W USA maleje poparcie dla wojny w Afganistanie

12afghan.600Nigdy jeszcze poparcie dla wojny w Afganistanie nie było tak niskie. Kampania przeciwko globalnemu terroryzmowi (choć Barack Obama upiera się aby złagodzić terminologię i używać określenia „Zagraniczne Operacje Kryzysowe”), zapoczątkowana po atakach na World Trade Center z 11 września 2001 roku, cieszyła się przez niemal 8 lat niesłabnącym poparciem. Najnowsze badanie opinii publicznej w USA, przeprowadzone przez CNN, ukazuje jednak spadek zapału do walki z partyzantkami Al-Kaidy.

Zgodnie z wynikami ankiet 54% Amerykanów przeciwnych jest wojnie w Afganistanie, co względem poprzedniego badania, które odbyło się w maju bieżącego roku, oznacza spadek poparcia o 6%. Tradycyjnie już największa przepaść dzieli stronnictwa republikanów i demokratów. Niecałe 70% konserwatystów twardo stoi przy obranej przez prezydenta George’a W. Busha strategii wojny z terroryzmem. Z kolei 75%, demokratów oponuje przeciwko kontynuowaniu zmagań wojennych – klasyczny amerykański antagonizm.

Znamienna dla wyników ankiety jest liczba ofiar wojny w Afganistanie odnotowana w lipcu, kiedy to śmierć poniosło 44 żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W obecnym miesiącu śmierć poniosło już 11 Amerykanów. Lipcowy wynik jest jak do tej pory rekordowym w całej wojnie i, co pokazała ankieta, przemawia do świadomości obywateli USA.

Telefoniczne badanie opinii publicznej w USA zostało przeprowadzone między 31 lipca, a 3 sierpnia. Przepytano grupę 1136 dorosłych Amerykanów.