Mali: Timbuktu również pod kontrolą Ansar Dine (AKTUALIZACJA)

Niedawno informowaliśmy o przejęciu przez muzułmańskich fundamentalistów z Ansar Dine władzy nad północnomalijskim miastem Gao. Dziś wiemy już, że pod kontrolą islamistów znajduje się już także Timbuktu. Położone nieco ponad 300 km na zachód od Gao miasto zostało wczoraj opuszczone przez siły MNLA (Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu) bez walki.

Ansar Dine kontroluje obecnie wszystkie trzy najważniejsze ośrodki miejskie w Północnym Mali – Timbuktu, Gao i Kidal. Na zdobytych terenach islamiści wprowadzają szariat: kobiety zmuszane są do zasłaniania twarzy (co nie jest powszechnie praktykowane na tych terenach), picie alkoholu jest surowo zakazane, a pozamałżeńskie kontakty seksualne zagrożone wysoką karą. Zaniepokojenie społeczności międzynarodowej wzbudza również fakt, że w Timbuktu i Gao znajdują się zabytki klasy światowej – głównie groby muzułmańskich sufich – które mogą zostać zniszczone przez nowe władze jako miejsca praktyk religijnych niezgodnych z islamską ortodoksją.

Ansar Dine łączone jest z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI). Te ścisłe związki potwierdza fakt, że w czwartek siły organizacji w Gao zostały wzmocnione przez bojowników z Algierii. Zdaniem miejscowych, w mieście przebywają (lub przebywali) Mokhtar Belmokhtar, przywódca AQMI, oraz Iyad Ag Ghaly, dowódca Ansar Dine.

Położenie MNLA staje się coraz gorsze, a kontrolowany przez organizację obszar kurczy się. Eksperci przewidują, że obecnie pod władzą tej organizacji znajdują się stosunkowo niewielkie terytoria na dalekiej północy Mali, na zachód od miasta Kidal.

AKTUALIZACJA: Zdaniem AlJazeera.com uzbrojone grupy islamistów zniszczyły już co najmniej trzy grobowce sufich.

Źródła: maliweb, aljazeera.