Brazylia w wyścigu po afrykańskie surowce

Strategia trójstopniowego zaangażowania

Strategia stosowana w Afryce jest trzystopniowa i podąża w kierunku uzyskania dostępu do kluczowych zasobów naturalnych. W pierwszej kolejności opiera się na rozmowach i synergicznym działaniu mającym przynieść wzmocnienie dwustronnego dialogu. Temu właśnie służą częste wyjazdy i spotkania zagraniczne odbywane przez członków brazylijskich władz, którym w delegacji zawsze towarzyszą biznesmeni. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva w ciągu swoich ośmioletnich rządów odbył 12 podróży na kontynent afrykański, a swoją ostatnią oficjalną wizytę, jako głowa państwa złożył w Mozambiku. W 2009 r. uczestniczył nawet w spotkaniu Unii Afrykańskiej. Za jego kadencji priorytetem ustanowiono zbudowanie ścisłych relacji na tzw. linii Południe-Południe, definiowanej jako naturalna powinność wynikająca z dziejów.

Kontynuatorką tej linii jest Dilma Rousseff, która w październiku ub.r.  odwiedziła RPA, Mozambik i Angolę. Zapowiedziała również powstanie Grupy Afrykańskiej, nowego forum do prowadzenia dyskusji i pogłębiania integracji ekonomicznej pomiędzy kontynentami.

Struktura wymiany handlowej między Brazylią, a krajami afrykańskimi (M. Doliński/politykaglobalna.pl)
Struktura wymiany handlowej między Brazylią, a krajami afrykańskimi (M. Doliński/politykaglobalna.pl)

Kolejnym krokiem jest umożliwienie ekspansji dla rodzimego kapitału. Poprzez kanały dyplomatyczne tworzy się przyjazne i korzystne warunki dla działalności gospodarczej. Sukcesywnie rozszerzana sieć ambasad pozwala na bezpośrednie promowanie brazylijskich rozwiązań i wytwórczości. Szczególnie mocno reklamowane jest rolnictwo i branża budowlana. Szeroko rozumiana infrastruktura ma bowiem w ostatecznym rozrachunku umożliwić szybkie dotarcie do niezbędnych dla gospodarki bogactw. W związku z tym nie dziwić fakt, że dwa lata temu Brazylia uzyskała szereg umów konstrukcyjnych w Nigerii, a wcześniej otworzyła w Ghanie swój ośrodek techniki upraw roślin. Zadeklarowano również uczestnictwo w programie rozbudowy sieci połączeń drogowych i kolejowych na obszarze Wspólnoty Wschodniej Afryki (EAC) zrzeszającej Kenię, Ugandę, Tanzanię, Ruandę i Burundi.

Istotną rolę w omawianej strategii odgrywa partnerstwo publiczno-prywatne i ścisła kooperacja za pośrednictwem Brazylijskiej Agencji Ds. Promocji Handlu i Inwestycji (Apex-Brazil). Jest to niezależna organizacja współpracująca z ministerstwem rozwoju, przemysłu i handlu zagranicznego. Wysiłki Apexu skupiają się na wspieraniu zagranicznych projektów, wzmacnianiu brazylijskiego eksportu i jednoczesnym przyciąganiu inwestorów. Agencja koordynuje poczynania 12 tys. krajowych firm z  blisko 80 dziedzin gospodarki. W listopadzie ub.r. delegacja złożona z pracowników Apexu i reprezentantów 37 prywatnych kompanii przebywała z kilkudniową wizytą w płd.-wsch. Afryce, gdzie negocjowano kilka ważnych umów.

Połączenie sił sprawdza się także w branży finansowej. W 2010 r. doszło do brazylijsko-portugalskiego porozumienia bankowego, które zaowocowało wspólnym operowaniem Banco do Brasil, Banco Brodesco i Banco Espirito Santo w Angoli, Rep. Zielonego Przylądka, Maroku, Algierii, Mozambiku i RPA. Brazylijczycy wykorzystali ugruntowaną pozycję lizbońskiego banku i jego rozbudowaną sieć placówek, aby umocnić swoje wpływy. W planach znalazły się zakupy akcji, przejęcia oddziałów, zarządzanie aktywami oraz wkroczenie na rynek ubezpieczeń.