Arabia Saudyjska: kobieta ministrem

Nora Al-Fayez jako pierwsza kobieta w historii objęła stanowisko ministra w Arabii Saudyjskiej. Będzie odpowiadać za  nowoutworzony departament edukacji kobiet. Król Abdullah wyznaczył w sobotę nowych ministrów edukacji, zdrowia, sprawiedliwości i informacji. To najpoważniejsze zmiany w składzie rządu od momentu objęcia władzy przez króla w 2005 roku. Zmiecionych zostało wiele bastionów ultrakonserwatyzmu – ocenia Guardian.

Al-Fayez jest ekspertką w dziedzinie edukacji. Kształciła się m.in. w Stanach Zjednoczonych. Od 1993 roku była dyrektorką kobiecej sekcji Instytutu Edukacji Publicznej, doradzała również wielu organizacjom i komisjom edukacyjnym.

„To zaszczyt nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich Saudyjek. Wierzę, że wraz ze współpracownikami stawię czoła wyzwaniom i przeprowadzę pozytywne zmiany” – powiedziała Al-Fayez.

Adwokatka Wajeha al-Huwaider, komentując wybór Al-Fayez dla CNN, określiła go jako pierwszy krok ku reformom obiecanym przez króla, jednak wyraziła zwątpienie w możliwość sprawowania przez nową minister prawdziwej władzy, ze względu na system ścisłego nadzoru paraliżujący działania kobiet.

Arabia Saudyjska jest najbardziej konserwatywnym państwem na świecie w kwestii praw kobiet – większość z nich nie istnieje nawet na papierze. Stąd trudno nie podzielać sceptycyzmu komentatorki, co do realnych możliwości nowej minister. Oto jak sytuację Saudyjek opisała historyczka i dziennikarka Sophie Bessis:

„Nietrudno jest sporządzić listę tego, co mogą zrobić, ponieważ prawie wszystko jest im zabronione. Interpretowany Koran stanowi konstytucję królestwa w swojej wersji najbardziej zacofanej. Wszechobecna policja obyczajowa ma za zadanie pilnować wszelakich uchybień względem prawa, szczególnie kobiet. Pozbawione są jakichkolwiek praw cywilnych czy politycznych i dopiero w 2005 roku otrzymały prawo posiadania dokumentów tożsamości. Dotąd istniały wyłącznie jako córki lub małżonki. Od dziesiątego roku życia zmuszane są do noszenia kwefu, nie mają nawet prawa do prowadzenia samochodu. Saudyjka jest więc istotą niższego rzędu, dotkniętą nieustającymi ograniczeniami pomimo postępu, jaki dokonał się w czasie ostatnich dziesięcioleci w dziedzinie szkolnictwa (…)”

httpv://www.youtube.com/watch?v=CwVrGnO5fPo

(Sophie Bessis, Prawa cywilne kobiet w Afryce subsaharyjskiej i w świecie arabskim, „Czarna księga kobiet”, WAB 2007)