Warto przycisnąć Chiny ws. Korei Północnej

Staranne dochodzenie prowadzone przez Południową Koreę przy współpracy z międzynarodowymi ekspertami wykazało ponad wszelką wątpliwość, iż za zatonięciem okrętu wojennego Południa w pobliżu wód znajdujących się pod jurysdykcją Północy stoi reżim Kim Dzong Ila. Zebrane dowody wskazują na torpedę, jako przyczynę zatonięcia. Torpedę wystrzelił północnokoreański okręt podwodny. W wyniku zaskakującego i pozbawionego podstaw polityczno-militarnych ataku zginęło blisko 50 marynarzy Południa.

Milczenie Pekinu

Mimo tego szokującego aktu morskiego terroryzmu, kilka tygodni po zatopieniu okrętu, prezydent i premier Chin zgotowali gorące przyjęcie przywódcy Korei Północnej, goszcząc Kim Dzong Ila na chińskich salonach. Po ujawnieniu ostatecznych wyników dochodzenia przez władze w Seulu, o których informowałem za pośrednictwem Dyplomacji na Facebooku, Pekin nabrał wody w usta, a w zasadzie schował głowę w piasek niczym struś i czeka. Na co? Aż minie szum i oburzenie, a potem wszystko jakoś wróci do normy. Standardowa taktyka Pekinu wobec problemów międzynarodowych jest bardzo skuteczna. Teraz jednak można by troszeczkę podgrzać ziemię, po której stąpają Chińczycy.

Wbrew obawom wyrażonym w dzisiejszym komentarzu redakcyjnym Washington Post, administracja Obamy wcale nie musi traktować Chińczyków z nabożeństwem godnym przenoszenia cennej wazy z dynastii Ming, bo liczy na wsparcie Pekinu w sprawie sankcji na Iran. Pomijając fakt, iż żadne sankcje nie powstrzymają Iranu, a te obecnie przygotowywane są rozmyte i smakują niczym piąta woda po kisielu, nie należy łączyć problemu irańskiego z północnokoreańskim. Nie chodzi przecież o program atomowy Phenianu, a o ewidentny akt terroru wymierzony w Koreę Południową.

Przykręcić śrubę Pekinowi

Hillary Clinton właśnie wybiera się do Pekinu i powinna tam postawić sprawę ostro. Pekin jest patronem Phenianu (o relacji patron-klient w wykonaniu tych dwóch państw pisałem w bieżącym miesiącu) i wielokrotnie bronił reżim Kima przed sankcjami i potępieniem międzynarodowym. Jako patron, a więc także i sponsor Północy, Chińczycy stoją przed bardzo poważnym problemem wizerunkowym. Pokojowy wzrost, odpowiedzialna potęga, globalny gracz – piękne hasła, które władze w Pekinie starają się łączyć z Chinami, są niekompatybilne z postępowaniem Chin, czego najlepszym przykładem jest milczenie w sprawie zatopienia okrętu Południa.

Nie da się bowiem pogodzić wspierania i obrony nieobliczalnego reżimu w Północnej Korei z byciem odpowiedzialną potęgą, która nikomu nie zagraża i chce aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów o skali globalnej. Gdyby odpowiednio rozegrać sprawę pod względem public relations, można by pobudzić nieufność wobec Chin wśród państw Azji Południowo-Wschodniej. Czy Amerykanie przestaną cackać się z Pekinem i wykorzystają nadarzającą się okazję?

Poważny problem o globalnej skali

W sprawie południowokoreańskiego okrętu chodzi jednak o dużo więcej niż o doraźny zysk USA. Jeśli bowiem, na co się zanosi, zatopienie fregaty pozostanie bez poważniejszej reakcji, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Stonowana odpowiedź jest uzasadniana tym, że nikt nie chce konfliktu i wojny (a działanie Północy to według prawa międzynarodowego casus belli). Północ jest uzbrojona po zęby, wojna się nie opłaca. Problem w tym, że jutro Kimowi może przyjść do głowy, aby odpalić jedną z wielu rakiet wymierzonych w Seul, stolicę Południa, i zabić tym samym dziesiątki, a może i setki południowokoreańskich cywilów. I co wtedy? Też woda w usta, ruki pa szwam i wzywanie do podjęcia rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ?

Przykład bezkarności Kima może rozlać się na inne niespokojne regiony świata. Jeśli bowiem atakujący posiada podobny do atakowanego potencjał (czyli nie uderza w jedną z potęg), może z dużym prawdopodobieństwem zakładać brak reakcji ofiary. Kolejnym krokiem jest szantaż, w którym jedno państwo zagrozi innemu wyrządzeniem konkretnej szkody i żądanie koncesji, by groźba nie została spełniona. Pozostające na papierze rezolucje, do których i tak daleko, będą wówczas warte tyle, ile papier, na których je spisano.

Tego wydarzenia nie można zlekceważyć

Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie wzywam do interwencji militarnej w Korei Północnej. Jest jasne, że wojna Południa (z udziałem USA) z Północą byłaby straszliwą katastrofą, w wyniku której zginęłyby setki tysięcy ludzi. Jednak w obliczu ostatnich „dokonań” Kim Dzong Ila należy zareagować zdecydowanie i kategorycznie. Jednym z elementów tej reakcji powinno być wywarcie istotnej presji na podtrzymujące reżim w Phenianie Chiny.

Bez Pekinu nie uda się powściągnąć Kima. Może to być trudne nawet z chińską pomocą. Kłopot w tym, że Chiny na razie traktują nieobliczalność Północy niezbyt poważnie. Jeśli zapłacą za to wizerunkiem, a co za tym idzie, politycznymi wpływami w regionie, mogą zmienić podejście. Z korzyścią dla świata i dla siebie.

Piotr Wołejko

 • Roman

  Msle, ze P. Wolejko powinien zmienic okulary na troche mocniejsze, bo wtedy moglby ocenic zdjecia torpedy z Korei Polnocnej. Uzywanie kategorycznych stwierdzen typu, ze „wykazano ponad wszelka watpliwosc” swiadczy i o slabym wzroku jak i braku solidnosci sprawdzenia odpowiednich materialow dotyczacych incydentu.

 • Marek

  Pan Roman ma natomiadt wglad w dokumenty i wie, ze to nie torpeda z polnocnokoreanskiego okretu podwodnego. Nie interesuja go wyniki miedzynarodowego sledztwa. On to po prostu wie. Kiedys na takich jak Pan, Panie Romanie mowiono pozyteczni idioci. Dzis mowi sie wprost: agenci wplywu.

 • Roman

  Jesli Pan Marek nie potrafi przeczytac i zrozumiec dwoch zdan w jezyku polskim to mysle, ze jakakolwiek dyskusja z nim mija sie z celem… pomine tutaj jezyk angielski.

  Tacy ludzie jak P. Marek sa potrzebni, i pewnie istnieja jako pelnoprawni czlonkowie spoleczenstwa. To dla nich jest serwowana cala papka medialna, bo to oni wierza, bez zadawania zbednych pytan. To tacy Markowie wierzyli, ze Sadam mial bron masowego razenia, bo byly przeciez dowody. To tacy Markowie wierza, ze to musi byc Korea Pn, bo tak mowia ci, ktorzy robili sledztwo, oczywiscie bez zbednego zadawania pytan i czytania prasy. Nie mowia tutaj o jakimkolwiek wyciaganiu wnioskow, bo jesli tacy Markowie nie potrafia czytac w swoim jezyku, to w innych z pewnoscia tez nie. Zdjec pewnie tez nie ogladaja, bo to nie komiksy.

  Gdyby taki Marek umial czytac i rozumowac troche lepiej, to moze znalazlby informacje wczesniej z Reutera o znalezieniu szczatek torpedy sprzed kilkudziesieciu laty, i pewnie tez zadalby sobie pytanie do zdjec owej torpedy, jak to mozliwe, ze ta owa torpeda nie tylko przypomina obiekt, ktory spedzil w wodzie kilkadziesiat lat, ale takze ma na sobie barnakles. I moze wtedy krytycznie pomyslal.
  Ja osobiscie takim Markom daje aplauz, bo przeciez oni spelniaja jak najbardziej pozyteczna role w spoleczenstwie… co przeciez widac, chociaz moze nie czuc. Nieprawdaz Panie Marku???

 • Michał Gąsior

  Tacy Romanowie też są potrzebni. Żeby jednak Panie Romanie nie uprawiać pustosłowia i demagogii poproszę o odnośnik (link) do jakichś weryfikowalnych i wiarygodnych danych, bo mnie zaintrygowały odmienne od mainstreamowych informacje i chętnie się z nimi zapoznam.

  Pozdrawiam

 • Roman

  Mam nadzieje tylko, ze Pan Michal zna troche lepiej jezyk polski i moje 2 zdania przeczytal ze zrozumieniem.

  Podaje ponizej link do zdjec (zdjecia torpedy). Zdjecie to wywowalo burze na forach zachodnich i tysiace komentarzy. http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/8696442.stm http://www.reuters.com/article/idUSTRE6460FC20100507
  http://www.reuters.com/article/idUSTRE6460FC20100507 http://www.commondreams.org/headline/2010/05/20-7

  Prosze tez znalezc newsy z datami okolo katastrofy. Stwierdzono niemal kategorycznie, ze nie bylo zadnych okretow ani lodzi podwodnych w poblizu.

  Te fakty rodza pytania… a moze i wiele pytan, na ktore nalezy sobie odpowiedziec. Jak te komisje, ktore maja znalezc odpowiedzi, dzialaja to sami wiemy. Vide Sadam.

  =====

  http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?176651-South-korea-looking-into-possible-torpedo-attack-by-north/page44 i pewnie warto sprawdzic cale to forum militarne – z braku czasu nie zrobilem tego.

  Od Redakcji: w ramach moderacji połączyliśmy obie Pańskie wypowiedzi.

  • Michał Gąsior

   Nie wiem kto stoi za zatonięciem okrętu Korei Południowej. Być może jest to Korea Północna, a być może nie.

   Torpeda wygląda jakby przeleżała na dnie morza kilkadziesiąt lat, ale nie znam się na tym i może tak powinna wyglądać po wybuchu.

   Kto mógłby mieć interes w zatopieniu tego okrętu?

   • Oskareusz

    Panie Romanie,

    w swoich tekstach też na razie nie posługiwałem się stwierdzeniami, z których wynikało jednoznacznie, że to północnokoreańska torpeda zatopiła korwetę Cheonan. Dlaczego? Głównie z powodów, o których Pan wspomniał, a zwłaszcza pierwszy informacjach Korei Południowej, która jednoznacznie dementowała, że w pobliżu miejsca tragedii wykryto jakikolwiek obcy obiekt. Pytanie czy faktycznie nie było tam jednostki północnokoreańskiej czy zwyczajnie zawiodły południowokoreańskie systemy wykrywania przeciwnika.

    Dodam jeszcze, że zaskakująca była konferencja prasowa ministra obrony narodowej Korei Południowej tuż po incydencie. Jeden z dziennikarzy zapytał ministra czy nie bierze pod uwagę wariantu czy przypadkiem nie doszło do fatalnej pomyłki i statek nie wjechał na południowokoreańską minę. Po usłyszeniu tego pytania minister wstał i zakończył konferencję. Nie przesądzam dlaczego, ale sama sytuacja była dość dyskusyjna, jednak Koreańczycy z Południa szybko zamietli ją pod dywan.

    Panie Michale,

    kto mógłby mieć interes? Brutalnie zabrzmi, ale USA. Od ponad 20 lat w interesie USA jest istnienie Korei Północnej, która ciągle prowadzi prowokacyjną politykę. Uzasadnia to obecność wojsk amerykańskich na Półwyspie. Wystarczy przypomnieć, że w momencie względnie łagodnej postawy Pjongjangu społeeczeństwo Korei Południowej coraz głośniej podnosiło krytykę pod adresem amerykańskich żołnierzy. Byłoby jednak czymś niebywałym gdyby USA posunęło się do takich metod, jak zatopienie sojuszniczego okrętu – wręcz nie do pomyślenia.

    Jestem natomiast w 100% przekonany, że zatopienie okrętu i prawdopodobna wina Korei Północnej są najgorsze dla władz w Pekinie. Teraz USA i Korea Południowa mogą non-stop apelować do chińskiego kierownictwa o poważniejsze oddziaływanie wobec Pjongjangu. Ponadto, ostrożna reakcja Chin sprawia, że w oczach opinii publicznej tracą wizerunek z racji „popierania” zbrodniczego reżimu Kim Dzong Ila.

    I tak jak rozumiem interesy USA i Chin, tak kompletnie nie wiem co miałoby skłonić Koreę Północną do tak radykalnego posunięcia. Kwestie wewnętrzne i walka o prymat między służbami specjalnymi a wojskowymi? Nie potrafię tego do końca wytłumaczyć, ale mogę pokusić się o prognozę, że wkrótce południowokoreański kapitał powróci do Korei Północnej i to nawet w zwiększonych ilościach. Dlaczego? Po pierwsze to Seul boi się najbardziej upadku reżimu, a w rezultacie państwa północnokoreańskiego. Po drugie dzień po decyzji Lee Myung-baka o zawieszeniu wszelkich relacji handlowych z Północą, południowokoreańscy inwestorzy zaprotestowali, w wyniku czego np. w Kaeosong wycofano wyłącznie część inwestycji.

    Chciałbym jednak na koniec zaznaczyć, że nie kwestionuje jakoby Korea Północna zatopiła korwetę Cheonan. Pojawia się jednak dość sporo wątpliwości i znaków zapytania, którym z pewnością warto się przyglądać. Ciekawe jakie będą reakcje po wizycie chińskiego premiera w Seulu. Dowiemy się już za kilka godzin.

 • Roman

  Niespecjalnie czytam juz Polityke Globalna, glownie ze wzgledu na razaco niska jakosc pojawiajacych sie artykulow w niej. Piszacy w niej nie zadaja sobie wiele trudow by byc obiektywnym. Subiektywnosc jest norma i jest czynnikiem wyrozniajacym ta strone. I nie ma znaczenia tutaj czy autor mial racje czy tez nie… jakosc jego artykulu czyni go niepowaznym a wrecz smiesznym.

  Mamy jak na razie do czynienia z niewyjasnionym przypadkiem zatoniecia okretu. Sklad miedzynarodowej komisji do zbadania tej katastrofy byl dobrany wsrod zagorzalych przeciwnikow Korei Pn. i samo to bylo juz problemem. Jeszcze dziwniejsze bylo to, ze Cheonan, bedac okretem specjalistycznym do wykrywania lodzi podwodnych nie odkryl lodzi Korei Pn, a juz zupelnie niewytlumaczalne jest, ze Cheonan nie wykryl szumu torpedy. I samo to jest praktycznie niemozliwe. bo wedlug podanych danych rejestratory nie wykryly szumu plynacej torpedy… chyba, ze Korea Pn posiada technologie niedostepne na razie na swiecie.
  Korea Pn oswiadczyla, ze nie posiada nawet tego rodzaju mikro lodzi podwodnych, ktora niby wystrzelila torpede. Przypomne tylko, ze miala to byc lodz podwodna o dlugosci circa 20 m i srednicy 3, ktora wystrzelila torpede o srednicy 0.5 m i dlugosci 7.3 m. Same te dane wydaja sie byc wyjatkowo dziwne.
  Taka lodz podwodna chyba moglaby zatonac od tak poteznej torpedy… i pewnie tez nie moglaby daleko oddalac sie od brzegow.

  Moim zdaniem Korea Pn nie ma nic wspolnego z zatonieciem okretu Cheonan, aczkolwiek nalezy poczekac na wyniki innych dochodzen. W obecnej chwili mamy Chiny i Rosje prowadzace niezalezne dochodzenia odnosnie zatopienia okretu Korei Pd, wiec prawda pewnie szybko wyjdzie. Znakow zapytania jest bardzo wiele i sama Korea Pd przyznala sie wczesniej do danych, ktore w jakis sposob wykluczaly Kore Pn – nawet kapitan zatopionego okretu wykluczyl Koree Pn, chociaz pozniej zmienil zdanie. Slad niemiecki ulegl zupelnie zapomnieniu i to rodzi nastepne pytania, bo sa one weryfikowalne. Brak odpowiedzi na prosby Korei Pn by mogla zbadac i zwewryfikowac dane odnosnie zatopienia jest szczegolnie razacy, gdyz pomija prawo oskarzonego do pelnoprawnej obrony. To tak jakby Rosja nie dopuscila Polakow do dostepu do zadnych danych odnosnie katastrofy samolotu z polskim prezydentem. Nie do przyjecia dla nas… i pewnie tak samo nie jest do przyjecia dla myslacej opinii swiatowej, bo podanie, ze czesc danych jest tajnych, jest samo w sobie niepowazne. Te podane dane budza tak wiele watpliwosci, ze mozna byc zdumionym, ze odwazono sie na ich podanie. I pewnie general z polnocy mowiacy o znaku flamastra na torpedzie mial racje, mowiac ze Korea Pn nie pisze flamastrem lecz znaczy czesci torped grawerowaniem w metalu. Pomijam juz idiotyczne wyjasnienia, ze Chiny i Rosja znacza swoje czesci torped flamastrami… i w swoich jezykach. Nie pytam sie juz o nazwiska czlonkow tej miedzynarodowej komisji, bo to, ze nie podpisali sie pod raportem dochodzenia jest faktem.

  • Michał Gąsior

   Szanowny Panie Romanie, całe szczęście ustrój, w którym obecnie żyjemy pozwala nam decydować o tym, co chcemy czytać, a czego czytać nie chcemy. Bardzo nas zastanawia po co zadaje Pan sobie tyle trudu i wciąż czyta artykuły o tak niskiej jakości ja te na Polityce Globalnej. Nigdy nikogo nie zmuszaliśmy do czytania naszych tekstów i nie będziemy tego robić. Czyżby więc masochizm intelektualny?

   Pan Piotr Badura, który wysuwał podobne do Pana zarzuty pod naszym adresem, zrewanżował się przynajmniej własnym tekstem, który opublikowaliśmy. Pan z kolei wybiera wygodę wiecznego krytykanctwa, które wcale nie jest – jak pewnie Panu może się zdawać – ani konstruktywne, ani nawet merytoryczne.

   Zamiast czytać te nasze propagandowe wypociny mógłby Pan dać przykład młodszym kolegom, którzy nic o świecie nie wiedzą i zaprezentować swoją wizję świata, która z pewnością stronnicza nie jest i której trudno byłoby zarzucić brak obiektywizmu. Pan jednak tego nie zrobi, mam rację?