Iskandery i „doniczki”

Moskwa reaguje nerwowo na elementy tarczy antyrakietowej w swojej byłej strefie wpływów: modernizuje Iskandery, które chce rozmieścić w Obwodzie Kaliningradzkim.

Iskander M podczas parady wojskowej (A.Savin, wikimedia commons, cc)
Iskander M podczas parady wojskowej (A.Savin, wikimedia commons, cc)

Rosja będzie modernizować linię produkcyjną pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander M. Osobistą pieczę nad całym projektem sprawuje Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Zostanie nim objęte 17 przedsiębiorstw, budżet przedsięwzięcia wynosi 24 mld rubli. Do 2020 roku (docelowa data zakończenia rosyjskich reform wojskowych) armia federalna ma otrzymać 10 brygad wyposażonych w zestawy tych rakiet.

Powyższe informacje są bardzo istotne dla Polski z dwóch powodów.

Po pierwsze, Iskandery zostaną w tym roku dyslokowane w Obwodzie Kaliningradzkim, a poza ich zasięgiem znajdą się jedynie południowe skrawki naszego kraju.

Zasięg Iskanderów z Obwodu Kaliningradzkiego (na podstawie: Google Maps)
Zasięg Iskanderów z Obwodu Kaliningradzkiego (na podstawie: Google Maps)

Po drugie, przytaczając depesze ujawnione przez Wikileaks „doniczki” nie obronią Rzeczpospolitej przed atakiem rakietowym. Nieuzbrojone amerykańskie baterie Patriot – bo o nich mowa – stacjonujące w trybie rotacyjnym w Polsce  to bowiem jedyna obrona przeciwrakietowa na jaką nas stać…

Sprawa Iskanderów w Kaliningradzie ściśle wiąże się z natowską tarczą antyrakietową. W 2018 roku jej elementy mają zostać rozmieszczone w Polsce i Rumunii. Rosja zareagowała nerwowo na te plany.

Kreml w swojej doktrynie wojennej wśród głównych zagrożeń wymienia: “tworzenie i rozbudowę systemów strategicznej obrony antyrakietowej, podważających globalną stabilność i zaburzających aktualny stosunek sił w dziedzinie broni rakietowej i nuklearnej” oraz “przybliżenie infrastruktury wojskowej państw członkowskich NATO do granic Federacji Rosyjskiej.”

Nasz kraj jest elementem kremlowskiej odpowiedzi na zagrożenie ze strony NATO, ale nie jedynym. Wicepremier Rogozin został niedawno mianowany specjalnym przedstawicielem Rosji w Naddniestrzu, pojawiły się także informacje o założeniu bazy radarowej w tym separatystycznym regionie Mołdowy (sąsiadującej z Rumunią).

Moskwa reaguje nerwowo na elementy tarczy antyrakietowej w swojej byłej strefie wpływów nie tylko z powodu zaszłości historycznych, czy realnego niebezpieczeństwa, które może zachwiać “aktualnym stosunkiem sił w dziedzinie broni antyrakietowej i nuklearnej”. Niepokojem napełnia rosyjskich oficjeli przede wszystkim niesłowność NATO, które dziś twierdzi, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji. Ten sam Sojusz Północnoatlantycki obiecywał Jelcynowi w “porozumieniach madryckich”, że żadna znacząca instalacja, agenda NATO, czy większe zgrupowanie jego wojsk nie zostaną umieszczone na terytorium nowych krajów członkowskich…

Piotr A. Maciążek, politykawschodnia.pl

2 komentarzy do “Iskandery i „doniczki”

  1. Zawsze padam ze śmiechu gdy czytam takie artykuły. Te podniosły ton jakbyśmy mieli znaleść się w wielki zagrożeniu. Zupełnie jakby jutro miała wybuchnąć wojna. Ludzie od conajmniej 20 lat Rosja ma wycelowane w Polskę różne pociski. To bez różnicy czy zniszczą nas 3 czy 4 razy. Ba wręcz bym się z nich śmiał jakby nie mieli koncepcji wojny z Polską opracowanej skoro NATO ma takie scenariusze i się znimi nie kryje. Naprawdę podejrzewaliście, że te tysiące pocisków i głowic wszystkie są nakierowane na jeden jedyny Waszyngton? DLa Polski to jedynie zła wiadomość ze względów, że Putin przeszedł do planu inwestycji biliardów w unowcześnie uzbrojenia zamiast wepchnąć te pieniądze w gospodarkę, a tym samym wzbogacenie społeczeństwa. Im bardziej bogaci są Rosjanie tym polskie firmy mają większy rynek zbytu.

    1. W pierwszej części masz rację. Warto podkreślić że NATOwska koncepcja wojny w Polsce to koncepcja obrony sojusznika a rosyjska dotyczy agresji. ale tacy już ruscy zawsze byli.

      Co do drugiej części nie zgadzam się z Tobą. Po pierwsze powątpiewam czy Rosja naprawdę inwestuje duże kwoty, czy tylko blefuje i robi prototypy, których produkcji nie uruchomi. Jeżeli naprawdę wydaje duże sumy na obronność tak biedne państwo jak Rosja, to jest to zagrożenie. uważam że Rosja jest państwem o imperialistycznych zapędach i od przewagi militarnej NATO zależy pokój w wielu miejscach, choćby w Gruzji.
      Jeżeli Rosja się radykalizuje to jest to także duże zagrożenie ze względu na duże uzależnienie Europy od rosyjskich surowców.

Komentowanie wyłączone.