Główne strony konfliktu

Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF)

Formacja, pod której dowództwem operuje większość żołnierzy koalicji w Afganistanie. Utworzona na mocy rezolucji RB ONZ nr. 1386, po postanowieniach na konferencji w Bonn w grudniu 2001 roku. Początkowo operacje ISAF ograniczone były do rejonu Kabulu. W sierpniu 2003 roku kontrolę nad ISAF objęło NATO. Od 2004 roku postępowało sukcesywne zwiększanie obszarów odpowiedzialności.

Obecnie w Afganistanie służy około 131 tysięcy żołnierzy koalicji, większość z nich w strukturach ISAF.

Dowódca: Gen John R. Allen (USA)

Talibowie

Rdzeń sił powstańczych i przeciwników ISAF, którym przewodzi mułła Omar, niegdysiejszy przywódca Afganistanu. Talibowie otrzymują pomoc z kryjówek w Pakistanie (głównie w rejonie miasta Kweta w Beludżystanie), a także w Afganistanie, zwłaszcza południowo-wschodnich regionach kraju. Obecną siłę bojowników szacuje się na 25 tysięcy ludzi, pochodzących głównie z plemion pasztuńskich.

Dowódca: Mohammed Omar (afgański Pasztun, na zdjęciu)

Więcej artykułów »

Armia Afganistanu (ANA, Afghan National Army)

Jeden z dwóch głównych członów afgańskich sił bezpieczeństwa. Obecna afgańska armia jest stopniowo odbudowywana od 2002 roku. Obecnie liczy ponad 176 tysięcy żołnierzy, do końca 2012 roku ma osiągnąć planowaną ilosć 195 tysięcy. W strukturach ANA funkcjonuje liczący 5,3 tysiąca ludzi komponent sił specjalnych, najlepiej wyszkolona grupa w strukturach afgańskich sił zbrojnych. Szeregowy żołnierz zarabia około 200$ miesięcznie, generał 750$.

Dowódca: gen. Szer Mohammad Karimi (afgański Pasztun)

Siatka Hakkaniego

Prężnie rozwijająca się i stanowiąca bardzo duże zagrożenie grupa bojowników, powiązana z Talibami, Al-Kaidą i Muzułmańskim Ruchem Uzbekistanu (IMU). Główny region operacji w Afganistanie to prowincje Khost, Paktia i Paktika. Grupie przewodzi Dżallaludin Hakkani. Siła Siatki Hakkaniego szacowana jest na 3 tysiące aktywnych bojowników. Postrzegani są jako największe zagrożenie Kabulu, odpowiedzialni za ataki na stolicę Afganistanu we wrześniu 2011 roku, a także w kwietniu 2012. Siatka uchodzi za główne narzędzie i gwarant interesów Pakistanu w Afganistanie. Cieszy się poparciem tego państwa i ochroną ISI na terenie pogranicza afgańsko-pakistańskiego.<

Dowódca: Dżallaludin Hakkani (afgański Pasztun, na zdjęciu)

Więcej artykułów »

Afgańska policja (ANP, Afghan National Police)

Drugi człon ANSF. Policyjny komponent sił bezpieczeństwa Afganistanu liczy obecnie około 143 tysiące funkcjonariuszy. Celem na koniec 2012 roku jest 157 tysięcy. Około 4 tysiące liczą oddziały anty narkotykowe.

Dowódca: Minister Spraw Wewnętrznych Bismillah Khan (afgański Tadżyk).

Al-Kaida

Liczba bojowników Al-Kaidy w Afganistanie nie jest dokładnie znana. Według amerykańskich wojskowych jest ona na niskim poziomie i nie przekracza 100 osób. Z drugiej strony w ostatnich kilkunastu miesiącach można było obserwować zwiększanie aktywności tego ugrupowania. Bojownicy Al-Kaidy walczą głównie w szeregach Siatki Hakkaniego i IMU. Stosunki Al-Kaidy z Talibami są zmienne: możliwe, że po śmierci Osamy bin Ladena obie organizacje oddaliłi się od siebie.

Więcej artykułów »

Muzułmański Ruch Uzbekistanu (IMU, Islamic Movement of Uzbekistan)

Organizacja bojowników, która koncentruje swoją działalność na północy Afganistanu. Blisko powiązana z Siatką Hakkaniego i Al-Kaidą. Dzięki IMU bojownicy tych dwóch organizacji mają możliwość operowania w północnych, wcześniej trudno dla nich dostępnych i relatywnie bezpiecznych, regionach kraju.

Dowódca: Abu Usman Adil (Uzbek, na zdjęciu)

Organizacja pakistańskie: Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) i Laszkar-i-Taiba (LeT)

Choć obie grupy koncetrują się głównie na działaniach w innych częściach Azji (zwłaszcza w Kaszmirze), mają rownież rozwiniętą sieć kontaktów z afgańskimi Talibami. Wspomagają ich w walce z siłami ISAF. TTP postrzegana jest jako organizacja, której głównym wrogiem jest rząd Pakistanu. Z kolei LeT najaktywniejsza jest na froncie walki z Indiami, odpowiedzialna między innymi z ataki w Bombaju w 2008 roku.

Dowódcy: Hakimullah Mehsud (TTP, na zdjęciu z lewej), Hafiz Muhammad Said (LeT, na zdjęciu z prawej)

Zdjęcia: Wikipedia, occident.blogspot.com (Abu Usman Adil).