Narasta konflikt syryjsko-turecki: Syria ostrzelała kolejny samolot Turcji

Ciąg dalszy napięć na linii Ankara-Damaszek: syryjskie wojsko ostrzelało turecki samolot biorący udział w poszukiwaniach wraku zestrzelonego w piątek samolotu szturmowego.

Wicepremier Turcji oświadczył, że Syria bezskutecznie próbowała strącić jeden z samolotów biorących udział w misji poszukiwawczej wraku tureckiego F-4, który został zestrzelony w piątek nad Morzem Śródziemnym. Zdaniem Syryjczyków naruszył on ich przestrzeń powietrzną. Ankara utrzymuje, że do zestrzelenia doszło jeszcze nad wodami międzynarodowymi i dodaje, że tylko od początku tego roku przestrzeń powietrzna Turcji była ponad 114 razy naruszana przez syryjskie samoloty i helikoptery bojowe. Dla premiera Erdogana konflikt syryjski to główne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

W poniedziałek odbyło się specjalne spotkanie przedstawicieli państw NATO w sprawie zeszłotygodniowego incydentu. Turcja powołała się na artykuł 4. Paktu, który pozwala zwołać konsultatywne spotkanie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa jednego z państw członkowskich. Podczas poniedziałkowego spotkania sojusznicy wezwali Ankarę do powściągliwości w kwestii Syrii, nie wiadomo jednak jak zareagują na kolejne doniesienia o atakach na tureckie samoloty.

Źródła: Głos Rosji, Huriyyet.