Islamiści z Ansar Dine zdobywają malijskie miasto Gao

Położone na północy Mali miasto Gao po krótkich walkach przeszło z rąk Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA) pod władzę islamistów z Ansar Dine.

Gao to drugie co do wielkości i znaczenia miasto Azawadu, niepodległego, choć nieuznawanego przez społeczność międzynarodową, państwa stworzonego na terenach opanowanych przez oba ugrupowania malijskich rebeliantów. Wraz z jego zdobyciem islamiści uzyskali przewagę nad MNLA na wschodzie kraju – w ich posiadaniu znajduje się najprawdopodobniej również miasto Kidal wraz z przyległościami. Oddziały Ansar Dine operują również na zachodnich terytoriach Azawadu, m.in. w Timbuktu.

Stosunki między obu ugrupowaniami były napięte od początku rebelii, ale zdecydowanie pogorszyły się po uznaniu Azawadu za państwo oparte na zasadach islamu. Obie organizacje inaczej rozumiały tą deklarację: Ansar Dine zamierzało wprowadzać na podbitych terytoriach ścisły szariat, podczas gdy bardziej umiarkowane MNLA było temu przeciwne. Koalicja szybko się rozpadła i między niedawnym sojusznikami rozpoczęły się walki, które trwają do dziś.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ansar Dine będzie teraz zainteresowane rozszerzeniem swojej strefy wpływów na południe od Gao i Timbuktu, na tereny kontrolowane przez rząd. Ten jest pogrążony w paraliżu decyzyjnym i nieprędko będzie w stanie odpowiedzieć na to zagrożenie, nie mówiąc już o odzyskaniu terenów opanowanych przez islamistów lub MNLA.

Źródła: maliweb, bbc, global post.