Kofi Annan rezygnuje z funkcji specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii

Kofi Annan zrezygnował z funkcji specjalnego wysłannika Narodów Zjednoczonych ds. syryjskiej wojny domowej. Jego decyzję przekazał Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, który dodał, że Annan zakończy swoją służbę z końcem sierpnia. Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi go na tym stanowisku.

Powodem decyzji było rozczarowanie Annana związane z niepowodzeniem dotychczasowej misji. Mimo wysiłków, opracowany przezeń plan zawieszenia broni nigdy de facto nie wszedł w życie, a w ostatnich tygodniach konflikt przybrał niespotykaną wcześniej skalę. Obecnie trwają zacięte walki w Aleppo, głównym centrum przemysłowym kraju. Jak donosi Reuters.com, rebeliantom udało się przechwycić m.in. czołg, a także sporo innego ciężkiego sprzętu. Mimo to wojska lojalne Assadowi kontynuują ofensywę.

Źródła: Reuters.

3 komentarzy do “Kofi Annan rezygnuje z funkcji specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii

  1. Premier Mazowiecki też kiedyś postąpił podobnie. Czy ktoś dziś może powiedzieć, że zrobił źle?

  2. Myśląc że społeczność międzynarodowa stanie za nim murem, przeliczył się.

  3. Grzegorz Szturo: Oczywiście, że nie. Rozumiemy, że w obliczu takiej bezsilności (i odpowiedzialności zarazem) każdy by zrezygnował… Tak tylko pytamy 🙂
    Paweł Andrzej Kmiecik: No właśnie, w tym problem… Wojna w Syrii po raz kolejny obnażyła słabość społeczności międzynarodowej wobec takich sytuacji.

Komentowanie wyłączone.