Wybory w Iranie już za miesiąc

Dokładnie za miesiąc, 12 czerwca 2009 roku, odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Iranie. Do wyścigu o fotel prezydencki zgłosiło się blisko 500 kandydatów.

Okres zgłaszania kandydatur upłynął w niedzielę 10 maja. Przez pięć dni irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarejestrowało 475 osób, które chciałyby objąć stanowisko prezydenta Islamskiej Republiki Iranu. Spośród nich, aż 42 to kobiety. Choć liczba zgłoszonych kandydatur może przyprawić o zawrót głowy, od pewnego czasu znamy już czterech głównych rozgrywających w tej grze. Oprócz ubiegającego się o drugą kadencję, obecnie urzędującego prezydenta, Mahmuda Ahmadineżda, najpoważniejszymi pretendentami są: były przewodniczący irańskiego madżlesu – Mehdi Karrubi, ostatni premier kraju – Hossejn Musawi i sekretarz Zgromadzenia Ekspertów – Mohsen Razaei.

Obecny prezydent oraz Mohsen Razaei reprezentują obóz konserwatywny, bezrefleksyjnie wierny ideałom ajatollaha Chomeiniego i przeciwny liberalizacji życia społecznego w kraju. Nie bez znaczenia jest fakt, że obaj kandydaci uważani są za twardogłowych nawet przez sporą część własnego środowiska politycznego. Poglądy Ahmadineżada na wiele tematów nawet w samym Iranie nierzadko uznawane są za co najmniej kontrowersyjne, jednak sposób sprawowania przez niego władzy podoba się wielu niewykształconym obywatelom tego kraju. Mimo to, Ahmadineżad zawiódł oczekiwania wielu Irańczyków i, pomimo ogromnej przewagi jaką daje mu jego obecne stanowisko, nie może być pewien wygranej.

Mohsen Razaei

Znacznie ciekawsza jest jednak druga kandydatura konserwatystów. Mohsen Razaei, obecny sekretarz Zgromadzenia Ekspertów, swoją polityczną karierę, podobnie jak Ahmadineżad, rozpoczynał w szeregach Gwardii Rewolucyjnej (IRGC). W roku 1981, mając zaledwie 27 lat, objął dowództwo IRGC i pozostawał na tym stanowisku aż 16 lat. Co ciekawe, obecnie poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym Interpolu, wystawionym trzy lata temu przez Argentynę w związku z podejrzeniami o pomoc w organizacji zamachu bombowego na centrum kultury żydowskiej w Buenos Aires w 1994 roku. Choć szanse Razaeiego w tych wyborach są raczej niewielkie, uderza groteskowość jego kandydatury w kontekście urzędu o jaki się ubiega.

Po rezygnacji M. Chatamiego w marcu 2009 roku, po stronie reformistów pozostało dwóch głównych kandydatów. Z tej dwójki, jedynie Hossejn Musawi jest w stanie stanąć do w miarę równej walki z Ahmadineżadem. Jest postacią wyrazistą, pewną siebie i charyzmatyczną – a są to cechy, które mogą zapewnić mu spore poparcie nie tylko stosunkowo nielicznej klasy średniej, ale i niższych warstw społecznych. Choć określa się reformistą, ma zarazem świadomość, że głosami tylko ludzi o podobnych do jego przekonaniach nie jest w stanie wygrać tych wyborów; dlatego zdecydował się na przybranie wizerunku koncyliacyjnego, otwartego na dialog, ale i przywiązanego do zasad rewolucji islamskiej, umiarkowanego liberała. Za miesiąc okaże się, czy ta strategia przyniesie spodziewane efekty.

Pozostałych 471 kandydatów nie ma właściwie żadnych szans w wyborach. Większość z nich odpadnie już w przedbiegach, czyli na etapie weryfikacji kandydatur przez Radę Nadzorującą, która zbada czy posiadają odpowiednie dla tego urzędu kwalifikacje, w tym i to, czy jest wystarczająco religijny. Choć ogłoszenie ostatecznej listy kandydatów ma nastąpić około 21 maja, można zakładać, że oprócz Ahmadineżada, Razaeiego, Karrubiego i Musawiego znajdzie się na niej około trzech-czterech mniej znanych nazwisk. Te „przystawki” nie będą jednak w stanie zakłócić układu sił między najpoważniejszymi pretendentami do prezydenckiego fotela – są jedynie listkiem figowym dla niedemokratycznego systemu wyborczego, który lata temu spetryfikował irańską politykę.

 • GrzegorzW

  Czesc – pisze prace zaliczeniowa o Iranie (taka krotka) i mam problemy z iransimi nazwiskami. Wiekszosc portali (np. psz) pisze Mousavi, Khatami itd. Ty piszesz tak ze tak powiem z polska. A jak ja powinnem pisac? Czyli pytanie brzmi – jak jest poprawnie? Dzieki z gory za odpowiedz!

 • >>> „A jak ja powinnem pisac?”

  Przede wszystkim poprawnie po polsku 😉

  >>> „Wiekszosc portali (np. psz) pisze Mousavi, Khatami itd. Ty piszesz tak ze tak powiem z polska.”

  Stosuję się (choć może nieco swobodnie) do zasad polskiej transkrypcji nazw zapisywanych w alfabecie arabskim. Pisząc „Mousavi” i „Khatami” PSZ i wiele innych portali stosuje się nie do polskiej, a anglojęzycznej transkrypcji – a więc takiej, która przystosowana jest do wymowy angielskiej. Jak wiemy, między językiem polskim, a angielskim istnieje kilka różnic w wymowie 😉 – z nich wynikają różnice zapisu irańskich nazwisk i nazw.

  Nie jestem językoznawcą, więc nie jestem w stanie powiedzieć, czy używanie transkrypcji angielskiej jest jakimś szczególnym błędem. Mimo wszystko, polecałbym Ci stosować jej polską odmianę (jest stosowana w pracach naukowych oraz przez dziennikarzy specjalizujących się w temacie). Jednak bez względu na to, której z nich używasz, rób to konsekwentnie. Na PSZ i kilku innych portalach internetowych autorzy zazwyczaj mieszają różne sposoby zapisu – dlatego choć nie znajdziesz nigdzie Khomeiniego (zawsze jest Chomeini lub Chomejni) czy Ahmadinejada (też zawsze: Ahmadineżad), to już w przypadku mniej znanych osób stosowana jest transkrypcja angielska – stąd Khatami czy Mousavi (inna sprawa: jak ktoś kto pisze o Iranie może ich nie znać? 🙂 ). Dla mnie wygląda to nieco pokracznie, a na pewno mało profesjonalnie.

  Wybierz sposób prostszy dla Ciebie i trzymaj się go w całej pracy – na pewno będzie okej.

  Pozdrawiam,
  Artur

 • Roman

  Autor z cala pewnoscia nie rozumie slowa demokracja jak i znaczenie systemu wyborczego polegajacego na bezposrednim wyborze kandydata. Brak zrozumienia demokracji jest powszechny w pewnych kregach ludzi, ktorzy wypowiadaja sie na jej temat i twierdza ze cos tam wiedza. Nalezaolby wrecz zapytac skad biora swoja wiedze o tejze demokracji.

  Twierdzenia typu, ze w Iranie nie istnieje demokratyczny system wyborow sa brakiem wiedzy i propaganda powszechnie stosowana. Polityka Globalna tez bierze w tym udzial.

 • Pan Roman jak zwykle na temat i merytorycznie. Aż porażony jestem siłą i ogromnym zasobem argumentów.

  Uniżenie więc oświadczam, że bardzo cieszę się, że ja i mnie podobni rozumiemy demokrację zupełnie inaczej niż Pan Roman i jego bohaterowie: Kim Dzong Il, Wojciech Jaruzelski (aczkolwiek obawiam się, że on 20 lat temu też przestał ją rozumieć i pozwolił na przejście do systemu absolutnie niedemokratycznego) czy Władimir Putin. Właściwie to powinienem powiedzieć, że jestem dumny z tego, że zdaniem Pana jej nie rozumiem.

  A tak na serio: jeśli uważa Pan, że system demokratyczny to tylko „bezpośredni wybór kandydata”, to naprawdę ma Pan szeroką i dogłębną wiedzę na temat polityki, ustrojoznawstwa itp. Zostawię Pana w błogiej nieświadomości skomplikowanego systemu, jakim jest demokracja.

  Artur