Benazir Bhutto opłakiwana w hiphopowej piosence

Starsza córka Benazir Bhutto, byłej premier Pakistanu zamordowanej nieco ponad rok w zamachu terrorystycznym w Rawalpindi, wybrała bardzo oryginalną formę uczczenia zmarłej matki.

Nagrała piosenkę hiphopową o tym, jak przeżyła zamach i co znaczyła dla niej mama. „I would take the pain away” – taki tytuł nosi piosenka, w którym osiemnastoletnia Bakhtawar Bhutto śpiewa:

My mother was murdered.
I don’t even comprehend.
Was it worth dying for?
I’m walking through screened doors
You had beauty and intelligence, everything you did was relevant
No comfort or ease. I’m begging you please, God bless the deceased
(…)
Shot in the back of your ear,
so young in 54th year,
murdered with three kids left behind,
a hopeless nation without you, you are in all their hearts

Benazir Bhutto

To nie jest wybitne dzieło – jest nieco słodkawo, Bhaktawar próbuje naśladować Eminema, melodia jest prościutka. Całość można zobaczyć tutaj (niestety, w 2 minucie pojawia się jakiś szum). Więcej o całej sprawie piszą pakistańskie gazety: The Dawn i The News. A niezawodny Dentysta z Karaczi opowiada historie o tym jaką szopkę urządzili politycy w Pakistanie na rocznicę śmierci Bhutto – wykupili w gazetach gigantyczne nekrologi, ale wszystko… za państwowe pieniądze.

Ale przecież nie chodzi ani o jakość, ani o to, czy piosenka jest wybitna – to raczej deklaracja, że klan Bhutto pamięta wybitną Benazir Bhutto, pierwszą premier-kobietę Pakistanu. I o to, że jej dzieci na pewno pójdą jej śladem – nawet jeśli nie dziś, to za kilka lat. Jej syn Bilawal Bhutto, który dziś studiuje w Oksfordzie i jest formalnie szefem PPP, największej partii ludowej w Pakistanie, na pewno pójdzie w jej ślady.

Podobnie prawdopodobnie będzie z innymi dziećmi – które przynajmniej spróbują naśladować słynną mamę. Oczywiście pamiętając o tym, że kto zajmuje się polityką w Pakistanie, rzadko umiera śmiercią naturalną. Tekst Wojtka Jagielskiego o Benazir Bhutto i klanie Bhutto do poczytania tutaj, polecam.