w sondażach.
Melenchon jest najpoważniejszym reprezentantem twardego elektoratu o poglądach lewicowych, przeciwnych globalizacji i intergracji europejskiej. W razie wygranej obiecuje całkowitą przebudowę Unii Europejskiej i wyjście ze struktur NATO.

Eva Joly

Wynik w I turze: 2.31%
Startująca jako kandydatka Zielonych, Eva Joly jest cenioną prawniczką i znaną działaczką walczącą przeciw korupcji. Z poparciem ok. 3% respondentów może liczyć na miejsce 6.
Jej program koncentruje się na zagadnieniach związanych z ekologią i zatrudnieniem. Postuluje rezygnację z energetyki jądrowej na rzecz odnawialnej, wprowadzenie podatku od emisji CO2, walkę z korupcją i podniesienie podatków dla najbogatszych.

Philippe Poutou

Wynik w I turze: 1.15%
Kandydat o poglądach lewicowych, ocierający się o populizm. Pracownik fabryki Forda, działacz związkowy. Poparcie na poziomie 1%.
Postuluje umorzenie długu publicznego, nacjonalizację sektora bankowego, zwiększenie podatków i (ewentualnie) skrócenie tygodnia pracy do 32 godzin. W kwestii energetyki stawia na energię odnawialną.

Jacques Cheminade

Wynik w I turze: 0.25%
Populistyczny kandydat łączący w swoim programie elementy prawicowe z lewicowymi. Może liczyć na poparcie na poziomie 1%.
Jak sam twierdzi, jego program wymierzony jest w międzynarodową finansjerę. Pełny program zostanie opublikowany wkrótce.

Zdjęcia: Wikipedia, Flickr.

Wyniki wyborów / sondaże

Wyniki II tury (sondażowe)

Zdjęcia: Flickr: UMP Photos (Sarkozy), Francois Hollande (Hollande).

Wyniki I tury wyborów prezydenckich