Wielka Brytania nie wpuszcza Wildersa

Holenderski polityk Geert Wilders dostał zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii. Jego film, który miał zamiar pokazać przed Izba Lordów uznano za antyislamski

Demokratycznie wybranemu parlamentarzyście zabroniono podróży wewnątrz Unii Europejskiej i po krótkim przesłuchaniu wsadzono do powrotnego samolotu do Holandii. Wilders „zawinił” tym, iż nagrał 16 minutowy film Fitna. Brytyjski Sekretarz ds. Zagranicznych David Miliband poparł decyzję Home Office, uzasadniając, iż film zawiera „nienawiść antymuzułmańską”. Niestety wolność słowa i wyrażania opinii znów została uznana za nieważną.

W samolocie Wilders udzielił wypowiedzi w której wyraził obawę iż w Anglii duch Chamberlaina jest silniejszy niż duch Churchila. Zaznaczył iż walczy demokratycznymi metodami i jest politykim trzeciej partii w holenderskim parlamencie, a jego deportacja to zamach na wolność wypowiedzi.

Co więc zawiera Fitna? W tym krótkim filmie znajdziemy cytaty z Koranu oraz oryginalne wypowiedzi islamskich kleryków. Problem chyba w tym ze po nich pojawiają się zdjęcia z zamachów na WTC, w Madrycie i w Londynie, a to już pewnie anty-islamizm. Dalej słyszymy wypowiedź 3,5 letniej muzułmańskiej dziewczynki, która wyznaje ze Żydzi to świnie i małpy. Zastanawiające jest czy ta antysemicka wypowiedź była również antyislamska? Przypomniane jest zabójstwo Theo van Ghoga, holenderskiego reżysera, który został zamordowany w 2004r. Jego zabójca, 26-letni Holender marokańskiego pochodzenia Mohammed Bouyeri, podciął reżyserowi gardło. W filmie możemy usłyszeć jego wypowiedź, gdzie twierdzi, iż gdyby miał możliwość wyjść z więzienia uczyniłby jeszcze raz to samo w imię Allacha. Więc może przypomnienie mordu reżysera, który jechał do pracy rowerem w swoim własnym kraju, przez muzułmańskiego imigranta to też już anty-islamizm? Czy może przytoczenie liczb mówiących, iż w Holandii żyje prawie milion a w Europie 54 miliony muzułmanów?

Jak widzimy, ktoś, kto złoży krótki film z wypowiedzi islamistów, cytatów z Koranu może stracić prawo podróżowania po demokratycznej Europie nawet będąc parlamentarzystą. W Wielkiej Brytanii Święta Bożego Narodzenia to już nie święta, ale Winter Holidays. A gdy w popularnym serialu Cronation Street kręcono scenę ślubu w kościele, usunięto z ołtarza krzyż, by „nie ranić uczuć muzułmanów”. W filmie Wildersa jest wypowiedź islamskiego kleryka, który stwierdza wprost, że Islam to religia, która chce rządzić światem. Na Wyspach chyba to już się udało.