Debata o polityce zagranicznej Baracka Obamy na półmetku jego prezydentury

źródło: whitehouse.gov

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa na Uniwersytecie Warszawskim, Koło Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa na UW oraz portal Polityka Globalna mają zaszczyt zaprosić do udziału w debacie „Polityka zagraniczna Baracka Obamy na półmetku jego prezydentury”, która odbędzie się we wtorek 1 marca, w godz. 20.00-21.45, w sali A3 w budynku Collegium Iuridicum II, przy ul. Lipowej 4 (koło BUWu). Dołączcie do wydarzenia na Facebooku! Zaproście swoich przyjaciół i znajomych!

Czy prezydent Obama dobrze radzi sobie w polityce zagranicznej? Zbliżenie z Rosją, ostrzejsze sankcje wymierzone w Iran, dalsze ocieplenie relacji z Indiami i naprawienie stosunków z Europą. Do tego wycofanie większości wojsk z Iraku. Z drugiej strony mamy zwiększone zaangażowanie i narastające kłopoty w Afganistanie i Pakistanie, niepokój na Półwyspie Koreańskim i raczej przeciętne układy z Chinami. Trudna do oceny jest sytuacja w Ziemi Świętej, gdzie Obama próbował zachęcić Izrael i Palestyńczyków do rozmów pokojowych. Postępów brak. I na koniec kwestia zupełnie świeża, czyli rewolta w krajach arabskich. Czy administracja Obamy we właściwy sposób reaguje na wydarzenia i czy nowa układanka w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie będzie oznaczała mniejsze wpływy USA w regionie?

Oceniać politykę zagraniczną Baracka Obamy będą:

  • Bartosz Węglarczyk – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, były korespondent tej gazety w Stanach Zjednoczonych
  • Zbigniew Pisarski – Prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego
  • Michał Kolanko – autor bloga Spinroom, członek zespołu tworzącego blog o wyborach prezydenckich USA 2008
  • Paweł Burdzy – dziennikarz i publicysta, korespondent polskich mediów ze Stanów Zjednoczonych

Moderatorem debaty będzie Piotr Wołejko, były członek IKN Dyplomacji i Prawa, współpracownik tygodnika „Polska Zbrojna”, współzałożyciel portalu Polityka Globalna, autor bloga Dyplomacja.

Program spotkania przewiduje krótki wstęp każdego panelisty, a następnie dyskusję z przybyłymi słuchaczami. Liczymy na wiele pytań i komentarzy.

Patronat internetowy nad wydarzeniem objęły portal Polityka Globalna oraz wpolityce.pl.