Arabia Saudyjska chce kupić pociski balistyczne zdolne do przenoszenia broni atomowej

Arabia Saudyjska zamierza kupić od Chin pociski balistyczne mogące przenosić głowice jądrowe – twierdzi Debka. Saudowie zainteresowani są rakietami średniego zasięgu Dongfeng 21, napędzanymi paliwem stałym, które w zależności od wersji są zdolne przenieść półtonowy ładunek na odległość ok. 1700 km lub 2700 km.

Co prawda Arabia Saudyjska nie posiada broni atomowej, niewykluczone jednak, że jest w stanie szybko się w nią zaopatrzyć. Zdaniem niektórych źródeł (pisał o tym m.in. brytyjski Guardian), Saudowie już kilka lat temu podpisani porozumienie z Pakistanem, na mocy którego w razie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa kraju ze strony państwa atomowego Islamabad ma przekazać im kilka głowic. Kupno nowoczesnych środków ich przenoszenia wydaje się być naturalnym kolejnym krokiem w celu zabezpieczenia własnych interesów w regionie, a rozwiązanie z udzieleniem pomocy przez Pakistan – idealnym obejściem reżimu NPT.

Rijad może czuć się ostatnio zaniedbany przez zachodnich sojuszników. W obu sprawach, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa Saudów – wojnie domowej w Syrii i programie atomowym Iranu, ostatnie negocjacje przebiegają bez ich udziału. Co więcej, ta druga kwestia znów wyraźnie wymyka się spod kontroli społeczności międzynarodowej i Saudowie mogą czuć się coraz bardziej zagrożeni.

Źródła: Guardian, Debka, nationalinterest.in.

Jeden komentarz do “Arabia Saudyjska chce kupić pociski balistyczne zdolne do przenoszenia broni atomowej

  1. Tak, wielu komentatorów obawiało się tego scenariusza. Jeśli Saudowie wejdą w posiadanie broni jądrowej, to trend ten może się rozszerzać. Choćby na Turcję. Irańsko-pakistańskie relacje ostatnio ucierpiały (Pakistan zbliżył się do projektu gazociągu TAPI, tym samym oddalił się do wspólnego gazociągu z Iranem)…

Komentowanie wyłączone.