Serwis korzysta z tzw. ciasteczek (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na ich używanie. Pewnie, nie ma problemu! Dowiedz się więcej o ciasteczkach »

Wybory prezydenckie we Francji 2012

Prezydent-elekt

Francois Hollande

Wynik w II turze: 51.9%

Wynik w I turze: 28.63%

Główny przeciwnik Sarkozy'ego, były wieloletni partner Segolene Royal (kandydatki socjalistów w wyborach sprzed 5 lat).

Program wyborczy Hollande'a przewiduje podwyższenie podatków dla najlepiej zarabiających i największych firm, przy aktywnym stymulowaniu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Postuluje również utrzymanie obecnego systemu polityki społecznej i zmianę ostatnich reform UE w dziedzinie finansów.

Więcej artykułów »

Nicolas Sarkozy

Wynik w II turze: 48.1%

Wynik w I turze: 27.18%

Ubiegający się o reelekcję obecnie urzędujący prezydent Francji. W ciągu pierwszej kadencji zraził do siebie wielu Francuzów, ale ostatnio jego notowania wzrosły. Niewątpliwym atutem Sarkozy'ego jest doświadczenie.

Osią kampanii Sarkozy'ego stała się kwestia imigracji oraz ochrony francuskiego i europejskiego przemysłu przed konkurencją z zewnątrz. Dużą wagę przykłada również do spraw europejskich.

Więcej artykułów »

Marine Le Pen

Wynik w I turze: 17.90%

Liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, córka jego założyciela Jean-Marie Le Pena. Odkąd kieruje Frontem, udało jej się "oddemonizować" wizerunek tej partii. W sondażach plasuje się zazwyczaj na trzecim lub czwartym miejscu (ok. 15% poparcia).

Prezentuje program nacjonalistyczny i eurosceptyczny. Opowiada się za ochroną francuskiej gospodarki, wyjściem ze strefy euro i radykalnym zaostrzeniem polityki imigracyjnej.

Jean-Luc Melenchon

Wynik w I turze: 11.11%

Kandydat Frontu Lewicy, koalicji Partii Lewicy (której był założycielem) i Francuskiej Partii Komunistycznej. Dzięki przemyślanej kampanii w ciągu kilku miesięcy udało mu się zwiększyć swoje poparcie do ok. 13-17 proc. (z ok. 5 proc.), co daje mu trzecie lub czwarte miejsce w sondażach.

Melenchon jest najpoważniejszym reprezentantem twardego elektoratu o poglądach lewicowych, przeciwnych globalizacji i intergracji europejskiej. W razie wygranej obiecuje całkowitą przebudowę Unii Europejskiej i wyjście ze struktur NATO.

Francois Bayrou

Wynik w I turze: 9.13%

Lider centrowego Ruchu Demokratycznego, wieloletni deputowany do francuskiego parlamentu i europarlamentu. Może liczyć na około 10-12 proc. głosów.

Bayrou jest politykiem proeuropejskim, opowiadającym się za wzmocnieniem integracji europejskiej oraz zaangażowania Francji w politykę unijną.

Eva Joly

Wynik w I turze: 2.31%

Startująca jako kandydatka Zielonych, Eva Joly jest cenioną prawniczką i znaną działaczką walczącą przeciw korupcji. Z poparciem ok. 3% respondentów może liczyć na miejsce 6.

Jej program koncentruje się na zagadnieniach związanych z ekologią i zatrudnieniem. Postuluje rezygnację z energetyki jądrowej na rzecz odnawialnej, wprowadzenie podatku od emisji CO2, walkę z korupcją i podniesienie podatków dla najbogatszych.

Nicolas Dupont-Aignan

Wynik w I turze: 1.79%

Nicolas Dupont-Aignan jest gaullistą, którego skupia się głównie na kwestiach gospodarczych. Poparcie na poziomie 1%.

Kandydat "Obudzenia Republiki" opowiada się za większym protekcjonizmem w sferze ekonomicznej. Proponuje m.in. ochronę francuskiego przemysłu przez wprowadzenie ceł, wprowadzenie podatku Tobina oraz wyjście Francji ze Strefy Euro. Jest również za ograniczeniem imigracji.

Philippe Poutou

Wynik w I turze: 1.15%

Kandydat o poglądach lewicowych, ocierający się o populizm. Pracownik fabryki Forda, działacz związkowy. Poparcie na poziomie 1%.

Postuluje umorzenie długu publicznego, nacjonalizację sektora bankowego, zwiększenie podatków i (ewentualnie) skrócenie tygodnia pracy do 32 godzin. W kwestii energetyki stawia na energię odnawialną.

Nathalie Arthaud

Wynik w I turze: 0.56%

Profesorka ekonomii, kandydująca z poparciem trockistowskiej partii "Walka Robotnicza", może liczyć na poparcie na poziomie 1%.

Jako kandydatka o skrajnie lewicowych poglądach, Nathalie Arthaud opowiada się za zwiększeniem płacy minimalnej i oddaniem przedsiębiorstw w ręce pracowników.

Jacques Cheminade

Wynik w I turze: 0.25%

Populistyczny kandydat łączący w swoim programie elementy prawicowe z lewicowymi. Może liczyć na poparcie na poziomie 1%.

Jak sam twierdzi, jego program wymierzony jest w międzynarodową finansjerę. Pełny program zostanie opublikowany wkrótce.

Zdjęcia: Wikipedia, Flickr.

Artykuły na temat wyborów prezydenckich we Francji:

Euroskleroza – nawrót europejskiej bolączki

Źródło: Flickr/tristam sparks

Integrująca się Europa starzeje się wraz ze swym społeczeństwem. W ciągu niemalże 60 lat postępującej integracji ekonomicznej dorobiła się nawet własnej choroby cywilizacyjnej – eurosklerozy. Czytaj dalej

Polska, Hollande i “Pakt Fiskalny”

Francois Hollande na spotkaniu wyborczym w Nancy, marzec 2012 (Flickr/F. Hollande/B . Boccas)

“Koniec Merkozego” – oświadczyły media. Co tak naprawdę wygrana kandydata socjalistów oznacza dla Unii Europejskiej i Polski w kontekście finansów, a w szczególności tzw. Paktu Fiskalnego? Czytaj dalej

Czas wyborów: Francja, Grecja, Serbia i Meksyk

Źródło: Flickr/League of Women Voters of California

Weekend w Europie upłynął pod znakiem wyborów. Francuzi wybrali socjalistę Francoisa Hollande'a na prezydenta, Grecy pokarali dwie największe partie, natomiast Serbowie decydowali o kursie pro- lub antyeuropejskim. Czytaj dalej

Francja: Hollande wygrywa pierwszą turę, ale czeka go ciężka walka w drugiej

Zgodnie z pierwszymi sondażowymi wynikami, niedzielną pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał socjalista Francois Hollande. Ma jednak o co się martwić przed kolejną rundą, bo Sarkozy ma większe pole do manewru. Elektorat prawicowy został mocno niedoszacowany. Czytaj dalej

Po zamachach w Tuluzie Sarkozy proponuje zmianę prawa antyterrorystycznego

Nicolas Sarkozy (Flickr/UMP Photo)

Sarkozy chce zmian w prawie, aby ułatwić działania antyterrorystyczne. Opozycja jest im przeciwna i twierdzi, że to tylko przedwyborcze sztuczki prezydenta. Czy ma rację? Czytaj dalej

Lewicowiec Melenchon rośnie w siłę i zmienia oblicze wyborów prezydenckich we Francji

Jean-Luc Melenchon na pochodzie, trzeci z lewej (Flickr/looking4poetry)

Wielki skok popularności Jeana-Luca Melenchona w przedwyborczych sondażach we Francji zagraża zarówno Hollande'owi i Sarkozy'emu. Co więcej, przesuwa całą przedwyborczą debatę mocno na lewe skrzydło. Czytaj dalej

Sarkozy i Hollande szukają wsparcia w Europie

Stwierdzenie, że Sarkozy zamierza wygrać te wybory przy pomocy Merkel jeszcze niedawno mogło brzmieć jak żart. Jednakże do tej pory poparcia udzieliła mu nie tylko kanclerz Niemiec, lecz także jego przeciwnik na arenie europejskiej David Cameron. A jak wypada Hollande? Czytaj dalej

Wybory we Francji 2012: Sarkozy kontra imigracja i układ z Schengen

Nicolas Sarkozy na konwencji wyborczej (Flickr/UMP Photos)

Francja powoli wkracza w gorący okres wyborczy, a Nicolas Sarkozy - chcąc pozyskać wyborców skrajnej prawicy - wraca do swojej idee fixe, czyli polityki antyimigracyjnej. Czy wyjdzie mu to na zdrowie? Czytaj dalej

Strona 1 z 212


Wyniki II tury (sondażowe)

Zdjęcia: Flickr: UMP Photos (Sarkozy), Francois Hollande (Hollande).

Wyniki I tury wyborów prezydenckich

Podstawowe informacje

Termin: 22 kwietnia - pierwsza tura, 6 maja - druga tura

Typ: Wybory powszechne i bezpośrednie

Sposób wyboru: Zwycięzcą zostaje kandydat, który otrzyma ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Jeśli - co jest niemal pewne - żaden z kandydatów nie otrzyma takiej liczby głosów w pierwszej turze, 6 maja ma odbyć się druga tura, w której zmierzą się dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

Zasady zgłaszania kandydatur: Każdy kandydat zobowiązany jest uzyskać poparcie co najmniej 500 spośród ok. 42000 przedstawicieli wybieranych demokratycznie przedstawicieli władz centralnych i samorządowych. Udało się to dziesięciorgu kandydatów.