Serwis korzysta z tzw. ciasteczek (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na ich używanie. Pewnie, nie ma problemu! Dowiedz się więcej o ciasteczkach »

Subskrypcja artykułów (RSS)

Czy wiesz, że nie musisz wchodzić na portal PolitykaGlobalna.pl za każdym razem, gdy chcesz sprawdzić czy pojawił się na nim nowy artykuł?

RSS jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej prenumeraty, w odróżnieniu od niej umożliwiającym jednak błyskawiczne przesyłanie czytelnikom informacji o najnowszych artykułach pojawiających się na stronach internetowych. Co więcej, taka forma subskrypcji jest nie tylko prosta i anonimowa, ale daje także duże możliwości indywidualizacji: możesz zasubskrybować artykuły z wybranej kategorii, tematu, a nawet napisane przez konkretnego autora. Nie wiesz jak korzystać z RSS?

Lista kanałów

Kanał RSS - ogólny (wszystkie artykuły)

Kanał RSS - ogólny (wszystkie artykuły, za pomocą FeedBurner)

Kanał RSS kategorii "Polityka"

Kanał RSS kategorii "Sprawy globalne"

Kanał RSS kategorii "Bezpieczeństwo"

Kanał RSS kategorii "Społeczeństwo"

Kanał RSS kategorii "Gospodarka"

Newsletter (artykuły przesyłane pocztą elektroniczną)

Jak korzystać z RSS?

Przede wszystkim, potrzebujesz odpowiedniego czytnika kanałów RSS. Brzmi groźnie? Bez przesady - może się nim stać Twoja przeglądarka (Firefox, Opera, Internet Explorer)*, program do obsługi poczty elektronicznej (Thunderbird, MS Outlook); możesz także skorzystać ze specjalnych programów służących tylko do odczytu kanałów RSS albo z czytników online, dostępnych tylko poprzez stronę internetową, takich jak Google Reader.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych czytników RSS, polecamy o nich artykuł na blogu Eksperymenty Informatyczne.

Mam czytnik - i co dalej? Czytając portal PolitykaGlobalna.pl na pewno szybko zauważysz, że w Twojej przeglądarce (na pasku adresu strony lub w jakimś innym widocznym miejscu) pojawia się ikona kanału RSS, bardzo podobna do tej, którą widzisz przy kolejnych pozycjach powyższej listy. Jeśli klikniesz w nią (możesz też kliknąć w jeden z odnośników powyżej) wejdziesz na stronę danego kanału lub uruchomisz czytnik RSS, który automatycznie zasubskrybuje RSS. (W niektórych przypadkach będziesz musiał/a skopiować adres kanału manualnie do czytnika).

W największym skrócie:

  1. Upewnij się, że masz odpowiedni program do odczytu kanału RSS.
  2. Wejdź na stronę odpowiadającą kanałowi, który chciałbyś subskrybować. Pamiętaj, że kanały są dynamiczne, a wiec jeśli chcesz zasubskrybować kanał ogólny musisz przebywać na stronie głównej portalu; jeśli wolisz kanał jednej z kategorii (tematycznych lub "regionalnych") albo kanał artykułów konkretnego autora - wejdź w tą kategorię lub stronę z artykułami danego autora.
  3. W przeglądarce kliknij na ikonę RSS - przeniesie Cię ona na stronę kanału lub otworzy czytnik
  4. Jeśli otworzył się czytnik, postępuj zgodnie z instrukcją jego obługi, aby dodać kanał do subskrypcji. Jeśli otworzyła się strona kanału, subskrybuj kanał za pomocą dynamicznych zakładek lub skopiuj adres internetowy kanału, otwórz swój czytnik RSS i zgodnie z jego instrukcją dodaj skopiowany adres do subskrypcji.
  5. Ciesz się artykułami z portalu tuż po ich publikacji.

Newsletter

Istnieje także możliwość otrzymywania najnowszych artykułów pocztą elektroniczną. Jeśli preferujesz ten sposób, z powyższej listy wybierz opcję "Newsletter" i postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

* Niestety, Google Chrome nie obsługuje standardu RSS. Jeśli korzystasz z tej przeglądarki polecamy skorzystać ze specjalnego kanału RSS FeedBurner (inne przeglądarki i czytniki też mogą z niego korzystać).