Derin devlet: głębokie państwo czyli układ po turecku

Każdy kto twierdzi, iż największą gwiazdą tureckiej polityki jest premier Recep Tayyip Erdoğan jest w błędzie. Sławą przyćmiewa go afera Ergenekonu. Codziennie mówi się o niej, czyta, dzielnie zmagają się z nią sądy. „Sprawa stulecia”, jak nazwały ją tureckie media, wciąż płata figle tureckiej demokracji.

Premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan (Zdjęcie: turkeymacedonia.wordpress.com)
Premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan (Zdjęcie: turkeymacedonia.wordpress.com)

Derin devlet

Świat i polityka pełne są niewyjaśnionych tajemnic, za którymi jak cień podążają teorie spiskowe. Dzięki nim sprawa, którą dałoby się opisać w prosty sposób, nagle nabiera mistycznego czaru. W niektórych krajach poświęca się im mniej uwagi, w innych są w stanie zdominować życie polityczne. Zapewne taki stan rzeczy można również wytłumaczyć racjonalnie – władzy znacznie łatwiej zwalić winę za wszelkie niepowodzenia na tajemniczy układ niż przyznać się do porażki. Walczącym z nimi daje poczucie wyższości moralnej. Można je wykorzystać do wmówienia obywatelom, że wszelkie działania, mniej lub bardziej demokratyczne, są niezbędne po to, aby poradzić sobie z tą tajemną siłą. Republika Turcji jest szczególnie dotknięta problemem istnienia domniemanego, nieformalnego układu sił.

Termin derin devlet tłumaczony dosłownie z tureckiego oznacza „głębokie państwo”. Można go rozumieć również jako „państwo w państwie”. Flirt Turcji z układem zaczął się dość dawno. Nie pokusiłbym się jednak o określenie konkretnej daty jego początku. Wśród samych Turków trudno o zgodę czym derin devlet jest. Dla jednych to konglomerat antydemokratycznych sił, dla innych struktura, której celem jest podtrzymanie świeckości państwa. Problem doskonale podsumował Max Cegielski w książce „Oko Świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, pisząc: „Wszyscy zgadzają się tylko co do tego, że na pewno istnieje i jest [struktura-przyp.aut.] silna”.

Wydarzeniem, które posłużyło za dowód na istnienie „państwa w państwie” był skandal z Susurluk. Afera dotyczyła wypadku samochodowego, który wydarzył się w listopadzie 1996 r. Czytelnik mógłby stwierdzić, że to dość dziwne wydarzenie jak na wyciąganie z niego wniosków co do istnienia tureckiego układu. Z pewnością miałby rację, gdyby nie fakt, że jednym samochodem podróżowali między innymi były szef policji Hüseyin Kocadağ oraz poszukiwany przez policję za morderstwa i handel narkotykami Abdullah Çatlı. Jakby tego było mało w zdarzeniu brał udział również Sedat Bucak – parlamentarzysta. Zdarzenie to dało Turkom dowód na istnienie powiązań między światem przestępczym a władzą. Takich spraw z pewnością moglibyśmy znaleźć więcej w zależności od tego z kim byśmy rozmawiali. Inna wizję układu mieliby bowiem na przykład zamieszkujący Republikę Turcji alewici. Oni postrzegaliby jako skutek istnienia układu wszystkie działania wymierzone w nich. Z czasem jednak wszystko zaczęło się krystalizować i wkrótce otrzymało jedną nazwę – Ergenekon.

Sprawa stulecia

Ergenekon to organizacja terrorystyczna, której zarzuca się próbę obalenia rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jej proces rozpoczął się w październiku 2008 r. Dziś Ergenekon zdaje się przegrywać batalię z prawem. Nie jest już mocarzem oplatającym swoimi silnymi ramionami Republikę. Wciąż pokazuje jednak, że potrafi kopać po kostkach i sporo zaszkodzić. Już od samego początku niektóre środowiska głośno protestowały. Mówią, że to polityczna intryga AKP, która chce w ten sposób zamknąć usta opozycji i spokojnie dążyć do podważenia świeckości Republiki. Przeciwnicy wskazują, że domniemany plan obalenia rządu był wielce nierealny. Faktycznie analizując  w jaki sposób miało się to dokonać, można mieć pewne wątpliwości. Odsunięcie AKP od władzy miało być bowiem skutkiem zamachów terrorystycznych. Jednym z elementów planu miało być wysadzanie meczetów. Pojawiły się głosy mówiące o tym, że nawet oficerowie, którzy stoją na czele świeckości Turcji nie posunęliby się do takiego świętokradztwa. Kolejne fale zatrzymań wywoływały dalsze kontrowersje. Świat zastanawiał się czy w kraju znad Bosforu, znanym z wysokiego stopnia zaangażowania armii w politykę, nie dojdzie do kolejnego przewrotu. Ku zaskoczeniu części komentatorów do dziś, mimo aresztowania wielu wojskowych, AKP utrzymuje się u władzy.

Ciężki żywot dziennikarza

Niemal codziennie pojawia się jakaś sensacyjna informacja związana z aferą Ergenekonu. Ostatnia fala kontrowersji związana była z zatrzymaniami wśród dziennikarzy. Aresztowanie ich wywołało spore oburzenie. Prokuraturze zarzucano, że działa zgodnie z rozkazami rządu. AKP, że knebluje dziennikarzy. W Ankarze i Stambule odbyły się demonstracje w obronie wolności słowa. Ludzie maszerowali z transparentami „zabierzcie ręce od prasy” skierowanymi do partii rządzącej. Gazeta Aydınlık poinformowała, że rząd turecki ma listę 70 ludzi, którzy mają być nadzorowani lub zatrzymani w związku ze sprawą Ergenekonu. Soner Yalçın, jeden z głównych bohaterów ostatnich wydarzeń, wraz ze swoimi adwokatami bronił się, mówiąc, że dokumenty będące podstawą jego zatrzymania zostały wgrane na jego komputer przez policję przy użyciu specjalnego programu wirusowego. Argument ten został podchwycony przez inne gazety, które rozpisywały się nad tym oprogramowaniem. Kontrowersje są tym większe, gdyż jeden z zatrzymanych Ahmet Şık uważany jest za jednego z ojców ujawnienia planów puczu.

Trudno jest nawet pokrótce opisać wszystkie zawiłości afery Eregenekonu związane z dziennikarzami. Analiza doniesień medialnych w tej sferze może jednak wprawić w zdumienie. Według niektórych gazet poziom zaangażowania aresztowanych w intrygę przeciwko AKP był doprawdy imponujący. Na przykład  Soner Yalçın napisał dwuznaczny artykuł, który można odczytać jako chęć namówienia szefa sztabu generalnego, generała İlker Başbuğa, do przeprowadzenia puczu. Gazeta Taraf doniosła, że później obaj panowie mieli się spotkać. Wg doniesień gazety, na przesłuchaniu  Yalçın mówił, iż odrzucił zaproszenie generała żeby zachować niezależność. Kłóci się to jednak z innymi przeciekami ujawnionymi przez dziennik. Według nich dziennikarz w rozmowie telefonicznej z szefem departamentu komunikacji w sztabie generalnym mówił o możliwości zorganizowania takiego spotkania w Stambule.