Turcja przesuwa ciężki sprzęt wojskowy pod syryjską granicę

Nie cichną echa zestrzelenia tureckiego samolotu bojowego przez syryjską obronę przeciwlotniczą. Tureckie media donoszą o rozstawieniu ciężkiego sprzętu nad granicę z Syrią. Dokładne dane na temat liczebności przesuniętych wojsk są niestety niedostępne. Portal Hürriyet twierdzi, że spod miasta Diyarbakir na północnym wschodzie Turcji nad granicę przesunięto m.in. co najmniej 15 cięzkich czołgów, a ponadto działa dalekiego zasięgu.

Równocześnie, wicepremier Bülent Arınç zapowiedział, że rząd nie wyklucza żadnej opcji w odniesieniu do problemu syryjskiego, z odwetem włącznie. W podobnym tonie wyrażał się wcześniej premier Erdogan, mówiąc, że turecka armia odpowie militarnie na każde kolejne naruszenie tureckiej granicy przez wojska syryjskie.

Źródła: Hürriyet, Times of Israel.

 • Łukasz Skoczylas

  eeeee, raczej nieee. Turcy są zaangażowani na wschodzie swojego państwa. Nie rozciągną się, jeśli wyjdą trochę z Kurdystanu i przestaną atakować irackiego Kurdystanu to zaraz im patryzantka kurdyjska wejdzie na głowę. To ruchy raczej pozorne (o ile cokolwiek wiem w temacie)

 • Piotr A. Maciążek

  Kurdystan znajduje się także na terytorium Syrii.

 • Daszkiewicz Sylwia

  Z pewnoscia nie dadza sobie…Gdzies tam jest cichy „limit”.

 • Marta Janota

  mimo wszystko obserwuje

 • Piotr Ilnicki

  Kilkanascie czego? Kilo? Wat? Gram!

 • Polityka Globalna

  Łukasz Skoczylas: Z tureckiego Kurdystanu do granicy z Syrią jest b. blisko, co słusznie zauważył Piotr A. Maciążek 🙂
  Daszkiewicz Sylwia: Ciekawe, czy Syria będzie chciała sprawdzić, gdzie znacznie potężniejsza militarnie Turcja ustaliła te limity.
  Piotr Ilnicki: Czołgów oczywiście. To z pośpiechu 🙂

 • Stary Bywalec

  Jeśli Zachód i NATO jest gotowy na egzekwowanie Libia stylu „no fly-zone” w Syrii,Turcja jest perfekt narzędziem do uruchomienia takiej operacji.

 • Stary Bywalec

  Dzisiaj o tej sytuacji mowil Colonel Oliver North….warto posluchac.
  http://video.foxnews.com/v/1708141897001/growing-conflict-between-syria-and-turkey