Mohammed Mursi: kim jest nowy prezydent Egiptu?

IV. Polityka zagraniczna

Mohamed Mursi w swoich oficjalnych deklaracjach stwierdza, że chcąc zbudować Egipt państwem silnym i nowoczesnym należy ponownie sformułować zasady polityki zagranicznej.

Podstawę pierwszej części programu stanowią trzy kręgi – arabski, afrykański i islamski.

A. Arabski krąg

Wśród postulatów w tej części programu jednym z najważniejszych wydaje się być wsparcie dla Palestyńczyków w walce o przywrócenie im swoich praw i wspieranie ich na arenie międzynarodowej. Dodatkowo należy podjąć współpracę z innymi krajami, które otwarcie działają na rzecz narodu palestyńskiego. Po ogłoszeniu wyników wyborów w Strefie Gazy, gdzie rządzi Hamas, ludzie z wielkim zadowoleniem wyszli na ulicę razem świętować zwycięstwo.

Mursi postuluje wzmocnienie współpracy z Radą Współpracy Zatoki Perskiej oraz ożywienie współpracy politycznej i gospodarczej w celu wymiany handlowej, kulturowej i naukowej. Jego celem jest przywrócenie należytego miejsca Egiptu w świecie arabskim za pomocą wspierania współpracy między państwami arabskimi i zachęcaniu do integracji gospodarczej i tworzenia wspólnego rynku państw arabskich. Ważnym punktem jest chęć reformowania Ligi Arabskiej w celu zwiększenia jej roli na arenie międzynarodowej.

Jednym z celów nowego prezydenta jest także współpraca z Sudanem i rozwój stosunków politycznych i gospodarczych między krajami.

Mursi nazywa swój program w punkcie dotyczącym kręgu arabskiego jako „polityka otwartych drzwi” dla wszystkich krajów arabskich.

B. Afrykański krąg

Celem nowego prezydenta jest wzmocnienie roli Egiptu w Afryce i tym samym wzmocnienie samej Afryki na polu stosunków międzynarodowych. Należy ponownie wpisać kontynent afrykański jako priorytet w egipskiej polityce zagranicznej i promować współpracę opartą na zasadach równości, sprawiedliwości i realizacji wspólnych interesów. Celem prezydenta jest podniesienie egipskich inwestycji w Afryce i aktywizacja umów handlowych. Egipt ma być państwem odgrywającym jedną z najważniejszych ról w regionie poprzez wspieranie inwestycji i rozwoju, a także zapewnienie bezpieczeństwa i tym samym mógłby stać się on w przyszłości mediatorem w konfliktach nawiedzających Afrykę. Dodatkowo Mursi stawia na wymianę kulturową, naukową, edukacyjną i gospodarczą z krajami afrykańskimi.

C. Islamski krąg

Mursi postuluje ożywienie i wzmocnienie Organizacji Współpracy Islamskiej na arenie międzynarodowej w celu ochrony interesów społeczności muzułmańskiej oraz ustanowienia jej ważnym graczem w kontaktach międzynarodowych. Bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktów z krajami islamskimi i dążenie do jak największej wymiany turystycznej. Zgodnie z programem wyborczym ważną rolę ma odgrywać Turcja; należy promować stosunki egipsko-tureckie na wszystkich możliwych frontach, w tym w dziedzinach takich jak wojskowość i bezpieczeństwo. Innym z państw, z którym należy współpracować jest Malezja z którą należy zwiększyć umowy handlowe, kulturalne, technologiczne, a także wspierać wymianę studencką.

Irańska agencja Fars przedstawiła wywiad, w którym Mursi obiecuje „wzmocnienie stosunków z Iranem” i „zrewidowanie stosunków z Izraelem”. Ta wypowiedź była wielokrotnie cytowany przez media na całym świecie. Kancelaria Mohameda Mursiego zaprzeczyła jednak, że nowy prezydent udzielił takiego wywiadu.

Drugą część programu stanowią stosunki na linii Egipt-Stany Zjednoczone, Egipt-Europa, Egipt-Azja i Egipt-reszta świata.

A. Stosunki egipsko-amerykańskie

Na podstawie zmiany władzy należy zrewidować na nowo stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Przede wszystkim należy ustanowić niezależność decyzyjną nowych władz i znieść ekonomiczną, militarną i wszelką inną dominację. Stany Zjednoczone nie mogą narzucać swojej wizji prowadzenia polityki zagranicznej demokratycznie wybranym władzom. Według Mursiego należy jednak współpracować z administracją amerykańską za zasadach równości w różnych aspektach; gospodarczych, naukowych, kulturowych, technologicznych czy turystycznych.

B. Stosunki egipsko-europejskie

Celem polityki nowego prezydenta jest wzmocnienie stosunków Egiptu z Europą. Należy, według niego, sprzyjać wymianie handlowej z krajami Unii Europejskiej oraz zachęcać do europejskich inwestycji w Egipcie.

C. Stosunki egipsko-azjatyckie

W interesie Egiptu leży współpraca z krajami azjatyckimi, szczególnie z tzw. „azjatyckimi tygrysami”. Głównym narzędziem tego punktu programowego ma być większa wymiana handlowa, a także szeroka współpraca w zakresie technologicznym. Mursi chce także promować swój kraj w państwach azjatyckich.

Izrael umieściłem w tym dziale biorąc pod uwagę jedynie względy geograficzne, a nie kulturowe. Prezydent-elekt zapowiedział, że będzie przestrzegał porozumienia pokojowego z Izraelem z 1979 roku.

D. Stosunki Egiptu z innymi krajami świata

Pierwszym ważnym celem ma być współpraca z krajami z grupy BRIC (państwa rozwijające się) a więc z Rosją, Brazylią, Indiami, Chinami i RPA. Drugim ma być zwiększenie aktywności gospodarczej i politycznej w państwach Ameryki Południowej.

Kto rządzi Egiptem?

Mimo wygrania wyborów prezydenckich przez cywilnego kandydata, w dodatku niezwiązanego z poprzednim reżimem władzę w kraju nadal sprawuje armia. Należy pamiętać, że Najwyższa Rada Wojskowa rozwiązała parlament, w którym większość miała Partia Wolności i Sprawiedliwości. Wojskowi ogłosili także deklarację konstytucyjną według której przyznają sobie większe prawa w ustawodawstwie i kwestii bezpieczeństwa. Dodatkowo to właśnie oni będą mieli bezpośredni nadzór nad pracami nad nową konstytucją.

Prezydent ma więc bardzo ograniczone możliwości a dodatkowo odsunięto go od prac nad konstytucją i odebrano oparcie w parlamencie. Według Bractwa Muzułmańskiego takie zachowanie władz wojskowych to „konstytucyjny zamach stanu”. Ogłosili także, że walka o demokrację i sprawiedliwość jeszcze się nie zakończyła, a oni sami będą nadal na placu Tahrir, aż do czasu przekazania pełni władzy cywilom.

Marek Sobczak

 

3 komentarzy do “Mohammed Mursi: kim jest nowy prezydent Egiptu?

  1. Cieszę się, że wybór padł w stronę w sumie jedynego realnego dzisiaj stronnictwa politycznego. Kandydat ma po prostu legitymacje, a będzie mu ona zdecydowanie potrzebna. Z tego co widać prezentuje on sobą koncepcje chadeckie czy jak ktoś woli islamsko-demokratyczne zaczerpnięte zapewne od obecnej tureckiej władzy. Cieszy również przerzucenie punktu ciężkości kontaktów zagranicznych z USA na Europę i chęć poszerzenia integracji arabskiej. Jednak trudno zapominać, że specyfiką Afryki jest zawsze podnoszenie po wygranych wyborach wspaniałych haseł, a zazwyczaj ich realizacja nie wchodzi nawet w fazę alfa.

  2. Marcin Hencz Realizacja przedwyborczych haseł będzie tym trudniejsza, że na razie wojsko trzyma się mocno.

Komentowanie wyłączone.