Okupacja Afganistanu do 2049 roku?

drichards28 sierpnia Szefem Sztabu Generalnego Brytyjskiej Armii zostanie Sir David Richards. Zastąpi tym samym Sir Richarda Dannatta, który piastował ten urząd w latach 2006-2009. Największe zainteresowanie wśród dziennikarzy wzbudza problem wojny w Afganistanie i roli jaką odgrywa w niej Wielka Brytania.

W wywiadzie udzielonym magazynowi „The Times” generał Sir David Richards stwierdził, że „misja Wielkiej Brytanii w Afganistanie może potrwać nawet 40 lat”. Zaznaczył przy tym, że nie chodzi o okupację militarną, ta bowiem powoli dobiega końca, ale o proces budowania demokracji, instytucji państwowych i sektora bezpieczeństwa Afganistanu, które potrwać mogą kilka dekad.

Aktualnie w Afganistanie przebywa 9 tysięcy brytyjskich żołnierzy. Zdaniem Sir Davida Richardsa ich obecność może być konieczna jeszcze przez kilka lat. Generał zaznaczył przy okazji, że w najbliższym czasie „nie ma absolutnie mowy o wycofaniu z Afganistanu wojsk NATO”.

„Rola Armii może ulec zmianie, ale cały proces może trwać równie dobrze 30 jak i 40 lat” – przewiduje przebieg demokratyzacji Afganistanu przyszły Szef Sztabu Generalnego Brytyjskiej Armii. „Musimy przy okazji pamiętać, że nikt nie próbuje uczynić z Afganistanu drugiej Szwajcarii” – dodaje.

Od 2001 roku śmierć poniosło w Afganistanie 195 brytyjskich żołnierzy. Pomimo, że ostatnio ataki na wojska NATO znacznie się nasiliły, generał wierzy, że konflikt zbrojny z Talibami zostanie niebawem zakończony zwycięstwem. Wojna, dodaje Sir David Richads, jest „wymagająca, ale możliwa do wygrania”.

Jeden komentarz do “Okupacja Afganistanu do 2049 roku?

  1. W całej rozciągłości popieram odwieczną rzeczywistość, że każdy okupant powinien wracać do swojego kraju w deskach,

Komentowanie wyłączone.