Kofi Annan rezygnuje z funkcji specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii

Kofi Annan zrezygnował z funkcji specjalnego wysłannika Narodów Zjednoczonych ds. syryjskiej wojny domowej. Jego decyzję przekazał Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, który dodał, że Annan zakończy swoją służbę z końcem sierpnia. Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi go na tym stanowisku.

Powodem decyzji było rozczarowanie Annana związane z niepowodzeniem dotychczasowej misji. Mimo wysiłków, opracowany przezeń plan zawieszenia broni nigdy de facto nie wszedł w życie, a w ostatnich tygodniach konflikt przybrał niespotykaną wcześniej skalę. Obecnie trwają zacięte walki w Aleppo, głównym centrum przemysłowym kraju. Jak donosi Reuters.com, rebeliantom udało się przechwycić m.in. czołg, a także sporo innego ciężkiego sprzętu. Mimo to wojska lojalne Assadowi kontynuują ofensywę.

Źródła: Reuters.

 • Grzegorz Szturo

  Premier Mazowiecki też kiedyś postąpił podobnie. Czy ktoś dziś może powiedzieć, że zrobił źle?

 • Paweł Andrzej Kmiecik

  Myśląc że społeczność międzynarodowa stanie za nim murem, przeliczył się.

 • Polityka Globalna

  Grzegorz Szturo: Oczywiście, że nie. Rozumiemy, że w obliczu takiej bezsilności (i odpowiedzialności zarazem) każdy by zrezygnował… Tak tylko pytamy 🙂
  Paweł Andrzej Kmiecik: No właśnie, w tym problem… Wojna w Syrii po raz kolejny obnażyła słabość społeczności międzynarodowej wobec takich sytuacji.