Pakistański Beludżystan: etniczno-religijna beczka prochu

Prowincja Beludżystanu szybko staje się największym problemem rządu w Islamabadzie. Do wysuwanych od lat dążeń niepodległościowych doszły konflikty na tle etnicznym i religijnym.

Beludżystan od lat walczy o niepodległość (Belochistan/Flickr)
Beludżystan od lat walczy o niepodległość (Belochistan/Flickr)

Porwania, napady, morderstwa w biały dzień – tak wygląda rzeczywistość pakistańskiego Beludżystanu. W ciągu ostatniego tygodnia w samej stolicy prowincji, Kwecie, zamordowano blisko 30 osób. Większość z ofiar to szyiccy Hazarowie, którzy przez wieki uciekali przed prześladowaniami etniczno-religijnymi z Afganistanu i osiedlali się w sunnickim, choć stosunkowo tolerancyjnym do niedawna, Beludżystanie. W samej Kwecie i jej okolicach mieszka ich blisko pół miliona. Teraz okazuje się, że wpadli z deszczu pod rynnę.

Kweta – miasto bezprawia

Morderstwa wyglądają zazwyczaj podobnie. Napastnicy podjeżdżają do niespodziewających się ataku ofiar na motocyklach, otwierają do nich ogień i odjeżdżają nieniepokojeni. Dzieje się to w dzień, przy świadkach, na głównych ulicach miasta, a mimo to dotychczas nie udało się złapać ani jednego mordercy.

Hazarowie czują, że lokalne władze nie są po ich stronie. Gdy kilka miesięcy temu nieopodal Kwety napastnicy zatrzymali cały autobus wiozący Hazarów i z zimną krwią rozstrzelali 26 osób, śledczy nie potrafili wskazać nawet podejrzanych. Nawet wtedy gdy ataku dokonano właściwie pod drzwiami policyjnego komisariatu, żaden z funkcjonariuszy nie zareagował w odpowiednim czasie; policjanci otworzyli za to ogień do protestujących po tym zajściu rodzin ofiar, zabijając trzy osoby.

Nieudolność władz Beludżystanu sprawia, że coraz baczniej przyglądają się im władze w Islamabadzie. Wczoraj Sąd Najwyższy Pakistanu ogłosił, że zbada środki jakie przedsięwzięły władze prowincji, aby zapobiec kolejnym morderstwom.

Lashkar-e Dżangwi

Lista podejrzanych jest raczej krótka. Spośród wielu pakistańskich bojówek, na terytoriach Beludżystanu najaktywniej działa powiązana z Talibami i Al-Kaidą, złożona głównie z Pasztunów, organizacja Laszkar-e Dżangwi. To właśnie ona przyznała się do bestialskiego ataku na autobus z Hazarami, lecz nie są to jedyne zamachy na tak dużą skalę, jakie przeprowadzili jej członkowie. Pakistański rząd utrzymuje, że Laszkar-e Dżangwi stała m.in. za zabójstwem Benazir Bhutto w 2007 r. i atakiem na lankijską reprezentację krykieta w Lahore; ugrupowanie aktywnie operuje również na terenie Afganistanu.

Mimo ciążących na organizacji zarzutów, przywódca Laszkar-e Dżangwi Malik Iszak pozostaje na wolności. W 2011 r. po 14 latach został wypuszczony z więzienia z powodu braku dowodów na działalność terrorystyczną. Trudno jednak nie dostrzec związków między zwolnieniem Iszaka, a atakami na mniejszości, które rozpoczęły się już po kilku miesiącach od uwolnienia przywódcy Laszkar-e Dżangwi i od tego momentu przybierają na sile. Ich celem, poza Hazarami, są głównie pakistańscy hinduiści.

Prowokacja ISI?

Nie brak głosów, że za uwolnieniem Malika Iszaka stoi wszechpotężny pakistański wywiad ISI i wojsko, które rękami Laszkar-e Dżangwi przygotowują kolejne prowokacje wymierzone w swoich wewnętrznych lub zewnętrznych wrogów. Jednym z nich są beludżyjscy separatyści, których – wbrew głosom niektórych wojskowych – rząd Juzufa Rezy Gilaniego stara się, na razie bezskutecznie, zachęcić do współpracy metodami pokojowymi. Ugrupowania te, do niedawna skupione na walce o niepodległość albo przynajmniej szeroką autonomię prowincji, ostatnimi czasy coraz bardziej podatne są na wpływy religijnego fundamentalizmu.

Powodowany napięciami na tle etniczno-religijnym zamęt w Beludżystanie może dać Islamabadowi asumpt do zwiększenia obecności wojskowej w prowincji albo przynajmniej pozwoli pokazać, że Beludżowie nie są w stanie sami sobą rządzić. Pomogą w tym coraz mocniejsze powiązania organizacji separatystycznych z religijnymi radykałami, które ewentualnie stać się mogą wygodną wymówką dla siłowego rozwiązania kwestii beludżyjskiej. Społeczność międzynarodowa znacznie łatwiej przełknie interwencję wymierzoną w Talibów czy Al-Kaidę, niż w ruch narodowowyzwoleńczy Beludżystanu.

Artur Makolągwa

 • Michal Hola

  Świetne, że powstał tekst na ten temat.

 • Marcin Hencz

  Generalnie przez zabawy ołówkiem na mapie w tworzeniu państw przez Anglików i Francuzów zginęło łącznie kilkadziesiąt milionów ludzi. Najgorsze, że nie ma dziś jak rozwiązywać tych kwestii bo żadne władza nie ma ochoty oddawać swojego terytorium nawet za cenę spokoju, a zwłaszcza gdy na danym terenie mogą być jakieś profity.

 • Polityka Globalna

  Michal Hola: Dzięki, mam nadzieję, że nie tylko temat, ale i sam artykuł jest fajny 😉
  Marcin Hencz: Jeszcze bardziej widoczne jest to w Afryce, nawet ostatnio – patrz: Mali czy Sudan. Problem w tym, że z perspektywy Londynu czy Paryża chyba nie dało się tego inaczej rozwiązać 🙁

 • Michal Hola

  Polityka Globalna Dobór tematu tekstu przykrywa niedoskonałości treści. Jest ok! 🙂

 • Marcin Hencz

  @Polityka Globalna: Dało dało bo kolonie miały rozbudowaną administrację wewnętrzną, a Brytyjczycy mieli wręcz obsesję na punkcie badania podbitych ludów czego efektem jest choćby Królewskie Muzeum Historii napchane wszystkim co tylko można było znaleźć, opisać i przywieść. Problem krajów Afryki oraz Bliskiego Wschodu polega na tym, że dostały niepodległość w czasie chaosu powojennego gdy Francja i Wielka Brytania były ogromnie pokiereszowane i mało interesowały ich poza pojedynczymi przypadkami kolonie, priorytetem była odbudowa metropolii. Choć Wielka Brytania i Francja mają dalej ogromne wpływy, a wręcz ingerują w politykę większości swoich ex-prowincji to poza wyniosłymi hasłami nie robią prawie nic by zapanował pokój co jest nawet zrozumiałe bo słabe państwa afrykańskie są im na rękę. Wielka Brytania, Francja, Belgia mają podpisane mnóstwo bardzo opłacalnych kontraktów, a słabe państwo z sprzyjającym im rządem jest gwarantem profitów na lata. Gdy dochodzi do zagrożenia biznesu wysyła się komandosów i robi porządek co choćby uczyniła Francja chyba już 7-krotnie od lat 60-tych. Dla czystego sumienia Wielka Brytania śle pewną nie małą sumę pieniędzy rządom by się demokratyzowały i stabilizowały, a wiadomo od pewnego czasu, że choćby z tych pieniędzy część tych rządów się zbroiło jak choćby Sudan. Jak dla mnie Afryka to nasza (zachodniej cywilizacji) największa plama na honorze.

 • Polityka Globalna

  Michal Hola: Z ciekawości: jakie to niedoskonałości? 🙂

 • Polityka Globalna

  Marcin Hencz: Słusznie prawisz 🙂 Niestety, takich procesów jak dekolonizacja zaplanować się nie da. Pewnie dało się lepiej go przeprowadzić, ale teraz to tylko gdybanie. Bardzo podoba mi się (w sensie językowym, o ile można tak powiedzieć) myśl, że ołówek, linijka i mapa są nie mniej zabójcze niż karabin czy granat…

 • Michal Hola

  Polityka Globalna Pierwsza z brzegu? Redaktor, który pozwala na wychodzenie tekstów w takim kształcie..

 • Michal Hola

  Polityka Globalna Nie. Chciałem pochwalić autora za dobór tematu i tekst z którego „mogą być ludzie”. Nie chciałem naprawiać Wam serwisu. Zwłaszcza non-profit.

 • Polityka Globalna

  Tzn? Jestem ciekaw Twoich uwag. Mógłbyś skrobnąć nam krótkiego maila na redakcja-małpa-politykaglobalna.pl?

 • Polityka Globalna

  Michal Hola Nie nazwałbym tego naprawianiem. Po prostu liczymy, że jeśli ktoś ma uwagi co do publikowanych artykułów, szczególnie tak stanowcze jak Twoja, to poprze je jakimiś argumentami, dzięki czemu następnym razem lepiej spełnimy oczekiwania jego i innych Czytelników. Tak to pozostaje tylko niesmak, że niby coś z artykułem jest nie tak, ale właściwie nie wiadomo co, bo – za przeproszeniem – „kształt tekstu” nic konkretnego nie oznacza 😉 Jednak nic na siłę 🙂 i dzięki za pochwałę odnośnie tematu.

 • Michal Hola

  Dlatego nie chciałem zaczynać rozmowy o tym, bo zawsze kończy się tak samo.

 • Polityka Globalna

  No, chyba nie liczysz na to, że autor nie będzie się dopytywał, co jest nie tak z jego tekstem? 🙂 Z mojej perspektywy oznaczałoby to, że nie cenię Twojego zdania. Pozdrawiam – A.M.