Enrique Pena Nieto nowym prezydentem Meksyku

Kandydat Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej Enrique Pena Nieto wygrał meksykańskie wybory prezydenckie – podają media po podliczeniu 98 proc. oddanych głosów. Nieto uzyskał 38 proc., nieco poniżej oczekiwanego rezultatu. Zgodnie z przedwyborczymi sondażami na miejscu drugim uplasował się kandydat lewicy Andres Manuel Lopez Obrador (Partia Rewolucji Demokratycznej) z wynikiem 31 proc.

Kandydat lewicy twierdzi jednak, że wyniki były zmanipulowane. Nie wiadomo jednak, czy zdecyduje się zgłosić oficjalną skargę wyborczą. Podobne zarzuty wysuwał również po ogłoszeniu wyników poprzednich wyborów, które przegrał z obecnie urzędującym prezydentem Felipe Calderonem o ok. 1 proc.

Nowy prezydent zapowiedział, że nie będzie szedł na kompromisy z kartelami narkotykowymi, choć przyznał, że zamierza zmienić strategię w taki sposób, aby walka z nimi nie pochłaniała aż tak wielu ofiar.

Jeden komentarz do “Enrique Pena Nieto nowym prezydentem Meksyku

  1. Oczywiście że nie; przecież kartele sprawują władzę .

  2. Nieto to pajac. Gdzie mu tam w głowie wojna z kartelami.

  3. Raczej mało prawdopodobne. Pomimo zapewnień o „niewracaniu do przeszłości” i „nowej jakości”, będzie jak było. Zbyt wiele układów, przenikania i wzajemnych zależności pomiędzy politykami i kartelami. Na InSight Crime pojawił się w ubiegłym tygodniu ciekawy artykuł (wraz z diagramem) na temat kontaktów i powiązań Pena Nieto – http://www.insightcrime.org/insight-latest-news/item/2830-mexicos-presidential-favorite-sticks-close-to-partys-old-guard

  4. Milosz Pilarski i Katarzyna Tin Łabędzka: Czyli w Meksyku bez zmian? A co z zapowiedziami, że będzie chciał ograniczyć przemoc – być może poprzez bardziej ugodowe stanowisko?
    Mateusz Doliński: Dzięki za linka, bardzo ciekawy.

Komentowanie wyłączone.