Wizyta Króla Norwegii przyniosła rozmowy na temat udziału Polski w nowym sojuszu militarnym?

Czy wizyta w Polsce norweskiego króla Haralda V przyniosła rozmowy na temat “Planu Stoltenberga” dotyczącego zacieśnienia współpracy militarnej państw basenu Morza Bałtyckiego?

Premier D. Tusk spotkał się z goszczącym w Warszawie królem Norwegii Haraldem V. Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM
Premier D. Tusk spotkał się z goszczącym w Warszawie królem Norwegii Haraldem V. Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM

Tzw. “Plan Stoltenberga” zawiera wytyczne dotyczące zawarcia sojuszy wojskowych Szwecji z Estonią, Łotwą, Litwą, Finlandią, Norwegią i Danią. W obliczu zmieniających się realiów geopolitycznych i rosnących wpływów Rosji na akwenie bałtyckim- Sztokholm postanowił zrezygnować z tradycyjnej neutralności, związać się z ościennymi krajami oraz zwiększyć wydatki na obronę. W zeszłym roku został zgodnie z wytycznymi planu zawarty sojusz obronny Szwecji i Estonii.

Kraje skandynawskie i bałtyckie wiąże zresztą współpraca w formacie  „NB8” (Estonia, Litwa i Łotwa oraz Finlandia, Dania, Islandia, Norwegia i Szwecja) ściśle związanym z ideą “Planu Stoltenberga”. Taką formułę próbuje się zresztą poszerzyć o Wielką Brytanię, tworząc militarny łuk północny (w jednym ze spotkań “NB8″ brał udział Gordon Brown). Warto wspomnieć także o innych formach aktywności wojskowej Szwecji takiej jak “Nordycka Grupa Bojowa” będąca częścią grup szybkiego reagowania UE.

Dokument „Priorytety polskiej polityki zagranicznej 2012-16” Niemcy i Francję nazywa „kluczowymi partnerami” Rzeczpospolitej, a Trójkąt Weimarski widzi jako polityczną oś za pomocą, której będzie realizowana polityka obronności oraz wschodnia. Na północ od niej MSZ umiejscawia „strategiczny sojusz” ze Szwecją i istotne pole współpracy gospodarczej z Radą państw Morza Bałtyckiego. 

9 maja byliśmy świadkami wizyty JKM Haralda V Króla Norwegii w Polsce, czy przyniosła ona rozmowy na temat “Planu Stoltenberga”? Pytanie to wydaje się zasadne w kontekście Mikaela Oscarssona, który 5 stycznia 2011 roku wystosował oficjalne zapytanie w szwedzkim parlamencie o poszerzenie pierwotnego katalogu Stoltenberga o inne kraje regionu bałtyckiego – w tym Polskę (pogłoski o sojuszu polsko-szwedzkim).

(politykawschodnia.pl)
(politykawschodnia.pl)

Piotr A. Maciążek, politykawschodnia.pl

2 komentarzy do “Wizyta Króla Norwegii przyniosła rozmowy na temat udziału Polski w nowym sojuszu militarnym?

  1. Bedziemy dokarmiac norweskie fiordy w ramach tego sojuszu. Wypasione fjordy gwarancja bezpieczenstwa w regionie!

  2. Byłoby bardzo dobrze gdyby powstał taki sojusz, Kierunek skandynawski jest zaniedbany w polskiej polityce.

Komentowanie wyłączone.