Temat: Mahmud Ahmadineżad

Urodzony 28 października 1956 r. w miasteczku Ardan w Północnym Iranie Mahmud Ahmadineżad to polityk tyleż barwny, co kontrowersyjny. Wybrany na prezydenta Islamskiej Republiki w roku 2005, obecnie sprawuje swój urząd już drugą czteroletnią kadencję, która – zgodnie z przepisami konstytucji Iranu – zakończy się w 2013 roku. Przed objęciem fotela prezydenckiego pełnił z powodzeniem funkcje burmistrza Teheranu (2003-05) oraz gubernatora prowincji Ardabil (1993-97). Z wykształcenia inżynier transportu, w roku 1997 uzyskał doktorat.

Konserwatysta i fundamentalista muzułmański, zasłynął deklaracją „wymazania Izraela z map świata” oraz polityką zagraniczną skierowaną przeciw USA i krajom europejskim. Do niedawna powiązany ze środowiskiem ajatollaha Mesbaha Jazdiego, będącego duchowym przewodnikiem szyickich millenarystów (wierzących w rychłe nadejście Mahdiego, mesjasza, i nastanie Królestwa Bożego).

Choć w wyborach w 2005 i 2009 r. uzyskał poparcie Najwyższego Przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, obecnie znajduje się z nim w ostrym sporze, co zdecydowanie ogranicza jego wpływy na szczytach władzy w kraju.

Powiązany z siłami Strażników Rewolucji i milicji Basidż, być może w latach 80. współpracował z wywiadem wojskowym uczestnicząc w operacjach również poza granicami kraju.