Rok 2009 w oczach komentatorów Polityki Globalnej

Trawestując słowa pewnego znanego polskiego pisarza, koniec świata w Roku Pańskim 2009 nie nastąpił: terroryści nie zdetonowali brudnej bomby w żadnej amerykańskiej metropolii, Korea Północna nie zaatakowała Japonii, Iran – Izraela (lub na odwrót), Unia Europejska się nie rozpadła ani ludzkość nie wyginęła od świńskiej grypy… Nawet liberalizm gospodarczy jakoś się trzyma, pomimo szalejącego przez większą część roku kryzysu. Ale i tak byliśmy świadkami wielu ciekawych wydarzeń i tendencji, które postanowiliśmy zebrać w niniejszym artykule. Wybraliśmy 10 takich, które naszym zdaniem w największym stopniu odbiły się na anno domini 2009, a skutki wielu z nich odczuwać będziemy zapewne jeszcze długo. Zatem: serdecznie zapraszamy Was na krótkie podsumowanie tego, co ciekawego i ważnego stało się w mijającym roku.

Redakcja

PS. Po artykule możecie poruszać się w dwojaki sposób – klikając na zdjęcia z indeksu artykułu za pomocą spisu treści , albo za pomocą nawigacji na górze i dole strony.

Zapraszamy do komentowania i czekamy na Wasze propozycje najważniejszych wydarzeń roku 2009.

PS2. Z powodu kłopotów technicznych (błąd 500 – a jakże by inaczej?) zmuszeni zostaliśmy do zmiany formy artykułu i okrojenia go z indeksu artykułu ze zdjęciami i zastąpienia go standardowym spisem treści. Mamy nadzieję, że dzięki temu poruszanie się po artykule będzie łatwe, a błędy – rzadsze.

Spis treści:

1. Powrót Keynesa »»»

2. Traktat lizboński »»»

3. Twitter i e-booki zmieniają świat »»»

4. W Iranie: zmiany bez zmian »»»

5. Fiasko szczytu w Kopenhadze »»»

6. Turcja dalej od Europy »»»

7. Zmiana warty w Japonii »»»

8. Interwencja Izraela w Strefie Gazy »»»

9. Rozszerzanie się wpływów Chin w krajach rozwijających się »»»

10. Rok rządów Obamy »»»