Włochy: boski Juliusz odchodzi

W poniedziałek rano w Rzymie zmarł Giulio Andreotti, siedmiokrotny premier Włoch, senator dożywotni, jeden z najważniejszych polityków włoskich drugiej połowy XX w. Miał 94 lata.

Plakat filmu "Boski" (reż. Paolo Sorrentino) o Giulio Andreottim (Flickr: Fluid Design)
Plakat filmu „Boski” (reż. Paolo Sorrentino) o Giulio Andreottim (Flickr: Fluid Design)

Andreotti urodził się 14 stycznia 1919 roku. Ukończył studia prawnicze, jego specjalnością było prawo kanoniczne. Od początku związany z Chrześcijańską Demokracją, reprezentował jej konserwatywne skrzydło.

Giulio Andreotti był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci włoskiej polityki. Siedmiokrotny premier w latach 1972-1973, 1976-1979 i 1989-1992. Od 1954 roku 21 razy był ministrem. Kierował ministerstwem spraw wewnętrznych, finansów (dwukrotnie), skarbu, obrony (osiem razy), przemysłu i spraw zagranicznych (pięciokrotnie).

Przez jednych uznawany za męża stanu, przez innych nienawidzony, oskarżany o kontakty z mafią sycylijską. Prowadzono przeciw niemu w tej sprawie kilka postępowań karnych, ostatecznie jednak został uniewinniony. Po oskarżeniach wycofał się z życia politycznego.

W 2002 roku skazano go na 24 lata więzienia za zlecenie sycylijskiej Cosa Nostrze zabójstwa dziennikarza. Rok później został uniewinniony przez włoski sąd najwyższy, gdyż uznano, że brak dowodów na to, że Andreotti osobiście zlecił morderstwo. Sąd kasacyjny w 2004 roku ogłosił, że może udowodnić kontakty byłego premiera z mafią do 1980 roku, co oznaczało jednak, że sprawa się przedawniła. W ostatnich latach życia przyjął zdecydowaną postawę przeciw mafii.

Kresem jego kariery politycznej była akcja „Le Mani Pulite”, czyli „Czyste ręce”, która na początku lat 90., po skandalach korupcyjnych doprowadziła do upadku Chrześcijańską Demokrację. Żywot polityczny Andreottiego przedłużył fakt, że kilka miesięcy wcześniej został mianowany dożywotnim senatorem. Po tych wydarzeniach Andreotti namawiał Silvio Berlusconiego, bogatego przedsiębiorcę do wejścia do polityki. Skutecznie.