Falklandy/Malwiny: głosowanie nad statusem spornego archipelagu

Dobiega końca referendum, w którym mieszkańcy archipelagu Falklandów (przez Argentyńczyków zwanego Malwinami) decydują o statusie tego terytorium.

falklandy-malwiny-flagaW dwudniowym głosowaniu Falklandczycy mają zadecydować o statusie, jaki ma posiadać zamieszkiwany przez nich archipelag położony u wybrzeży Argentyny. Najprawdopodobniej opowiedzą się za utrzymaniem statusu terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii. Referendum ma na celu oddalenie argentyńskich roszczeń do wysp, które w ostatnim czasie przybierają na sile. W styczniu 2013 r. pani prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner napisała list do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w którym oskarżyła Londyn o próbę podtrzymywania kolonializmu i zażądała zwrotu spornego terytorium.

Wyspy są przedmiotem długoletniego sporu między Wielką Brytanią (pod której władaniem znalazły się w pierwszej połowie XIX wieku) a Argentyną. W 1982 r. spór przerodził się w krótkotrwały konflikt zbrojny zakończony brytyjskim zwycięstwem.

Powodem konfliktu o archipelag jest jego strategiczne położenie u wybrzeży Ameryki Południowej oraz zasoby naturalne (głównie ropa naftowa, której złoża ocenia się na ok. 60 mld baryłek).