Haiti w chaosie. Misja na dziś i jutro.

źródło: Wikimedia Commons

Wtorek, 12 stycznia 2010 roku. Za kilka minut na zegarach miała wybić godzina piąta po południu. Na Haiti dzień jak co dzień: biednie, ale życie jakoś się toczy. Nagle zatrzęsła się ziemia i po kilkuset sekundach w gruzy obróciła się spora część stolicy kraju Port-au-Prince. Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 25 kilometrów od miasta. Pierwsze uderzenie miało siłę 7 stopni w skali Richtera, a wstrząsy wtórne między 5 a 5,9 stopnia.

Bieda i problemy

Kataklizm spadł na jedno z najbiedniejszych państw świata. Spośród dziesięciu milionów mieszkańców 80 procent żyje poniżej granicy ubóstwa. Produkt krajowy brutto wynosi, według parytetu siły nabywczej, 11,5 miliarda dolarów, zaś PKB na głowę mieszkańca zaledwie 1300 dolarów. Nietrudno się domyślić, że instytucje państwowe kadłubowe i bardzo słabe. Od 2004 roku w Haiti działa misja Narodów Zjednoczonych (MINUSTAH), której siły obecnie wynoszą ponad 7000 żołnierzy, ponad 2000 policjantów oraz blisko 2000 pracowników cywilnych.

O sytuacji w Haiti, w maju 2009 roku, pisał  w Polityce Globalnej Maciej Pawłowski, autor bloga Strefa Wojny. Pozwolę sobie przytoczyć kilka fragmentów z jego artykułu, którego lekturę w całości gorąco polecam. Maciej pisał m.in.: „Oprócz braku skutecznego, politycznego przywództwa, jednym z kluczowych problemów mieszkańców Haiti jest niekorzystny klimat, w jakim położone jest ich państwo. Niemalże co roku kraj dotykany jest przez gwałtowne powodzie i huragany. W latach 2001 – 2007 katastrofy naturalne zabiły ponad 18 tysięcy osób a 132 tysiące pozostało bez dachu nad głową. Klęski żywiołowe dotknęły ponad 6 milionów ludzi (przy 9 milionach mieszkańców) powodując straty rzędu 4,6 miliarda dolarów„.

Kolejnym problemem jest chroniczny brak energii elektrycznej w wielu regionach. Większość, bo aż 80% tej energii jest konsumowane przez stolicę, Port-au-Prince, która jest zasilana w wyniku spalania węgla drzewnego czy samych drzew (…) Używanie drzew jako głównego surowca energetycznego prowadzi do głębokiej degradacji gleb i lasów, co przejawia się w ich pustynnieniu i silnym zasoleniu. Obecnie zniszczeniu uległo ponad 50% terenów zielonych i nie wydaje się, żeby ten proces miał się zatrzymać w najbliższej przyszłości. Powodów tego stanu rzeczy można doszukiwać się w czasach kolonialnych, w których eksploatowano tutejsze lasy„.

Jeszcze jeden cytat z artykułu Macieja Pawłowskiego opublikowanego na portalu Polityka Globalna: „Sytuacji ekologicznej kraju nie poprawia exodus ludności z centrów miast na peryferia i uprawianie na nich prymitywnej roli. Sprzyja to tworzeniu się slumsów (bidonville) pozbawionych dostępu do bieżącej wody, w których ludzie żyją w prowizorycznych budynkach. Miejsca takie, oprócz katastrofalnej infrastruktury komunalnej i publicznej (brak zakładów opieki zdrowotnej, szkół, policji etc.) często są swoistymi enklawami, w których kwitnie zorganizowana przestępczość„.

Misja na dziś i jutro

Pomoc dla Haiti obiecało już wiele państw, z Ameryką na czele. Na miejscu są bądź wkrótce znajdą się także organizacje pozarządowe. Teraz najważniejsze jest uratowanie życia ludzi, którzy znajdują się pod gruzami zniszczonych lub uszkodzonych budynków. Niewielka odległość dzieląca Haiti od Stanów Zjednoczonych pozwala Ameryce zareagować szybko i na wielką skalę. Inni również pomogą, w miarę swoich możliwości. Bez wątpienia tragedia z 12 stycznia br. na długo pozostanie w pamięci Haitańczyków oraz świata. Warto zadać jednak pytanie, co dalej?

Nie czarujmy się, media porzucą Haiti najdalej w przyszłym tygodniu, gdy akcja ratownicza przekształci się w wielkie sprzątanie pozostałości po trzęsieniu ziemi. Tymczasem problemy Haiti, pogłębione tak ogromną katastrofą, zostaną. Obiecywane dziś pieniądze, jeśli nie zostaną wykorzystane w całości podczas trwającej akcji ratunkowej będą mogły być wykorzystane do odbudowy zniszczeń. Haiti potrzebuje nie tylko fizycznej, ale instytucjonalno-społecznej odbudowy. Typowe nation-building, czyli tworzenie państwa od podstaw. Operacja kosztowna i długotrwała, a do tego z wielkimi szansami na fiasko.

Skala problemów, nawet gdyby trzęsienie ziemi nie nastąpiło, jest ogromna. Zniszczone środowisko, ogromna bieda, słabe i skorumpowane instytucje państwowe. Brak tradycji sprawnej władzy, praktycznie nieistniejąca kultura polityczna. Prowizoryczna ochrona zdrowia i edukacja. A wreszcie kwitnąca przestępczość. Haiti było jednym z ulubionych miejsc przez kartele narkotykowe. Czują się one na Haiti tak samo dobrze, jak terroryści z Al-Kaidy w Jemenie czy Somalii.

Akcyjna, czyli krótkotrwała pomoc Haiti jest konieczna, ale dalece niewystarczająca. Albo społeczność międzynarodowa zdecyduje o kompletnej misji odbudowy tego kraju albo znowu pogrąży się on w marazmie i chaosie. Kto za to zapłaci, kto wyśle żołnierzy, policjantów i cywilnych specjalistów? Czy misja będzie kontynuowana przez dłuższy czas, tj. nie zostanie przedwcześnie okrojona lub zlikwidowana? I wreszcie, czy ewentualna odbudowa nie przekształci się w gigantyczny proces kradzieży międzynarodowych, czyli de facto niczyich, pieniędzy?

Piotr Wołejko

4 komentarzy do “Haiti w chaosie. Misja na dziś i jutro.

 1. Trochę to przykre, że o państwach takich jak Haiti czy Jemen (tutaj w innym wymiarze) międzynarodowa opinia publiczna dowiaduje się, gdy praktycznie jest już za późno ażeby im skutecznie pomóc w szybkim czasie, tj. w przeciągu najbliższych lat.

  Zgodnie z indexem Foreign Policy, nt. państw upadłych, Haiti obecnie jest na 12 miejscu (2009 r). Przypuszczam, że w przyszłorocznym zestawieniu w najlepszym wypadku pozycja tego państwa nie zmieni się albo wskoczy na 11 pozycję, a w najgorszym powędruje jeszcze wyżej.

  http://www.foreignpolicy.com/articles/2009/06/22/2009_failed_states_index_interactive_map_and_rankings

  Ciekaw jestem czy w przyszłości dojdzie do takiej radykalizacji nastrojów tamtejszego społeczeństwa, że organizacje terrorystyczne (wywrotowe – niekoniecznie o zabarwieniu fundamentalistycznym) uznają Haiti za dobry dla siebie azyl.
  Życzę jednak tamtejszemu społeczeństwu podniesienia się z gruzów i jak najszybszego wyjścia z obecnej, dramatycznej, sytuacji.

 2. Nie wróżę wielkiego sukcesu Haitańczykom. Wymagałoby to ogromnego wysiłku całego społeczeństwa, a wątpię, by było to możliwe.

  Państwa upadłe, jak widać na przykładach Haiti i Somalii/Jemenu mogą, acz nie muszą przykuwać naszej uwagi.

 3. Radykalizacja w wielu wypadkach łączy się z biedą, tutaj można tworzyć dużo
  różnych prognoz. Największym zagrożeniem póki co może być przestępczość:
  ta zorganizowana, międzynarodowa (kartele narkotykowe, porwania, etc.) albo
  wspomagana z Kolumbii lewacka partyzantka (za cichym przyzwoleniem Kuby).
  Uważam, że Haiti (a dokładnie to NZ) czeka długie nation-building:
  infrastruktura, kultura polityczna, gospodarka, sporo tego. Istnieje tez potencjalne
  zagrożenie, że Haiti stanie się przyczółkiem Amerykańskim- co pozwoli na stosowanie
  Haiti w roli straszaka dla Kuby i Wenezueli. Szczególnie Hugo Chavez nieprzychylnie
  wypowiadał się o wysłaniu wojsk do Port-au Prince w celu utrzymania porządku.
  Tutaj potrzeba naprawdę gruntownej analizy i podjęcia decyzji, co się opłaca,
  a co nie. Słowem: czy warto, za ile, jak, i jakimi siłami (państwami) a jeśli nie
  – to dlaczego?
  Jestem pesymistą.

 4. Roznica miedzy krajem upadlym Haiti a Kuba jest taka jak miedzy Polska a Niemcami. Mamy dwa kraje, ktore nie bardzo sa zwiazane ekonomicznie ze swiatem… i swoj rozwoj operaja bardziej na dotacjach i pieniadzach otrzymywanych od innych. Drugim elementem sa pieniadza otrzymywane od swoich emigrantow – wyslanych ludzi poza granicy, ktorzy pracujac wzmacniaja panstwo i jego finanse – w dodatku polepszajac byt rodzin pozostawionych w kraju.

  W jednym normalnym miejscem sa wojska ONZ by pilnowac porzadku, drugi nie moze sie obejsc bez obcych wojsk, blaga o nie i nie doznaje szczescia bez obcej armii na swojej ziemii.

  Jeden jest biedny, gdyz znalazl sie e niekorzystnym polozeniu geograficznym i pod dlugim panowaniem obcych, ktorch celem nie byla budowa kraju lecz jego wyzysk. Drugi, mimo idealnego polozenia geograficznego, w miare rozwinietej ekonomii, swoimi idiotycznymi krokami sprawil, ze swiat patrzy na niego jak na stwor z innego swiata i ktory biede ma endemiczna i zagwarantowana urzedowo.

  Stan korupcji pewnie na podobnym poziomie, ponizej niskiego. Rolnictw ona korzyc Polski, ze wzgledu na subsydia, aczkolwiek po ostatnich wiesciach, ze na Haiti rosna banany, nalezy sie spodziewac polskiej emigracji do tego kraju. Polak potrafii – banany prostowac tez, tylko trzeba bedzie go pilnowac by ich nie zjadl.

  Najwiekszym podobienstwem miedzy Haiti a Polska sa prezydenci – przez spolecznosc miedzynarodowa uznani za niezrownowazonych psychicznie, aczkolwiek znowu z przewaga dla Haiti – mieli jednego prezydenta idiote. Polska miala ich wiecej.

  Poziom wyksztalcenia spoleczenstw na podobnych poziomach – i jedni i drudzy w ramach edukacji sa szkoleni w zmywaniu i do tego najbardziej sie nadaja, co zreszta jest ich podstawowym zajeciem w innych krajach, gdie sie osiedlaja by polepszyc standard zycia.

  Ekonomia jest z korzyscia dla nowego tygrysa, ktorego osiagniecia sa tak wysokie, ze swiat zamarl w zdumieniu i przestal sie rozwijac. Haiti nie ma istniejacej ekonomii po ostatnich wydarzeniach.

  Ogolnie mozna byloby powiedziec, ze obyda kraje maja niemalze zerowy wplyw na losy swiata, aczkolwiek tygrys warczy i szczerzy zeby, marzac o potedze – kogo by tu skopac (przy pomocy innych oczywiscie). Haiti nie ma takich roszczen.

Komentowanie wyłączone.