Mohammed Morsi wygrywa wybory prezydenckie w Egipcie

Kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Morsi, zdobył ponad 51 proc. głosów w drugiej turze wyborów – ogłosiła egipska komisja wyborcza.

Na Morsiego zagłosowało ponad 13,2 mln Egipcjan, co pozwoliło mu pokonać Ahmeda Szafika, byłego premiera z czasów rządów Hosniego Mubaraka, który uzyskał 12,3 mln głosów. Morsi jest kandydatem powiązanym z umiarkowanym skrzydłem Bractwa Muzułmańskiego.

Ogłoszenie decyzji zostało mocno opóźnione w czasie, co wywołało burzliwe reakcje wśród wielu Egipcjan. Zwolennicy Morsiego zebrali się na placu Tahrir już kilka dni temu, oczekując podania wyników.

Jak podkreślają eksperci, wygrana z wyborach prezydenckich to dla Bractwa zwycięstwo w tylko jednej bitwie, zaś konflikt między nim, a wojskowym establishmentem, będzie się ciągnął jeszcze przez długie miesiące. Nadal nierozwiązana jest sprawa rozwiązania parlamentu przez władze wojskowe i napisania nowej, demokratycznej konstytucji.

Zdaniem niektórych wygrana jest częścią swoistego układu między obu głównymi aktorami egipskiej sceny politycznej, który zapewni im na pewien czas względną równowagę wpływów w państwie.

Źródło: bbc, aljazeera.

  • Maciek Karas

    Jest mało prawdopodobne, że wyniki wyborów będą miały znaczące reperkusje międzyanrodowe. Natomiast napewno będą stanowić wyzwanie dla wewnętrznej stabilności państwa. Ponad 48% głosujących poparło Shafiq’a. Teraz Bractwo będzie musiało stawić czoła starym układom władzy i wpływów i przekonać mniejszość koptyjską, że nie zmienią Egiptu w państwo religijne.

  • Polityka Globalna

    Wynik faktycznie jest na rękę wojskowym. Wygrana Szafika była mało prawdopodobna, ale tak wyrównana walka między nim z Morsim i tak osłabia władzę nowego prezydenta… Zdecydowanie to dopiero początek zmagań o władzę. A.M.