Putin wściekły na Ukrainę i UE

Biedni Ukraińcy. Władimir Putin jest najwyraźniej wściekły na byłą republikę radziecką. W zeszłym tygodniu ogłosił, że Rosja łaskawie odstąpi od doprowadzania sąsiada do bankructwa karami za złamanie kontraktów gazowych, bardzo jasno podkreślając, że Ukraina jest teraz na łasce Rosji. Każdy, kto zna długą historię zmagań Rosji i Ukrainy wie, że taki sytuacje okazją się zwykle dość złudnym wsparciem.

A wczoraj Putin przekreślił potencjalną szansę Ukrainy. Kijów podpisał właśnie w Brukseli umowę dzięki której Zachód będzie mógł zainwestować 2,5 miliarda dolarów w gazociągi do roku 2015 w ramach szerszego planu wyplenienia korupcji z infrastruktury energetycznej.

Wygląda jednak na to, że Putin nie jest przekonany do pozwolenia Ukrainie na odzyskanie dóbr, bo natychmiast określił ten ruch jak “nieprzemyślany i nieprofesjonalny”, wściekły, że Rosja nie była konsultowana przy zawieraniu umowy. Zagroził, że poważnie przyjrzy się stosunkom UE – Rosja, jeśli Moskwa nie zostanie zaproszona do rozmów. Ton jego wybuchu sugeruje raczej atak wściekłości niż konstruktywną krytykę, co oznacza, że Ukraina kroczy drogą ku niezależności i współpracy z UE. Za jaką jednak cenę?

Jeden komentarz do “Putin wściekły na Ukrainę i UE

 1. Julia Tymoszenko po raz kolejny udowodniła, że nie jest ani prorosyjska ani prozachodnia, lecz "pro-tymoszenko". Tym razem najkorzystniejszym z jej punktu widzenia wydaje się dogadanie się z UE.

  Trudno dziwić się wściekłości Kremla. Modernizacja infrastruktury gazociągów na Ukrainie, w tym zwiększenie ich przepustowości oraz de facto wpisanie ich w kartę energetyczna forsowaną przez UE, bardzo utrudnia "business case" dla gazociągów North i South Stream. Pojawią się pytania: po co UE miałaby wspierać gazociągi omijające Ukrainę, jeśli Ukraina zgadza się na włącznie gazociągów w struktury prawne UE, zaś z czysto finansowego punktu widzenia – jeśli zmodernizowane gazociągi miałyby wystarczająca przepustowość dla zwiększenia dostaw bez budowy N. i S. Czas globalnego kryzysu zwiększa kosz kredytu, a tym samym inwestycji…

  Ciekawe jak rozegra to UE? Rosja wielokrotnie stwarzała jakiś problem, aby powiedzieć: możemy tego nie robić, po warunkiem XYZ. UE ma teraz podobną broń wobec Moskwy.

  Problem w tym, że gazowy i naftowy biznes z Rosją i Ukrainą to brudny biznes, nie wiemy co naprawdę jest schowane pod dywanem w tej sprawie.

  Pozdrawiam,

  masz_68@interia.pl

Komentowanie wyłączone.