Robert Amsterdam w Gazecie Wyborczej

Gazeta Wyborcza drukuje dziś wywiad z Robertem Amsterdamem. Całość tekstu dostępna na stronach Gazety. Znał pan Stanisława Markiełowa, adwokata zabitego w zeszłym tygodniu w centrum Moskwy wraz z dziennikarką „Nowej Gaziety” Anastasiją Baburową? Poniżej fragment rozmowy:

Robert Amsterdam: Dziennikarka „Nowej Gaziety” Anna Politkowska przedstawiła mi go jako jednego z najodważniejszych adwokatów w Rosji. Pokazał mi wtedy wewnętrzne zalecenia rosyjskiego MSW, które udało mu się zdobyć. Zezwalały na zakładanie w całej Rosji obozów filtracyjnych dla „groźnych jednostek” wzorowanych na tych, które powstawały w Czeczenii na mocy prawa wojennego. Takie obozy powstały podczas pogromu w Błagowieszczeńsku w Baszkirii [milicja bezprawnie aresztowała i pobiła tam setki niewinnych obywateli w grudniu 2004 r.], który udało się nagłośnić m.in. dzięki Politkowskiej i Markiełowowi. Dziś oboje nie żyją.(…)

Bezprawie sprzyja Putinowi?

– Korzysta z niego podobnie jak Hugo Chavez w Wenezueli. Obaj zdobywają poparcie bezradnych obywateli, którzy żyją w poczuciu narastającego niebezpieczeństwa. Patrząc na mordy i grabieże, drżą przed katastrofą. I aby jej uniknąć, przyjmują ofertę autorytarnego Lewiatana – wolność w zamian za obietnicę przetrwania.

W Rosji ludzie wierzą, że bez putinowskiego systemu chaos się zwiększy i dlatego popierają ten system. A gdyby poczuli się bezpieczniej, to może zaczęliby się zastanawiać nad prawdą o swym przywódcy.

Czy Barack Obama to nowa szansa, czy zagrożenie dla Kremla?

– Barack Obama to dla nich prawdziwy koszmar. Kreml od kilku lat straszył Rosjan Amerykanami i m.in. na tym budował swoją popularność.

Tymczasem Obama, który na całym Zachodzie ma wizerunek przyjaznego demokraty, absolutnie nie nadaje się na straszak. Myślę, że załamanie cen surowców energetycznych oraz brak jastrzębia w Białym Domu mogą wkrótce wywołać w Rosji głęboki kryzys putinowskiej propagandy. Oby wygrali na tym demokraci.

Kiedy Michaił Chodorkowski, którego pan reprezentuje od kilku lat, wyjdzie z łagru na wolność?

– To nie zależy od sądów, lecz układu sił politycznych na Kremlu. Dlatego wolę nie prognozować.

Kategorie: Europa, Polityka
Tematy , , ,
Państwa:
Fotografia główna: People place flowers in the coffin of slain Russian human rights lawyer Stanislav Markelov in Moscow on January 23, 2009. Hundreds of people attended the funeral of leading Russian rights lawyer Markelov who exposed atrocities in Chechnya and was shot dead on January 19 on a busy Moscow street. AFP PHOTO / ARTYOM KOROTAYEV (Photo credit should read ARTYOM KOROTAYEV/AFP/Getty Images)