Rok 2009 w oczach komentatorów Polityki Globalnej

Turcja dalej od Europy

Znudzona ponad czterdziestoletnim okresem oczekiwania na zaproszenie do Unii Europejskiej, Turcja odwraca się od UE – jeszcze nie plecami, ale co najmniej o 180 stopni.

Turcja od lat stoi w rozkroku między Azją, a Europą. Dotychczas jej europejskość zasadzała się na dwóch filarach – przynależności do NATO i Rady Europy oraz perspektywie akcesji do Unii Europejskiej. Przedłużające się rozmowy w sprawie akcesji od lat wystawiały na próbę cierpliwość tureckich decydentów i to w sytuacji, gdy państwo to staje się coraz ważniejszym punktem na mapie świata. Dopiero jednak w roku 2009 zmiana priorytetów tureckiej polityki zagranicznej nabrała większego tempa. Pierwsze ostrzeżenie dla Zachodu przyszło już w styczniu, gdy na spotkaniu w Davos Recep Tayyip Erdogan, turecki premier, ostro zaatakował poczynania Izraela w Strefie Gazy; stosunki między obu państwami dotychczas opisywane jako idealne szybko się pogorszyły, co ostatecznie doprowadziło m.in. do odwołania wspólnych manewrów wojskowych we wrześniu 2009 roku. Jednocześnie Erdogan zaczął zacieśniać kontakty z Syrią, Irakiem i Iranem.

Ewentualna strata Turcji będzie dla Zachodu jednym z najważniejszych wyzwań, z jakim będzie mu się zmierzyć w ciągu najbliższych lat. Turcja to nie tylko druga co do wielkości armia w NATO i szybko rozwijająca się, nowoczesna gospodarka, ale przede wszystkim państwo o niezwykłym położeniu geopolitycznym – jeśli przestanie być naszym sojusznikiem, nasze nadzieje na wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie staną się czysto iluzoryczne. Tak naprawdę, Turcja dopiero próbuje znaleźć odpowiednie swemu potencjałowi miejsce na Bliskim Wschodzie, ale widać jak na dłoni, że może szybko stać się regionalnym hegemonem. Państwo o takich wpływach i potencjale zawsze lepiej jest mieć po swojej stronie…

Więcej na temat sytuacji w Turcji »»»

Artur Makolągwa

Spis treści:

1. Powrót Keynesa »»»

2. Traktat lizboński »»»

3. Twitter i e-booki zmieniają świat »»»

4. W Iranie: zmiany bez zmian »»»

5. Fiasko szczytu w Kopenhadze »»»

6. Turcja dalej od Europy »»»

7. Zmiana warty w Japonii »»»

8. Interwencja Izraela w Strefie Gazy »»»

9. Rozszerzanie się wpływów Chin w krajach rozwijających się »»»

10. Rok rządów Obamy »»»