Pakistan: Radźa Perwez Aszraf kandydatem na premiera. AKTUALIZACJA

Radźa Perwez Aszraf kandydatem na następcę odwołanego niedawno Jusufa Rezy Gilaniego na stanowisku premiera Pakistanu.

Pakistańska Partia Ludowa ogłosiło nazwisko kolejnego już kandydata na premiera kraju. Jest nim Radźa Perwez Aszraf , były minister energetyki i zasobów wodnych w rządzie odwołanego we wtorek 19 czerwca Jusufa Rezy Gilaniego. Poprzednim kandydatem PPP był Makdum Szachabuddin, również członek poprzedniego gabinetu, jednak wkrótce po ogłoszeniu nominacji sąd wydał nakaz jego aresztowania w związku z domniemanymi działaniami o charakterze korupcyjnym, tym samym skutecznie blokując jego kandydaturę.

Nowy kandydat również oskarżany jest przez opozycję o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy, jednak na razie nie zostały mu postawione żadne zarzuty. Zgromadzenie Narodowa, niższa izba pakistańskiego parlamentu, jeszcze dziś ma głosować nad jego kandydaturą, ale można spodziewać się, że zostanie ona zaakceptowana i Aszraf zostanie nowym premierem kraju.

Jest to kolejny rozdział narastającego konfliktu między pakistańskim sądownictwem, a rządem w Islamabadzie. Zarzewiem konfliktu są zarzuty korupcyjne wobec urzędującego prezydenta, Asifa Alego Zardariego, wdowca po Benazir Bhutto. Gilani od lat ostro sprzeciwiał się wznowieniu postępowania wobec Zardariego, który w związku ze swoimi działaniami w latach 90. zyskał nawet miano „Pana 10 procent” (od prowizji jaką miał pobierać od interesantów).

Aktualizacja: Radźa Perwez Aszraf uzyskał wymagane poparcie od członków Zgromadzenia Narodowego i stanie na czele nowego rządu Pakistanu. Głosowało za nim 211 z 342 członków Zgromadzenia.

Źródła: dawn.com, news.bbc.co.uk.