Wybory prezydenckie we Francji 2012
Podstawowe informacje
Termin: 22 kwietnia - pierwsza tura, 6 maja - druga tura
Typ: Wybory powszechne i bezpośrednie
Sposób wyboru: Zwycięzcą zostaje kandydat, który otrzyma ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Jeśli - co jest niemal pewne - żaden z kandydatów nie otrzyma takiej liczby głosów w pierwszej turze, 6 maja ma odbyć się druga tura, w której zmierzą się dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.
Zasady zgłaszania kandydatur: Każdy kandydat zobowiązany jest uzyskać poparcie co najmniej 500 spośród ok. 42000 przedstawicieli wybieranych demokratycznie przedstawicieli władz centralnych i samorządowych. Udało się to dziesięciorgu kandydatów.
Kandydaci
Francois Hollande
Wynik w II turze: 51.9%Wynik w I turze: 28.63%
Główny przeciwnik Sarkozy'ego, były wieloletni partner Segolene Royal (kandydatki socjalistów w wyborach sprzed 5 lat).
Program wyborczy Hollande'a przewiduje podwyższenie podatków dla najlepiej zarabiających i największych firm, przy aktywnym stymulowaniu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Postuluje również utrzymanie obecnego systemu polityki społecznej i zmianę ostatnich reform UE w dziedzinie finansów.
Nicolas Sarkozy
Wynik w II turze: 48.1%
Wynik w I turze: 27.18%
Ubiegający się o reelekcję obecnie urzędujący prezydent Francji. W ciągu pierwszej kadencji zraził do siebie wielu Francuzów, ale ostatnio jego notowania wzrosły. Niewątpliwym atutem Sarkozy'ego jest doświadczenie.
Osią kampanii Sarkozy'ego stała się kwestia imigracji oraz ochrony francuskiego i europejskiego przemysłu przed konkurencją z zewnątrz. Dużą wagę przykłada również do spraw europejskich.
Marine Le Pen
Wynik w I turze: 17.90%Liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, córka jego założyciela Jean-Marie Le Pena. Odkąd kieruje Frontem, udało jej się "oddemonizować" wizerunek tej partii. W sondażach plasuje się zazwyczaj na trzecim lub czwartym miejscu (ok. 15% poparcia).
Prezentuje program nacjonalistyczny i eurosceptyczny. Opowiada się za ochroną francuskiej gospodarki, wyjściem ze strefy euro i radykalnym zaostrzeniem polityki imigracyjnej.
Francois Bayrou
Wynik w I turze: 9.13%
Lider centrowego Ruchu Demokratycznego, wieloletni deputowany do francuskiego parlamentu i europarlamentu. Może liczyć na około 10-12 proc. głosów.
Bayrou jest politykiem proeuropejskim, opowiadającym się za wzmocnieniem integracji europejskiej oraz zaangażowania Francji w politykę unijną.
Nicolas Dupont-Aignan
Wynik w I turze: 1.79%Nicolas Dupont-Aignan jest gaullistą, którego skupia się głównie na kwestiach gospodarczych. Poparcie na poziomie 1%.
Kandydat "Obudzenia Republiki" opowiada się za większym protekcjonizmem w sferze ekonomicznej. Proponuje m.in. ochronę francuskiego przemysłu przez wprowadzenie ceł, wprowadzenie podatku Tobina oraz wyjście Francji ze Strefy Euro. Jest również za ograniczeniem imigracji.
Nathalie Arthaud
Wynik w I turze: 0.56%Profesorka ekonomii, kandydująca z poparciem trockistowskiej partii "Walka Robotnicza", może liczyć na poparcie na poziomie 1%.
Jako kandydatka o skrajnie lewicowych poglądach, Nathalie Arthaud opowiada się za zwiększeniem płacy minimalnej i oddaniem przedsiębiorstw w ręce pracowników.
Jean-Luc Melenchon
Wynik w I turze: 11.11%Kandydat Frontu Lewicy, koalicji Partii Lewicy (której był założycielem) i Francuskiej Partii Komunistycznej. Dzięki przemyślanej kampanii w ciągu kilku miesięcy udało mu się zwiększyć swoje poparcie do ok. 13-17 proc. (z ok. 5 proc.), co daje mu trzecie lub czwarte miejsce w sondażach.Melenchon jest najpoważniejszym reprezentantem twardego elektoratu o poglądach lewicowych, przeciwnych globalizacji i intergracji europejskiej. W razie wygranej obiecuje całkowitą przebudowę Unii Europejskiej i wyjście ze struktur NATO.
Eva Joly
Wynik w I turze: 2.31%Startująca jako kandydatka Zielonych, Eva Joly jest cenioną prawniczką i znaną działaczką walczącą przeciw korupcji. Z poparciem ok. 3% respondentów może liczyć na miejsce 6.Jej program koncentruje się na zagadnieniach związanych z ekologią i zatrudnieniem. Postuluje rezygnację z energetyki jądrowej na rzecz odnawialnej, wprowadzenie podatku od emisji CO2, walkę z korupcją i podniesienie podatków dla najbogatszych.
Philippe Poutou
Wynik w I turze: 1.15%Kandydat o poglądach lewicowych, ocierający się o populizm. Pracownik fabryki Forda, działacz związkowy. Poparcie na poziomie 1%.
Postuluje umorzenie długu publicznego, nacjonalizację sektora bankowego, zwiększenie podatków i (ewentualnie) skrócenie tygodnia pracy do 32 godzin. W kwestii energetyki stawia na energię odnawialną.
Jacques Cheminade
Wynik w I turze: 0.25%Populistyczny kandydat łączący w swoim programie elementy prawicowe z lewicowymi. Może liczyć na poparcie na poziomie 1%.
Jak sam twierdzi, jego program wymierzony jest w międzynarodową finansjerę. Pełny program zostanie opublikowany wkrótce.
Wyniki wyborów / sondaże
Wyniki II tury (sondażowe)

Zdjęcia: Flickr: UMP Photos (Sarkozy), Francois Hollande (Hollande).
Wyniki I tury wyborów prezydenckich

