2 za 1 – zabij kobietę w ciąży

Izraelscy żołnierze noszą koszulki zachęcające do zabijania kobiet w ciąży i dzieci. Wśród żołnierzy IDF popularne stały się koszulki promujące zabijanie arabskich kobiet w ciąży, ich dzieci, burzenie meczetów. Na jednej z nich ukazuje palestyńską ciężarną kobietę i hasło: 1 shot  2 kills. Inna w celowniku ma małego chłopca, hasło głosi: the smaller, the harder – im mniejszy, tym trudniej. Na kolejnym znajdziemy martwe palestyńskie dziecko i opłakującą matkę, napis zawiera „poradę” dla niej, iż powinna używać prezerwatyw: Better use Durex.

Jeszcze inna pokazuje wojownika ninja ze sloganem: Won’t chill until I confirm a kill – nie wyluzuje dopóki nie potwierdze zabitego. Odnosi się to do praktyki tzw. confirming the kill, czyli strzału z bliska w głowę ofiary by upewnić sie ze jest martwa. Co ciekawe, oficjele armii Izraela zaprzeczali jakoby takie praktyki miały miejsce. Widocznie były aż tak “nieznane”, że trafiły na koszulki.

 • Michał Staniul

  Poziom tych ,,żartów", szczególnie w tym kontekście, jest obrzydliwy, nie ma co do tego wątpliwości. Musimy jednak o czymś pamiętać.

  Faktem jest, że każda armia, szczególnie taka, która funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości i ma określonego przeciwnika, stosuje podobne metody treningu swoich adeptów. Pamiętajmy, że koszulki te rekruci izraelskiej armii (http://wolnemedia.net/?p=13819), czyli ludzie, którzy nadal przechodzili trening. Znakomita większość ludzi ma opór przed zabijaniem innych osób, również w trakcie wojny, będąc pod zagrożeniem – czasem nawet postawienie przed wyborem ,,albo on, albo ja" nie jest wystarczającym impulsem, by zabić żołnierza stojącego naprzeciwko. Aby pokonać tę naturalną blokadę przed pozbawianiem życia, która w trakcie II Wojny Światowej była sporym problemem dla Aliantów (chociaż i Niemcy i Japończycy odczuwali jej skutki), gdyż bardzo ograniczała ich zdolności bojowe, nowoczesne armie opracowały cały zestaw psycho i socjologicznych technik treningu żołnierzy. Głównym tego założeniem jest sprowadzenie potencjalnego przeciwnika do poziomu zwierzęcia, zera, w oczach młodego rekruta. Koszulki i hasła tego typu to jedne z mniej drastycznych sposobów osiągnięcia takiego efektu. Tak szkolono Amerykanów przed Koreą i Wietnamem (słynne ,,gook" – żółtek, jednak w angielskim ma to mocniejszą wymowę), Rosjan przed Afganistanem i dziesiątki innych armii. Jestem pewien, że w armii izraelskiej na temat Palestyńczyków czy Arabów używa się takich określeń, żartów czy ,,obrazków", że gdybyśmy o nich usłyszeli, to te, o których mówią teraz media, mogłyby nam się wydawać co najwyżej delikatnymi przezwiskami. Ale tak jest praktycznie w każdej armii, szczególnie takiej, która wie, przeciwko komu musi walczyć. Polacy, Francuzi czy Hiszpanie nie mają sprecyzowanego wroga (no dobra, my zawsze mamy Rosjan i Niemców;)), natomiast Izraelczycy, Ormianie, Azerowie czy w mniejszym stopniu Amerykanie – mają.

  Krótko mówiąc, chcesz, by Twoi żołnierze nie mieli oporu przed zabijaniem – spraw, by uwierzyli, że strzelają do zwierząt.

  Cały ten proces został doskonale przedstawiony w nagrodzonej Pulitzerem książce amerykanskiego historyka i psychologa, pułkownika Dave'a Grossmana "On Killing: The Psychological Cost of Learning to Kill in War and Society". W Polsce może być problem z dostaniem tej pozycji, więc jeśli zainteresowałby Was ten temat, to chętnie rozwinę to w osobnym artykule.

  Pozdrawiam