Ameryka rozgrywa tarczę

hillary%20clinton%2013.02

Prywatna agencja wywiadowcza Stratfor publikuje ciekawy artykuł o tym, jak administracja Obamy może wykorzystać plan budowy tarczy antyrakietowej do zdobycia punktów w negocjacjach o bombach atomowych z Iranem.

Dziesiątego lutego na konferencji w Waszyngtonie Sekretarz Stanu Hillary Clinton stwierdziła, że Stany Zjednoczone są gotowe “przemyśleć swoją pozycję” na temat tarczy antyrakietowej, jeśli Iran zrezygnuje z nuklearnych aspiracji. Jakie płyną z tego wnioski? Według Stratfora Clinton chciała przekazać wiadomość Rosjanom. Działania tych ostatnich wobec Gruzji i Ukrainy były częściowo wyrazem protestu wobec planowanej tarczy. Przyjmując taką strategię Amerykanie “trzymają projekt tarczy w zawieszeniu, Polacy i Czesi denerwują się, a kraje Bałtyckie i Europa Środkowa szukają sojuszników przeciw odradzającej się Rosji”.


Dalej czytamy:

“Choć Stany Zjednoczone i Rosja ciągle wyczuwają partnera w negocjacjach, sprawa tarczy przeciwrakietowej to pole, na którym możliwy jest kompromis. Wpisując sprawę tarczy antyrakietowej w kontekst irański (zwłaszcza w obecności ministra spraw zagranicznych Czech), Clinton daje Rosji znak, że Waszyngton jest gotów do dyskusji nad projektem, jeśli tylko uda im się opanować sytuację w Iranie. Oznacza to, że Rosja, która często używa dobrych kontaktów w Teheranie w charakterze straszaka na Zachód, musi współpracować z Amerykanami jeżeli chce ruszyć coś w temacie tarczy. Taka współpraca może zaowocować nałożeniem na Iran poważnych sankcji, wstrzymanie przekazania rosyjskiej technologii atomowej lub zawieszeniem rozmów nad umowami strategicznymi między Moskwą a Teheranem. Rosja bynajmniej nie chce, żeby Iran stał się mocarstwem nuklearnym, więc byłaby pewnie gotowa zaakceptować taką koncepcję, gdyby Waszyngton zaproponował im odpowiednio dobre warunki”.

W końcówce autorzy analizy:

“Wygląda na to, że Stany Zjednoczone próbują upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Chcą uzyskać porozumienie z Rosjanami i jednocześnie opanować sytuację z planem atomowym Iranu. Nie wiadomo, czy ten plan wypali, ale wygląda na to, że Clinton zdradziła ważne elementy taktyki Waszyngtonu względem Iranu i Rosji. W międzyczasie kraje Bałtyckie i Europa Środkowa wpadają w panikę i próbują zrobić wszystko co w ich mocy, by nie zostać na lodzie”.