O istocie wojny. Ludzie zabijają się. Z dwóch stron

Baszar al-Assad zabije tyle osób, ile będzie potrzebował, jeżeli dzięki temu będzie mógł utrzymać się przy władzy. Ale czy moglibyśmy spodziewać innego postępowania po komukolwiek uczestniczącemu w konflikcie zbrojnym? Taka jest przecież natura wojen.

Źródło: Flickr-Wasfi Akab-CC
Źródło: Flickr-Wasfi Akab-CC

Co łączy starożytną wojnę perską z wojną w Iraku, Afganistanie, Libii czy wojną domową w Syrii? Mianowicie wszędzie giną ludzie, a jednocześnie w szeroko rozumianej kulturze przyjęło się, iż z jednej strony obserwujemy podłych barbarzyńców, gotowych na wszystko (Kserkses, Saddam Hussajn, talibowie, Muammar Kaddafi i Bashar al-Assad), a z drugiej bohaterów walczących o wolność i demokrację (Leonidas, Amerykanie, opozycja syryjska i libijska itd). Nasi przeciwnicy to diabeł wcielony, a my jawimy się jako uosobienie anioła oraz nadzieja ludzkości Kiedy najemnik Kaddafiego gwałci kobietę jest zbrodniarzem, a kiedy robi to amerykański żołnierz w Iraku też to krytykujemy, mówiąc o trudach wojny, wyjątkowej sytuacji psychicznej i nadużyciu albo zamiatamy sprawę pod dywan. Zasadnicze pytanie brzmi jednak, czy z perspektywy tej kobiety istnieje jakakolwiek różnica, kto dokonuje na niej gwałtu? Czy Bundeswehra bombardująca przypadkiem wioskę w Afganistanie różni się czymś – z perspektywy ofiar – od szyickich terrorystów zabijających niewinnych ludzi na bazarze w Bagdadzie?

Zarówno w Iraku, Afganistanie, Libii, jak i Syrii. Społeczeństwo ma “odczuwać”, ze wspieranie jednej ze stron jest aksjologicznie legitymowane. W rzeczywistości chodzi jednak o realizowanie swojego interesu, a prawa człowieka to raczej jedynie element Public Relations. W Libii nie doszło by do żadnych zmian, gdyby nie interwencja NATO i pomoc dla rebeliantów. A że na ich czele stał były minister sprawiedliwości (!) z czasów Kaddafiego w latach 2007-2011, Mustafa Abdul Jalil – cóż z tego? Kilka miesięcy temu – już po pokonaniu Pułkownika – w sieci krążył filmik, na którym widać czarnoskórych ludzi, podejrzewanych o bycie najemnikami Kaddafiego, zamkniętych w klatce, którym każe się trzymać w buzi flagę libijską. Aż przypomina się dowcip o Stalinie – a mógł zabić! Nie rzecz w tym, że w Libii nadal łamie się prawa człowieka – to nic sensacyjnego, ale jednocześnie po obaleniu Kaddafiego skończyło się zainteresowanie mediów i polityków przestrzeganiem praw, które miały być podstawą ingerencji w wewnętrzne sprawy Libii.

Wojnę wygrywa silniejszy, a nie ten, kto ma moralną rację. Silniejszy z reguły wygrywa też dlatego, że jest w stanie zabić/ranić/wystraszyć swojego przeciwnika, a nie ze względu na popisy oratorskie. Oczywiście, takie elementy jak poparcie ludności mają olbrzymie znaczenie, ale co do zasady wojna polega na walce i zabijaniu swoich wrogów. Robią tak obie strony konfliktu, bo tutaj podział na siły dobra i siły zła nie ma zastosowania, gdy jedni i drudzy mordują niewinnych cywilów, chociażby przypadkiem.

Przenieśmy się zatem do Syrii. Assad to bezwzględny prezydent i zabije tyle osób, ile będzie potrzebował, jeżeli dzięki temu będzie mógł utrzymać się przy władzy. Nie chce tez podzielić losu Kaddafiego. Niewątpliwie nie ma nic przeciwko torturowaniu i zabijaniu opozycjonistów, w tym dzieci. Stale z nimi walczy, używając wojska, nie wyłączywszy snajperów i helikopterów. Cierpią także niewinni ludzie. Liczba ofiar jest nie do oszacowania. ONZ podaje 16 tysięcy ludzi, jednak nie ma w tej sprawie wiarygodnych źródeł. Przeciwnikom Assada – na podstawie których doniesień prowadzi się obliczenia – zależy na maksymalnej zwiększeniu tej liczby, zaś reżimowi Assada odwrotnie. Ile było ofiar w Tremseh? Wiarygodnie odpowiadając – nie wiadomo.

Jednocześnie jednak – w relacjach prasowych – przeciwko rządowi syryjskiemu staje armia nieuzbrojonych, pokojowo nastawionych opozycjonistów, których prezydent Assad masakruje. Nie zapala się nikomu “lampka”? Zaraz, to oni mu czym odpowiadają? Niczym Anglicy w 1939 roku bombardują żołnierzy i ludność cywilną ulotkami, dzięki czemu trwają zażarte walki? Państwa Zatoki Perskiej zapowiedziały już dawno pomoc finansową dla opozycji. Przecież oni nie kupują im kartek i długopisów do pisania wierszy, a broń. Gdy czytam, że trwają walki w Damaszku i opozycjoniści bronią się, to przecież oni nie bronią się przy pomocy kijów. W Syrii trwa regularna wojna domowa i ofiary – w postaci ludności cywilnej – padają z dwóch stron. Przypuszczam, że podobnie jest z pogromami na tle religijnym. Różnica polega jedynie na tym, że nasze media relacjonują je tylko z jednej strony, podobnie jak media rządowe w Syrii. Assad rzeczywiście nie cofnie się przed masakrą swoich przeciwników, ale jego przeciwnicy, choć maja na swoim koncie niewątpliwie mniejsze “osiągnięcia”, również są bezwzględni i żądni zemsty. Trudno zresztą robić opozycji zarzutu z tego, że się bronią przed anihilacją – nie należy jednak ich przesadnie uszlachetniać, bo to nie jest walka Assada z cywilami, a z uzbrojoną opozycją, walczącą o władzę i jego likwidację. Tutaj należy wspomnieć, ze rebelianci stają się coraz silniejsi, a Assad słabnie.

Jedni i drudzy mogą więc powitać w piekle. Piekło stworzył obecny reżim Assada, ale obie strony znają zasady gry i w niej uczestniczą, celem pokonania przeciwnika – dosłownie i w przenośni – po trupach. Głównym pragnieniem Zachodu, Turcji, państw Zatoki Perskiej, podobnie jak Rosji, Chin czy Iranu, nie jest zatrzymanie przemocy, a przewrócenie/utrzymanie reżimu Assada. Na rozejmie zależy chyba tylko Kofiemu Annanowi.

Walka toczy się więc o interesy polityczne, a nie o ludzkie życie. Obie strony zabijają. To w końcu wojna domowa. Nie dajmy się przekonać, że wojny na świecie to walka czystego dobra z czystym złem. Co najwyżej to może być wojna za sprawy dla nas ważne.

 • Mateusz Doliński

  Jak najbardziej! Każdy, kto ma oczy i chociaż odrobinę własnego rozumu zauważył, że w przypadku Syrii (tak jak i Libii) nie możemy mówić o klarownej sytuacji. Obraz przekazywany przez media zagraniczne (nasze pomijam, bo tam zaledwie muśnięty jest temat syryjski) przekazują skrzywiony obraz sytuacji panującej od kilkunastu miesięcy w kraju rządzonym przez Assada. Wystarczy popatrzeć jak określani są walczący rzekomo po stronie Armii Wolnej Syrii. Chociaż zastanawia mnie jak można twierdzić, że ktoś kto biega z kałasznikowem w ręku to od razu bojownik walczący z reżimem, a nie zwykły bandyta/terrorysta? O ile w początkowym okresie protestów i manifestacji rzeczywiście na ulice wychodzili niezadowoleni obywatele (głównie szyici i sunnici), to później przekształciło się to w krwawy konflikt, gdzie pierwsze skrzypce zaczęli odgrywać islamiści, bojówki powiązane z Al-Kaidą, wspierane przez Katar i Arabię Saudyjską. Teraz doszły już jawne dostawy z Turcji i krajów zachodnich. Zresztą Rosja też nie pozostaje bierna i dostarcza Damaszkowi uzbrojenie. Tak więc sprawa jest naprawdę zawiła. Jeśli dodać do tego rozgrywki między Iranem, a rosnącą w siłę Arabią Saudyjską, ścieranie się wpływów Rosji/USA oraz napięcia etniczne i religijne wewnątrz samej Syrii, to już zupełnie można się pogubić.

 • jarek5566

  na świecie wojny a w naszych mediach temat nr jeden od miesięcy: co dziś powiedział mama Madzi, niestety zarówno poziom intelektualny większości dziennikarzy jak i zapotrzebowanie szerokiej widowni jest jakie jest. Swoją drogą widziałem kilkanaście tygodni temu wywiad z którymś z opozycjonistów i obecnych przywódców kraju po obaleniu reżimu (niestety nie pamiętam którego), i zaproponował on Assadowi azyl i bezpieczeństwo u siebie, pod warunkiem, że ustąpi. Zachodnia dziennikarka była zdegustowana, że taki opozycjonista walczący o prawa człowieka itp. chce zbrodniarzowi dać schronienie. I on jej tłumaczył, że woli, aby jeden nie poniósł kary, ale przeżyło tysiące niż na odwrót. Pragmatyk nie? Bo nasi i zachodni politycy poświęcą tysiące, aby złapać i osądzić jednego.

 • Stary Bywalec

  Arabska Wiosna to odrodzenie sie islamu ktory zdominuje arabska politykę na pokolenia..Wielu ludzi na Zachodzie naiwnie wierzyła ze przyszłość należała do modnych, świeckich, tweetujacych dzieci z placu Tahrir. Niestety, ta westernizacjia nie mógła się równać z wysoko zorganizowanym, i szerokim poparciem, islamistów, którzy bez wysiłku wygrali w krajowych wyborach..To nie była rewolucja Facebook ale początek islamskiej rewolucji. „Islam jest rozwiązaniem”.Jedyne co możemy być pewni na dzień dzisiejszy jest to, że nacjonalizm arabski jest martwy i islamizm jest jego następca.

 • Stary Bywalec

  Arabska Wiosna to odrodzenie sie islamu ktory zdominuje arabska politykę na pokolenia..Wielu ludzi na Zachodzie naiwnie wierzyła ze przyszłość należała do modnych, świeckich, tweetujacych dzieci z placu Tahrir. Niestety, ta westernizacjia nie mógła się równać z wysoko zorganizowanym, i szerokim poparciem, islamistów, którzy bez wysiłku wygrali w krajowych wyborach..To nie była rewolucja Facebook ale początek islamskiej rewolucji. „Islam jest rozwiązaniem”.Jedyne co możemy być pewni na dzień dzisiejszy jest to, że nacjonalizm arabski jest martwy i islamizm jest jego następca.

 • Polityka Globalna

  Mateusz Doliński: Z drugiej strony ciężko oczekiwać, żeby ludność cywilna nie chwyciła za broń, gdy do niej się strzela… Myślę, że opozycja miała nadzieję na pokojową transformację lub przynajmniej odkręcenie śruby – jako że było to niemożliwe po prostu dostosowała się do taktyki Assada.
  Stary Bywalec: Myślę, że dynamika wszystkich tych ruchów w krajach arabskich jest tak różna, że trudno aż tak generalizować. Na pewno z czasem islamiści stają się coraz mocniejsci. Pytanie tylko, czy to islamiści w stylu Erdogana, czy Chomeiniego? Tego jeszcze nie wiemy i prędko się nie dowiemy…

 • SovetskiySoyuz

  Słynny bułgarski prorok przewidział, że Rosja będzie zmieniać świat …. Ona została poproszona przypadku wystąpienia tych zdarzeń …. Ona mówi, jeszcze długa droga, nawet Syria nie spadł … Nowy Porządek Świata zostanie zniszczony …. Rosja zniszczy NWO. Wydarzenia w Syrii .. bliżej tym razem …. światu powstrzymało finansowania terroryzmu …

 • Mateusz Doliński

  Oczywiście, że miała prawo. Jeśli władza strzela do demonstrantów, to kwestią czasu jest, kiedy druga strona otworzy ogień. I rzeczywiście w pierwszych miesiącach tak było. Chodzi jednak o to, że z upływem czasu i pogłębiającego się chaosu sytuację wykorzystały ugrupowania związane z islamistami. Do kraju zaczęli przenikać terroryści i płynąć broń. O tym jednak mówi się bardzo mało (jeśli nie w ogóle), wrzucając wszystkich do jednego worka, jako opozycję i Armię Wolnej Syrii.

  Nie wydaje mi się, aby pokojowe transformacje i dobrowolne zrzeczenie się realnej władzy miało szansę powodzenia w przypadku arabskich dyktatur. Zresztą, czy w jakiejkolwiek tyranii może się tak zdarzyć? Każde ustępstwo rządzących osłabia ich pozycję i jednocześnie wyzwala dalsze żądania przeciwników. Ani w Tunezji, ani Egipcie czy Libii to się nie udało. Wydarzenia w tych krajach pokazały też jasno, kogo w wyborach wybierają społeczeństwa po obaleniu dotychczasowych władców. Obawiam się tylko, że w przypadku Syrii, kiedy uda się już odsunąć Assada będziemy mieć jeszcze większy rozlew krwi, falę samosądów, zemsty i prześladowań, niż dzieje się to w Libii.

 • Stary Bywalec

  nie mozna sie nie zgodzic z ta wypowiedzia…..