Rok 2009 w oczach komentatorów Polityki Globalnej

Rozszerzanie się wpływów Chin w krajach rozwijających się oraz większa asertywność Pekinu na arenie międzynarodowej

Większość komentatorów określa XXI wiek mianem stulecia Azji. Wiodącą rolę wśród azjatyckich gigantów odgrywają Chiny, wkrótce druga potęga gospodarcza świata. W związku z coraz większą siłą ekonomiczną Pekin prowadzi aktywniejszą i zakrojoną na szeroką skalę politykę zagraniczną. Szczególną uwagę chińska dyplomacja poświęca krajom rozwijającym się, głównie w Afryce, a także w Ameryce Łacińskiej. Obroty handlowe Chin z Afryką przekroczyły w ubiegłym roku 100 miliardów dolarów. Maciej Kuźmicz w Gazecie Wyborczej opisał dwustronny handel następująco: „Metale kolorowe, ropa i gaz za żywność, umorzenie długów i bezwarunkowe pożyczki dla państw biednych i rozwijających się.” Oprócz tego inwestycje w infrastrukturę, m.in. drogi czy porty. O dziwo, w handlu z Afryką Chiny mają niewielki deficyt. Wagę relacji sino-afrykańskich podkreśla coroczny szczyt Chiny-Afryka, na który do Pekinu zjeżdżają praktycznie wszyscy przywódcy z Czarnego Lądu.

Rośnie także aktywność chińskiego smoka w Ameryce Łacińskiej. Uwagę Chin przyciągają głównie surowce naturalne, niezbędne dla rozwoju gospodarki Państwa Środka. Handel i inwestycje kwitną, a stosunki między Chinami a krajami regionu stają się coraz lepsze. Chiny zabezpieczają także swoje interesy energetyczne w Azji Centralnej, prowadząc – często twardą – walkę z dotychczasowym regionalnym hegemonem, Rosją. Niedawno oddano do użytku liczący kilka tysięcy kilometrów gazociąg z Kazachstanu.

Jak Chiny osiągnęły takie sukcesy? Nie-integracja w sprawy wewnętrzne, respektowanie integralności terytorialnej i suwerenności oraz równouprawnienie i obopólne korzyści. Silniejsze Chiny stają się bardziej asertywne na arenie międzynarodowej, nie wahając się w obronie własnych interesów. Nie są jednak chętne do odgrywania roli podobnej do Stanów Zjednoczonych, przede wszystkim nie chcą ponosić kosztów wspólnych działań. Nie są jeszcze dojrzałą potęgą.

Więcej na temat Chin »»»

Piotr Wołejko

Spis treści:

1. Powrót Keynesa »»»

2. Traktat lizboński »»»

3. Twitter i e-booki zmieniają świat »»»

4. W Iranie: zmiany bez zmian »»»

5. Fiasko szczytu w Kopenhadze »»»

6. Turcja dalej od Europy »»»

7. Zmiana warty w Japonii »»»

8. Interwencja Izraela w Strefie Gazy »»»

9. Rozszerzanie się wpływów Chin w krajach rozwijających się »»»

10. Rok rządów Obamy »»»