Dlaczego wybuchło powstanie na wschodzie Ukrainy?

Kolejny miesiąc opinia publiczna emocjonuje się powstaniem na wschodzie Ukrainy. Niestety, niemal nigdy nie mówi się przy tym o faktycznych powodach tej irredenty.

ukraina_rosja_konflikt

Już kolejny miesiąc opinia publiczna emocjonuje się powstaniem separatystów na wschodzie Ukrainy. Tylko dlaczego w ogóle do niego doszło? Rosja chciała oderwać część ukraińskiego terytorium i je anektować? Chciała zdestabilizować Ukrainę? Te teorie możemy włożyć między bajki. Wychodzi na to, że samo powstanie nie było pierwotnie inspirowane z zewnątrz, powstańcy działali na własną rękę. Dopiero później pojawiła się rosyjska pomoc dla rodaków z Donbasu. Co skłoniło separatystów do powstania zbrojnego? Znudziło im się życie w państwie ukraińskim?

Powstanie w obwodach donieckim i ługańskim było następstwem powołania rządu w Kijowie, który sam się wybrał w wyniku społecznych protestów na Majdanie. Tylko czy Rosjanie z Donbasu nie życzyli sobie władzy „faszystów” spod znaku OUN i epigonów Bandery? Nie do końca. Rzekomy ideologiczny faszyzm nowej władzy jest tylko chwytliwym sloganem. Choć należy pamiętać, że w czasach Związku Radzieckiego na lekcjach historii wszystkich wrogów komunizmu nazywano faszystami, a rosyjska mniejszość na wschodzie Ukrainy w tę narrację uwierzyła, ale nie to był prawdziwy powód.

Prawdziwą przyczyną powstania są interesy ukraińskiego rządu z koncernem Royal Dutch Shell. Rząd ukraiński za pośrednictwem holdingu Bursima, w którego radzie nadzorczej zasiada m.in. ukraiński minister środowiska Mykola Zlochowski oraz były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, sprzedał Shellowi jedno z największych pól gazu na Ukrainie – Yuzivsa. Shell otrzymał obszar słowiański, część kramatorskiego oraz miasta Krasnyj Łucz i Swatogorsk w regionie Donieckim, a także obszar Balakey i Izum w regionie Charkowa. Pamiętajmy, że Shell obecny jest także na Podolu i Wołyniu i to już od początku XX wieku. Shell ma bardzo duże doświadczenie w podpisywaniu takich umów. Ta o eksploatacji w/w obszarów jest tak skonstruowana, że ukraiński rząd musi siłą odebrać grunty obecnym właścicielom, którzy mieli być ich pozbawieni i wysiedleni. Czy teraz dziwi, że postanowili bronić swojego majątku, a skoro rząd w Kijowie tak z nimi pogrywa, to postanowili administracyjnie odseparować się od niego? Właśnie dlatego walki o Słowiańsk był tak zaciekłe, ponieważ ten obszar był przeznaczony do eksploatacji jako pierwszy. Tym bardziej zważywszy na opłakany stan ukraińskiej gospodarki, rząd Ukrainy potrzebuje natychmiast solidnego zastrzyku gotówki, a tego nie będzie bez inwestycji. Dlatego też żeby do nich doprowadzić nie cofnie się przed niczym. Aż chce się zacytować Alexisa de Tocqueville’a:

„Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy”.

Rosyjskie wsparcie dla powstańców najprawdopodobniej pojawiła się dopiero później, już po wybuchu samego powstania. Samą operację nadzoruje zaś nie Władimir Putin tylko rosyjski wicepremier oraz przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin, który prawdopodobnie był pomysłodawcą wsparcia dla separatystów w Donbasie. Jest to polityk nacjonalistyczny i antyzachodni. Być może kierował nim sentymentalizm i narodowa solidarność z separatystami. Niewykluczone że to wcale nie był żaden przemyślany geopolityczny plan Kremla.

Warto na marginesie wspomnieć, że armia rządowa, by wysiedlić mieszkańców Słowiańska, użyła helikopterów, pojazdów opancerzonych, haubic 122 mm oraz wyrzutni Grad – nowoczesnej odmiany słynnych Katiuszy, których obszar rażenia wynosi 14,5 ha. Do ostrzeliwania miast ( ludności cywilnej w tym kobiet i dzieci ) użyto moździerzy, snajperów. Do bombardowania lotniska w Kramatorsku użyto helikopterów z oznakowaniem ONZ, które podobno miały być pilotowane przez polskich najemników, gdyż ukraińscy piloci odmówili udziału w misjach bojowych pod oznakowaniem ONZ. Teraz pytanie za milion dolarów – czy ktoś z Was widział kiedyś szturmowe śmigłowce Mi-24 wchodzące w skład sił ONZ? To oczywiście pytanie retoryczne. Wszystko to miało na celu sianie grozy wśród ludności cywilnej, by zmusić ją do ewakuacji, czyli wysiedlenia jej z terenów przyznanych Shellowi. Pamiętajcie, Moi Drodzy, „jeśli nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze”. Nie inaczej jest w tym przypadku.

12 thoughts on “Dlaczego wybuchło powstanie na wschodzie Ukrainy?

 1. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Dobrze że powstał ten tekst. Byłem przekonany że nie wyczytam nic mądrego na tym portalu, a jednak się udało.

  1. http://www.reuters.com/article/2012/05/11/shell-chevron-ukraine-idUSL5E8GBAE020120511

   http://www.pecob.eu/shale-gas-pl-ua

   http://online.barrons.com/news/articles/SB50001424053111904148504579403072049325430

   W maju 2012 roku rząd ukraiński wybrał Royal Dutch
   Shell i Chevron Corp jako partnerów przy projekcie wydobycia gazu ziemnego. Zasoby ukraińskie ocenia się na 7 bilionów metrów sześciennych. Shell planuje rozpocząć wydobycie po roku 2017 i zainwestować 10-50 mld $

 2. Faktycznie, nie popatrzyłem na to z tej strony. Chociaż w swoich poglądach na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie brałem pod uwagę wątek prowokacji, to jednak nigdy bym nie przypuszczał, że powód może być tak kuriozalny. To mogłoby też poniekąd tłumaczyć tak nikłe zaangażowanie Zachodu (szczególnie Europy) w konflikt ukraiński. Być może mocarstwa europejskie, w przeciwieństwie do nas, mają jaśniejszy obraz sytuacji i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że stawka nie jest warta zbyt dużego wysiłku.

 3. Bzdury jakieś. W sensie spoko, jak podejrzewam umocowane w faktach, ale interpretacja jest nadmiernie upraszczająca i w sposób naciągany „sensacyjna”/

 4. A świstak zawija je w te sreberka… Mocno to naciągane. Poza wspomnianą umową nie ma na to żadnych dowodów. Z kolei stosunek lokalnej ludności do separatystów, skład ich oddziałów i cała historia walk wręcz przeczą powyższym rozważaniom. Ponadto uznawanie działań separatystów za powstanie to już kuriozum. Radzę poczytać raporty OSW i porządnie zgłębić temat, a nie tworzyć teorie spiskowe, które mają to do siebie że wszystko łatwo wytłumaczą, a tak naprawdę rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana.

  1. Zawsze, na takie zarzuty jak w tym przypadku, wytykające absurdalność jakiejś niewygodnej bądź kontrowersyjnej tezy a nie poparte niczym więcej niż protekcjonalnymi hasłami w stylu „kuriozum” i „radzę poczytać” reaguję uśmiechem politowania.

   I z tym właśnie uśmiechem dorzucę iż teoria spiskowa najlepiej opisuje rzeczywistość bo jest najbliższa prawdy. „Małą mądrością rządzony jest ten świat”

   Drażni uleganie medialnemu ogłupieniu i naiwność w komentarzach na temat sytuacji międzynarodowej a nie wysnuwanie takich teorii jak ta autora powyższego tekstu.

 5. Podobnie, jestem zaskoczona pozytywnie tą stroną. Od teraz wchodzi w skład codziennego przeglądu prasy.

 6. Też bardzo pozytywnie zostałem zaskoczony mądrością autora artykułu. Kocham te wspaniałe przemyślenia a nie jakieś tam brednie o geopolitycznych ambicjach Putina, o których mówią przywódcy Zachodu i ich tajne służby. Pan Jakub Szylkiewicz ma rację i już. Pozdrowienia dla Saszki od Walerija!

 7. Kompletna bzdura. Pomijając już powtarzanie rosyjskiej propagandy o przemalowanych helikopterach pilotowanych przez Polaków to kompletną bzdurą jest kwestia umowy z Shellem. Po pierwsze, skąd ją autor zna? Po drugie, wszystkie kopaliny należą do rządu ukraińskiego, tak jak w Polsce, do polskiego – NIE do kogoś, kto ma nad nimi ziemię. To nie USA, że stawiasz sobie szyb naftowy i jesteś bogaty. Więc mieszkańcy nie mieli czego bronić. Szczególnie, że ci mieszkańcy to jakoś tak głównie z Rosji przyjechali…

 8. Się ładnie układa wszystko, jakby Shell rozkręcił tam wydobycie, puścił ukraińskimi gazociągami na zachód to po : 1. Ukraina staje się niezależna energetycznie i Rosja nie trzyma ich za jaja. 2. Ukraina staję się exporterem Gazu i zabiera pieniądze i klientele Rosji. Jak mówi stare powiedzenie, „Duże lody, się długo kręcą”.

Komentowanie wyłączone.