Największy problem McCaina: Palin

Sarah PalinTon ostatnich komentarzy Brytyjczyków piszących o zbliżających się amerykańskich wyborach jest zgodny: Palin odbiera McCainowi szansę na zwycięstwo. Korespondent BBC pisze nawet o katastrofie, jaką pani gubernator z Alaski sprowadziła na swych republikańskich współpracowników.

Porównywana do Margaret Thatcher Sarah Palin krytykowana jest tu głównie za swe konserwatywne poglądy społeczne, które – zdaniem miejscowych obserwatorów – zniechęcają dużą część amerykańskiego elektoratu. Brytyjczycy podkreślają fakt, iż od republikańskiego kandydata odwracają się nie tylko niezdecydowani wyborcy środka sceny politycznej, ale również liberalnie nastawieni Republikanie – czego najbardziej jaskrawymi przykładami jest poparcie udzielone Obamie przez zdecydowanie republikańskie tytuły prasowe: Denver Post i Salt Like Tribune oraz – rzecz jasna – Colina Powella. Najważniejsze pytanie – jak te pojedyncze rekomendacje przełożą się na głosy wyborców – pozostaje wciąż bez odpowiedzi, choć Michael Tomasky, polityczny komentator Guardiana, twierdzi że postawa Powella wywrze z pewnością duży wpływ na głosujących mieszkańców Waszyngtonu, gdzie wyborcy często biorą pod uwagę opinie politycznych autorytetów.

Sporo miejsca prasa z Wysp poświęca niedawnemu występowi Palin w popularnym amerykańskim telewizyjnym programie komediowym Saturday Night Live. Brytyjczykom – z ich specyficznym poczuciem humoru – ten popis zdecydowanie się nie podobał. Podczas, gdy są oni w stanie śmiać się do łez z komika udającego ich premiera, nawet w najbardziej rubaszny i prostacki sposób, to kandydat do jednego z najwyższych urzędów państwowych, prezentujący tak daleko posuniętą autoironię jak Palin, jest dla nich nie do przyjęcia.

Pojawiają się także, coraz wyraźniejsze na Wyspach, głosy przepowiadające chęć wystartowania republikańskiej gubernatorki w przyszłych wyborach prezydenckich. Wielu z tutejszych obserwatorów przychyla się do twierdzenia, iż Sarah Palin, wydobyta przez McCaina parę miesięcy temu z politycznego niebytu, przerosła w krótkim czasie swego odkrywcę i, powodowana ogromną osobistą ambicją, przygotowuje sobie właśnie grunt pod partyjną nominację za cztery lata.

Maciej Lewandowski