Czechy: Miloš Zeman prezydentem

Były socjaldemokratyczny premier Miloš Zeman wygrał pierwsze powszechne wybory prezydenckie w Czechach. Urząd obejmie w marcu.

W drugiej turze Zeman uzyskał poparcie 55 proc. głosujących, podczas gdy jego rywal, b. minister spraw zagranicznych kraju, Karel Schwarzenberg uzyskał 45 proc. W rozegranej 11 i 12 stycznia 2013 r. pierwszej turze również zwyciężył Zeman, ale jego przewaga nad Schwarzenbergiem wyniosła wówczas mniej niż 1 p.p. (ok. 40 tys. głosów), co zapowiadało wyrównany wyścig w następnym głosowaniu. Tym razem różnica w liczbie oddanych głosów wyniosła już blisko pół miliona na korzyść socjaldemokraty.

Dzięki zwycięstwu Zeman zostanie pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej wybranym w wyborach powszechnych i bezpośrednich. Dotychczas głowę państwa wybierał parlament na pięcioletnią kadencję, lecz w 2012 r. czescy parlamentarzyści zdecydowali się zmienić konstytucję i umożliwić powszechny wybór prezydenta.

Na fotelu prezydenckim Zeman zastąpi kontrowersyjnego eurosceptyka i konserwatystę Vaclava Klausa, który zakończy swoją drugą kadencję 7 marca.