Pakistan: wojna talibów z kobietami

Układ władz pakistańskich z talibami to oficjalne przyznanie się do porażki. W rzeczywistości rząd w Islamabadzie przegrał z ekstremistami dużo wcześniej, bezradnie przyglądając się temu, jak talibowie narzucają zasady szariatu mieszkańcom Doliny Swat. Jak informują wysłannicy USA, ludzie są przerażeni. W niezwykle trudnej sytuacji znalazły się kobiety, o czym przypomina Feminist Daily News Wire:

” (…) W grudniu regionalny przywódca talibów, mułła Shah Doran, ogłosił zakaz edukacji szkolnej dla kobiet i dziewcząt z Doliny Swat. Dziewczęta miały być usunięte zarówno ze szkół jednopłciowych jak i koedukacyjnych do 15 stycznia. Talibowie zagrozili wysadzeniem w powietrze szkół, które nie podporządkują się nakazowi i surowym ukaraniem niepokornych. Nauczyciel Mohamed Osman powiedział wówczas Times of India, że „nie ma wyboru, trzeba podporządkować się rozkazom. Rząd nie zapewni nam ochrony. Talibowie mają równolegle z rządem kontrolę nad 90% obszaru dystryktu i zabijają każdego, kto im się sprzeciwi”.

Według Australian obecnie do szkół w Dolinie Swat uczęszcza o 75% mniej dziewcząt niż trzy lata temu, przed wzrostem siły talibów. W zeszłym roku ponad 180 szkół, w tym wiele szkół żeńskich, zostało zniszczonych. Podobnie edukacja szkolna dziewcząt była zakazana w Afganistanie pod rządami talibów, do 2001 roku”.