Hillary Clinton z wizytą w Sudanie Południowym

Sekretarz Stanu USA Hilary Clinton podczas swojej wizyty w Afryce odwiedziła najmłodsze państwo świata – Sudan Południowy. Jest to pierwsza wizyta amerykańskiego dyplomaty tej rangi w tym kraju.

Oficjalnie Sekretarz Stanu przybyła do Sudanu Południowego, aby pogratulować nowemu narodowi w okresie rocznicy powstania ich własnego, niepodległego państwa, a także aby zapewnić o amerykańskim wsparciu. Stany Zjednoczone przez lata negocjowały z rządem w Chartumie, co w konsekwencji zakończyło wojnę domową i pozwoliło na powstanie nowego państwa. Dodatkowo amerykańska polityk będzie apelowała o zakończenie sporów z Sudanem w kwestii terytorium oraz ropy naftowej.

Wizyta w Sudanie Południowym odbywa się w ramach 10-dniowej wizyty w krajach afrykańskich. Odwiedzi siedem krajów w tym oprócz Senegalu, który odwiedziła w środę i Sudanu Południowego Republikę Południowej Afryki, Ugandę, Kenię, Nigerię i Angolę. Wizyta ma pokazać wsparcia amerykańskie dla tego regionu, a przede wszystkim zablokować coraz większe wpływy Chin w Afryce.

Źródło: Al Jazeera