Rosja-Islandia: nowa oś współpracy w Arktyce?

Podczas swojej niedawnej wizyty w Rejkiawiku sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew omawiał z władzami Islandii współpracę obu krajów w Arktyce. Pojawiła się propozycja stworzenia międzynarodowego ośrodka ratunkowego. Islandia potwierdziła także swój udział w kwietniowej konferencji, która odbędzie się w Murmańsku i będzie dotyczyć kwestii bezpieczeństwa na dalekiej północy.

Rosyjska flaga na biegunie północnym; źródło: russianow

Do tej pory najbardziej przyjaznym Rosji państwem w Arktyce była Norwegia, symptomem konstruktywnej współpracy z nią stał się podział Morza Barentsa, który umożliwia obu stronom wydobycie bogactw naturalnych, które kryje ta część świata. Mimo to Federacja ma jeszcze liczącą się kartę przetargową w kontaktach z Oslo, jest nią nie do końca uregulowany status Spitsbergenu, do którego Rosjanie roszczą historyczne pretensje.

Otoczona przez państwa NATO Moskwa nie ogranicza się jak widać do kokietowania Norwegii, ale zaczęła się także pochylać nad Islandią. Kraj ten ma istotne znaczenie tranzytowe, z czego zdają sobie sprawę aktywne na tym terenie Chiny. W Islandii zlikwidowano także bazę Sojuszu w Keflaviku, co napełnia Rosję nadzieją na konstruktywną współpracę. Warto w  tym kontekście wspomnieć o przetargu na bezzałogowe łodzie podwodne dla FR, który wygrała islandzka firma Hafmynd…

Oba kraje łączy nordycki rodowód i członkostwo w Eurarktycznej Radzie Morza Barentsa (ERMB), po Radzie Arktycznej najważniejszym gremium tej części świata. Ma ona europejski charakter, pozwala tym samym na dyplomatyczną izolację największego konkurenta Rosji na dalekiej północy – Kanady.

Warto dodać, że rozmowy z Rejkiawikiem są elementem szerszej strategii Kremla. Moskwa planuje wybudować w najbliższych latach nowoczesne centra ratunkowe wzdłuż swoich północnych wybrzeży. Najwcześniej w mieście Dudinka, które już dziś jest bazą dla 5 lodołamaczy, których właścicielem jest “Norylski Nikiel”. Pozostałe centra zostaną zbudowane, m.in. na Półwyspie Czukockim, mieście Anadyr, Archangielsku, Murmańsku, Narjan- Marze, Workucie, Nadymiu oraz Tiksi.

Piotr A. Maciążek, politykawschodnia.pl