Syria: postępy wojsk rządowych, rebelianci cofają się. Walki o Aleppo i Damaszek

Po zeszłotygodniowych zwycięstwach rebeliantów, wojska lojalne Baszarowi al-Assadowi zaczęły odzyskiwać kontrolę nad utraconymi terytoriami. Siły rządowe uznały za kluczowe odzyskanie władzy nad dwoma najważniejszymi ośrodkami miejskimi w Syrii: Damaszkiem i Aleppo, pozostawiając na razie interior i mniejsze miasta rebeliantom.

Jak na razie udało im się wypchnąć siły przeciwnika z Damaszku, a obecnie kierują się na Aleppo, będące ważnym centrum handlowym na mapie Bliskiego Wschodu. Miasto to, w dużej mierze kontrolowane przez rebeliantów, jest już obecnie areną zaciekłych walk z udziałem helikopterów i artylerii po stronie rządowej. Aby wspomóc walczące tam wojska, rząd przesunął znad syryjsko-tureckiej granicy w region Aleppo dodatkowe 2000 żołnierzy i czołgi.

Intensyfikację konfliktu syryjskiego w ostatnich dniach obrazują dane Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka: tylko od 15 lipca (początku walk o Damaszek) do wczoraj w Syrii zginęło 1261 osób, podczas gdy przez wszystkie wcześniejsze miesiące – łącznie 17 tysięcy.

Źródła: Jerusalem Post, Reuters, Syrian Observatory for Human Rights.