Rosja: imperium kontratakuje

Oszałamiające sukcesy Rosji w polityce międzynarodowej zostały przeoczone przez polskie media w obliczu smoleńskiej tragedii. Konsekwencja w podejmowaniu działań geoekonomicznych i geostrategicznych  prowadzonych przez Kreml zaczyna przynosić owoce.

Prezydent Medwiediew uczestniczył jakiś czas temu w uroczystym rozpoczęciu prac nad podmorską częścią gazociągu North Stream. Będzie nim przepływała ilość surowców porównywalna do ilości, którą dziś dostarcza Ukraina do Europy Zachodniej. W przypadku kolejnej „wojny gazowej”, która od jakiegoś czasu staje się skutecznym narzędziem nacisku na kraje Europy Środkowej Rosja będzie mogła łagodzić nastroje na zachodzie gazem z gazociągu północnego. Litwę łączy z Polską most energetyczny w analogiczny sposób nasz kraj jest połączony z Niemcami. Białoruś i Ukraina pozostaną na łasce Rosji, my na łasce niemieckiego zapotrzebowania na gaz.

Pierwszy etap tworzenia ze swojej strefy wpływów (kraje WNP), protektoratów rosyjskich został zrealizowany. Politycznie i militarnie podporządkowane obszary separatystyczne i państwa to Abchazja, Osetia, Naddniestrze, Tadżykistan, po ostatniej „rewolucji” prawdopodobnie dołączy do nich Kirgistan. Gospodarczo m.in. dzięki strukturom Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) Rosja uzależniła od siebie dodatkowo Białoruś i Kazachstan. Jej wpływy rosną też na Ukrainie, która zezwoliła Federacji na obecność Floty Czarnomorskiej na Krymie do 2042 roku oraz w Gruzji, której zablokowano akcesję do NATO, terytorialnie okrojono i upokorzono.

Przewidywane trasy Nabucco, Nord Stream i South Stream (Źródło: Energy.eu) KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
Przewidywane trasy Nabucco, Nord Stream i South Stream (Źródło: Energy.eu) KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ

Z równym powodzeniem Kreml prowadzi swoją politykę na południu Europy. Premier Putin podpisał w Austrii umowę dotyczącą budowy gazociągu South Stream. Kanclerz Werner Faymann stwierdził, że nie widzi żadnej sprzeczności pomiędzy tym projektem a planami Brukseli związanymi z gazociągiem Nabucco. Dywersyfikacja dostaw gazu dla krajów Unii została storpedowana. Putin zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie uśmiercił jeszcze unijnych planów, zostawił jednak Europejczyków kilka kroków za sobą. Stwierdził przy tym cynicznie, że budowa gazociągu Nabucco przez UE jest pozbawiona sensu ponieważ nie zadbano o odpowiednie kontrakty, które zasiliłyby go gazem.

Działania w sferze geoekonomii są uzupełniane geostrategicznymi posunięciami Moskwy. Kwestia Ukraińska to od wyborów na Ukrainie niekończące się pasmo rosyjskich sukcesów. W zamian za 30% upust w cenach gazu prezydent Janukowycz zezwolił Flocie Czarnomorskiej na pozostanie na Krymie do 2042 roku. Rosja wzmacnia też swoją kontrolę nad ukraińską energetyką, siecią przemysłową a nawet jak spekuluje prasa zakładami lotniczymi Antonowa. To wszystko za 40 mld USD rocznie, na tyle wycenia się bowiem obniżkę ceny gazu z Rosji.

Kolejnym polem, na którym udało się osiągnąć sukces w sposób niezamierzony to poprawa relacji z Rzeczpospolitą. Katastrofa smoleńska spowodowała, że najwięksi polscy antagoniści Rosji na czele z prezydentem Kaczyńskim zginęli śmiercią tragiczną. W zamian za kilka gestów, które niewiele stronę rosyjską kosztowały relacje z Polską bardzo się ociepliły. To właśnie nasz kraj najbardziej przeszkadzał w realizacji rosyjskich celów geopolitycznych. Uczestnictwo prezydenta Miedwiediewa w pogrzebie prezydenckiej pary w Krakowie, orędzie wygłoszone w państwowej telewizji oraz emisja filmu Andrzeja Wajdy wystarczyły, by Polacy na jakiś czas znów uwierzyli w słowiańskie braterstwo sąsiednich narodów. Chciałbym się mylić, ale działania geopolityczne Federacji Rosyjskiej, które już wymieniłem są jednoznaczne. W cieniu przyjaznych gestów realizowana jest twarda polityka.

Układ o redukcji arsenałów nuklearnych START II podpisany przez prezydentów Rosji i USA również okazuje się bardzo ważnym wydarzeniem na arenie międzynarodowej. Sukces Rosjan polega na tym, że urastają dla światowej opinii na głównego obok USA rozgrywającego w sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego. W pewnym sensie polityka Baracka Obamy, który właśnie w Rosji szuka sojusznika wśród mocarstw światowych daje Moskwie liczne możliwości polityczne. Czy Rosja zagra va banque? Wygląda na to, że Imperium kontratakuje…

Piotr A. Maciążek

4 komentarzy do “Rosja: imperium kontratakuje

  1. Całkiem dobry tekst Piotrze. Żałoba żałobą, współczycie współczuciem, ale polityka pozostaje polityką. Rosja choć naprawdę „ładnie” zachowała się po Smoleńsku nie zapomniała o swoich interesach. A my za to zawsze miotamy się między totalnym pragmatyzmem i upartym realizmem (objawiającym się choćby podejrzliwością wobec Rosjan) a polityką z głową w chmurach taką jak prowadził LK. Nie wiem czy kiedykolwiek się to skończy – poprzednie pokolenie polskich dyplomatów wiele osiągnęło ale nie udało mu się osiągnąc jednego: znaleść swoich następców i zaszczepić im dyplomatyczną „normalność”.

Komentowanie wyłączone.