Prezydent Wenezueli Hugo Chavez nie żyje

W telewizyjnym przemówieniu wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro poinformował, że zmarł kontrowersyjny prezydent tego kraju, Hugo Chavez.

chavez

Hugo Chavez zmarł po ponaddwuletniej walce z nowotworem. Jego dokładny stan przez długi czas pozostawał owiany tajemnicą, co wzbudzało kolejne fale spekulacji na temat dalszych losów charyzmatycznego, choć kontrowersyjnego polityka. W ostatnich dniach przybrały one na sile, dziś zaś okazało się, że nie są one bezpodstawnie: prezydent Wenezueli zmarł.

Hugo Chavez pełnił funkcję prezydenta Wenezueli przez trzy siedmioletnie kadencje, w październiku zeszłego roku wygrał kolejne wybory, jednak jego pogarszający się stan nie pozwolił mu inaugurować kolejnej kadencji.

Był politykiem wyrazistym i nie stroniącym od kontrowersji, a przy tym niejednoznacznym. Będąc zagorzałym przeciwnikiem neoliberalizmu, swoją władzę opierał na wydobyciu i handlu ropą. Za jego rządów niemal dwukrotnie spadł odsetek żyjących w nędzy. Przedstawiając się z jednej strony jako demokrata, dopuścił do wielu naruszeń praw człowieka w Wenezueli, sam był organizatorem jednego przewrotu wojskowego (1992 r.), a lata później – ofiarą kolejnego.

W polityce zagranicznej przeciwnik polityki zagranicznej USA, starał się zwiększać stopień współpracy z innymi lewicującymi rządami w Ameryce Południowej, w tym z Kubą braci Castro, a także z Iranem i Rosją.

Zgodnie z konstytucją w ciągu 30 dni mają odbyć się wybory prezydenckie. Do tego czasu p.o. prezydenta Wenezueli będzie przewodniczący parlamentu, Diosdado Cabello.

Najciekawsze artykuły o Hugonie Chavezie na Polityce Globalnej:

Źródła: NYT, Reuters, policymic.com, Huffington Post, Wikipedia.